Erdogan je diktátor. Protivládní plakát v Istanbulu (5. června 2013)

Erdogan je diktátor. Protivládní plakát v Istanbulu (5. června 2013) | foto: Reuters

Bouře v Turecku zuří i na webu, hackeři napadli kancelář premiéra

  • 8
Turečtí hackeři ve středu napadli servery tamní vlády. Zaměřili se zejména na citlivé materiály na emailových účtech pracovníků kanceláře premiéra Recepa Tayyipa Erdogana. Chtěli tak podpořit probíhající protivládní protesty. Demonstranti pak na schůzce s místopředsedou vlády sdělili své požadavky k ukončení protestů.

Erdoganova kancelář útoky potvrdila a v oficiálním prohlášení uvedla, že byly emailové účty některých pracovníků napadeny takzvaným phishing útokem. Dotčené emailové účty byly ihned po zjištění útoků z bezpečnostních důvodů odpojeny od sítě.

Phishing

Principem phishingu je typicky rozesílání e-mailových zpráv nebo instant messaging, které často vyzývají adresáta k zadání osobních údajů na falešnou stránku, jejíž podoba je takřka identická s tou oficiální. Stránka může například napodobovat přihlašovací okno internetového bankovnictví. Uživatel do něj zadá své přihlašovací jméno a heslo. Tím tyto údaje prozradí útočníkům, kteří jsou poté schopni mu z účtu vykrást peníze.

Zdroj: Wikipedia

Za útokem stojí turecká odnož hackerské skupiny Anonymous, která se k nim přihlásila na sociální síti Twitter. Hackeři pak podle svých slov nemají v plánu zveřejňovaní jakýchkoli citlivých informací a poskytnou pouze přístupové údaje k těm vládním emailovým účtům, na kterých se žádné tajné informace nenacházejí.

Turečtí Anonymous na Twitteru také uvedli, že s útoky jim pomáhali členové Syrské elektronické armády, která funguje pod patronací režimu Bašára Asada. Mimo jiné má na svědomí nedávné útoky na twitterový účet zpravodajské agentury AP, na kterém uveřejnili falešnou zprávu o výbuchu v Bílém domě (více čtěte zde).

Demonstrace v Turecku pokračují

V Turecku mezitím pokračují protivládní demonstrace. Ve čtvrtek se v řadě tureckých měst desetitisíce lidí zapojily do odborářských pochodů a požadovali demisi premiéra Erdogana. Ankarou pochodovalo 10 000 lidí, kteří skandovali "Ustupte, revolucionáři jdou!" a "Taksim je všude".

Turecké nepokoje

Policie v noci použila slzný plyn v Istanbulu a metropoli Ankaře. Při potyčkách v městě Hatay u hranic se Sýrií utrpělo zranění pět lidí (více o středečním průběhu demonstrací čtěte zde)

Nepokoje vypukly v zemi po tvrdě potlačené demonstraci z minulého týdne na protest proti kontroverznímu developerskému projektu spojenému s kácením stromů a výstavbou nákupního střediska a mešity v centru Istanbulu. Přerostly tak v protest proti Erdoganově vládě tvrdé ruky a jeho snaze po větší islamizaci společnosti (více o protestech čtěte zde).

Místopředseda vlády Bülent Arinç se už v úterý omluvil všem lidem zraněným během střetů s policií a zároveň vyzval k okamžitému ukončení protestů. Ve středu se pak setkal s organizátory původní, páteční demonstrace proti výstavbě na místě parku v centru Istanbulu.

Ti na setkání opět odsoudili vládní plány na výstavbu parku, ukončení protestů pak navíc podmiňují i propuštěním zatčených demonstrantů, zákazem používání slzného plynu policií a zajištěním svobody projevu. Dále požadují Erdoganovu omluvu a demisi, rezignaci policejních šéfů Istanbulu, Ankary a dalších měst.

Protesty v Turecku nepolevovaly ani během noci na středu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video