Výjezd z věznice na Borech hlídá zařízení, které v autě odhalí tep srdce.

Výjezd z věznice na Borech hlídá zařízení, které v autě odhalí tep srdce. | foto: TVD, iDNES.cz

Útěk Roztočila s Čabradou změnil věznici v Borech

  • 3
Přesně před rokem se nechali odsouzení vrazi Roman Čabrada a Rostislav Roztočil zabalit v plzeňské věznici do falešné palety s papírem a na korbě kamionu uprchli z Borů. Káznice se od té doby změnila. Díky novému zabezpečení prý neunikne doslova ani myš.

Z úkrytu se dostali na překladišti jen pár desítek metrů od vězení a společně pak utekli do Rakouska. Po pěti dnech němečtí kriminalisté odvedli Roztočila z bytu jeho sestry v německém Stuttgartu do vazby, Čabradu zatkli policisté v polovině prosince v úkrytu na pobřeží ve francouzském Nice. - více zde

Co se za rok od útěku obou těžkých vězňů změnilo? Jen pár hodin po útěku odvolal generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula tehdejšího šéfa borské věznice Jaroslava Zemana. V plzeňské věznici se vyměnila většina lidí na šéfovských pozicích. - více zde

Z borské káznice byla naprostá většina vězňů, která si dlouholeté tresty odpykává v nejpřísnějším typu věznice, přesunuta do Valdic. Mezi tyto vězně loni patřili i Čabrada s Roztočilem.

Bezprostředně po útěku generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula plánoval nákup speciálních rentgenů, které by dokázaly odhalit v jakémkoli odjíždějícím autě z areálu věznice schovaného člověka.

"Namísto velkého rentgenu se v Plzni používá speciální zařízení, které v autě odhalí na základě tlukotu srdce živý organismus. Ve srovnání s rentgenem je zařízení mnohem levnější a už jsme s úspěchem skončili testovací provoz. Zavádíme je i do dalších věznic," řekl v úterý generální ředitel vězeňské služby Luděk Kula.

Odhalí i myš v náklaďáku
Jak zařízení funguje? Obsluha přiloží čidla na několik míst auta, zařízení zapne a za několik sekund strážný s jistotou ví, že v autě není nikdo schovaný.

"Účinnost zařízení je 99,97 procenta. Třeba v popelářském autě odhalí i malou myš. Je to jednoduché a perfektně se to osvědčilo," potvrzuje ředitel borské věznice Pavel Šefl.

Po útěku obou odsouzenců se ve věznici změnil bezpečnostní systém. Podle Šefla se po mnoha měsících konečně podařilo naplnit počty dozorců v oddělení výkonu trestu.

Trestanci se nechali zabalit do falešné palety
Čabrada s Roztočilem se nechali zabalit do falešné palety v takzvané knihárně. Je to pracoviště uvnitř věznice, kde pracovali odsouzení pro firmu Europap například při vázání knih nebo vyráběli lepené trhačky. Firma ve věznici koncem roku skončí.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat," řekl včera šéf firmy Karel Fiala.

Firma podle svých internetových stránek ve vězení zaměstnává desítky odsouzených. Po přestěhování do nově zakoupeného areálu na okraji Plzně už tuto sílu využívat nebude.

Ředitel Šefl potvrdil, že vypsali výběrové řízení firmu, která by v této vězeňské budově od začátku příštího roku dala práci odsouzeným. "Už se ozvalo několik firem," řekl Šefl.

Vedení vězeňské služby má několik podmínek. Aby mohli pracovat i vězni se zdravotním handicapem a při odvozu hotového zboží bylo možné jednoduše zkontrolovat, zda se mezi hotovými výrobky nesnaží někdo utéct.

"Zkontrolovat paletu obalenou folii, která je zajištěná kovovými pásky, je téměř nemožné," připouští šéf vězeňské služby Luděk Kula.

Útěk vrahů změnil život ve věznici
Rostislav Roztočil žije v Německu. Trvá na tom, že byl v polovině 80. let minulého století nespravedlivě odsouzen ke 24 letům za vraždu egyptského studenta, kterou podle svých slov nespáchal, a útěk byl jedinou možností, jak na nespravedlnost upozornit. Žádá obnovu procesu u českého soudu. - více zde

Roman Čabrada je po převozu z Francie ve vězení ve Valdicích. Odpykává si 24,5 roku za vraždu, loupeže a drogové obchody. Čeká ho ještě soud za útěk z věznice Bory.

Policie už také skončila vyšetřování dozorce, který je podle státního zástupce za loňský útěk obou vězňů odpovědný.

Třicetiletý muž, který už od vězeňské služby odešel, od počátku tvrdí, že žádný trestný čin nespáchal a ve službě jen plnil rozkazy.

Odmítl zaplatit dvacetitisícovou pokutu, kterou mu soudce vyměřil trestním příkazem za zanedbání povinností dozorčí služby. I bývalého dozorce čeká soud. - více zde

,

Video