Nálet na nemocnici neustal ani po upozornění na omyl. Mířil tam i Čech

  • 362
Podle Lékařů bez hranic bombardování jejich nemocnice v afgánském Kundúzu, které má už 19 obětí, pokračovalo ještě 30 minut poté, co zástupce NATO na omyl upozornili. Tvrdí, že všechny válčící strany o přesné GPS lokaci nemocnice v Kundúzu věděly. Na místo měl v sobotu dorazit i český lékař, ten však nakonec neodcestoval.

Nálet pokračoval ještě více než třicet minut od chvíle, kdy byli zástupci americké a afghánské armády v Kábulu a Washingtonu poprvé upozorněni na to, co se děje, uvedli Lékaři bez hranic.

Nemocnice Lékařů bez hranic v Kundúzu byla opakovaně terčem leteckých útoků od 2:08 do 3:15 místního času v přibližně patnáctiminutových intervalech. Hlavní budova nemocnice, ve které se nacházela jednotka intenzivní péče, pohotovost a oddělení fyzioterapie, byla opakovaně a velice přesně zasažena během každého z útoků, zatímco okolní budovy zůstaly téměř netknuty, uvedla organizace na svých webových stránkách.

Lékaři bez hranic ujišťují, že všechny válčící strany, včetně Kábulu i Washingtonu, byly jasně informovány o přesném umístění zařízení - nemocnice i budovy personálu.

„Žádali jsme všechny strany konfliktu, aby nám incident vysvětlily, všechny strany věděly, kde ta nemocnice je, měly nahlášené i GPS souřadnice a na poslední schůzce 29. září, na které všechny strany byly, jsme je o nemocnici znovu informovali,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí českých Lékařů bez hranic Míla Janišová.

Na cestu do Kundúzu se chystal i Čech

Do Kundúzu měl podle Janišové odletět i jeden z českých členů organizace. „Jeden z našich spolupracovníků měl do Kundúzu odjet, pravděpodobně ale vůbec neodletěl, nebo prozatím zůstal v Kábulu,“ uvedla mluvčí. Jinak podle ní na místě žádní Češi nebyli, dodala s tím, že do této oblasti jezdí pracovníci z Česka relativně často.

Mezi obětmi z řad pracovníků organizace byli pravděpodobně pouze místní a žádní cizinci. Situace pacientů, kteří byli v nemocnici umístěni, pak není podle mluvčí úplně jasná.

„Někteří pacienti v hodně vážném stavu, byli odvezeni do nemocnice vzdálené asi dvě hodiny od Kundúzu, pro ostatní pacienty jsme se snažili najít nějaké jiné alternativy, jak zajistit jejich péči,“ řekla Janišová, podle níž takovýto útok vždy tvrdě zasáhne hlavně lidi, kteří péči přijímají. „Tato nemocnice byla jediná, která v této oblasti traumatologickou péči poskytovala,“ dodala.

Může jít o válečný zločin, míní OSN

Vysoký komisař OSN pro lidská práva Zajd Raad Husajn uvedl, že bombardování nemocnice by mohlo představovat válečný zločin. Nálet stál podle MSF životy nejméně 19 lidí, z toho 12 pracovníků organizace a tří dětí (více čtěte zde). Americký ministr obrany Ash Carter uvedl, že Spojené státy se ve spolupráci s afghánskou vládou nadále snaží zjistit, jak k vzdušnému úderu na nemocnici došlo.

„Závažnost tohoto incidentu podtrhuje fakt, že pokud je před soudem prokázán jako záměrný, může vzdušný úder na nemocnici představovat válečný zločin,“ uvedl Husajn podle agentury Reuters. Tato „hluboce šokující“ událost by podle něj měla být rychle, důkladně a nezávisle vyšetřena.

„Tento útok je odporný a představuje vážné porušení mezinárodního humanitárního práva,” řekla prezidentka Lékařů bez hranic Meinie Nicolai. „Požadujeme úplnou transparentnost ze strany koaličních sil. Je pro nás nepřijatelné, aby tyto strašné ztráty na životech byly jednoduše odbyty jako vedlejší škody,“ dodala.

Kancelář afghánského prezidenta Ašrafa Ghaního už oznámila, že šéf spojeneckých sil v Afghánistánu se po bombardování prezidentovi omluvil; Severoatlantická aliance ani Pentagon však tuto informaci nekomentovaly.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue