Útok na irácké křesťany

  • 2
Křesťané žili na území Iráku dávno před příchodem Muslimů. Nyní žije v Iráku kolem 750000-800000 křesťanů, což je pouze 3% obyvatelstva.Křesťané zde tvořili střední třídu, která však za Saddámova režimu téměř zanikla a stala se z ní nižší třída,nejen kvůli politice vládnutí jediné strany BAAS, ale i díky ekonomickému embargu ze strany světových velmocí.

 Proto také část křesťanů emigrovala do sousedního Jordánska, západní Evropy nebo Severní Ameriky, nejen kvůli politickému režimu (ten se více zaměřoval na potlačování šíítské většiny, která tvoří přibližně 65% obyvatelstva), spíše z ekonomických důvodů. V době po první válce v zálivu, kdy došlo ke zpřísnění vnitřních předpisů a podmínek pro křesťany, jich odešlo kolem 250.000, většinou vzdělaných lidí.

Křesťané se za Saddámova režimu těšili relativní náboženské svobodě, avšak od svržení Saddámova režimu před 15 měsíci žijí v ohrožení. Změnu politcké situace v březnu loňského roku křesťané přivítali, ale můžeme z jejich úst slyšet, že situace v zemi v současnosti  více nebezpečná než dříve. Doufají, že situace nepřejde do občanské války.

Nejedná se pouze o prodej alkoholu, pomoc Mezinárodním silám při správě iráku za poslední rok, ale vypadá to, že muslimští radikálové chtějí pod tlakem vytlačit křesťany z iráckého území. Podle sdělení majitelky kosmetického a kadeřnického salonu pro ženy bude muset zavřít, protože se zákaznice bojí chodit.

Křesťané v Iráku vyznávají hodnoty jako ostatní křesťané ve světě, chodí v ošacení jako v Evropě nebo Americe, chodí do kosmetických salónů a také měli vlastní základní školy do změny poměrů za Saddáma.

Mnozí se po útocích ptají: „Proč my?“ Co bude dál? Copak křesťanství reprezentuje pouze víru západu?


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video