Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura na členské konferenci hnutí 24. února v Praze

Předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura na členské konferenci hnutí 24. února v Praze | foto: ČTK

Úsvit ruší smlouvy o propagaci Okamury. Hádá se o tu za 60 milionů

  • 22
Úsvit vypověděl smlouvy v řádu milionů korun na osobní propagaci Tomia Okamury se společnostmi ATM a 10 minutes. Zároveň ho hnutí vyzvalo, aby ukončil smlouvu se společností Celsianus, díky níž má firma od Úsvitu zajištěno přes 60 milionů. Podle Okamury jde o „komedii“, protože ji chtěl vypovědět dvakrát, ale pučisté v Úsvitu to zhatili.

Okamura byl již minulý týden, spolu se svým spojencem Radimem Fialou, vyloučen z poslaneckého klubu Úsvitu. Předsedou přitom zůstal, protože jeho kolegové ho kvůli stanovám z čela devítičlenného hnutí nemohou snadno odvolat. Museli by sehnat sedm z devíti hlasů a těmi nedisponují. Následně klub opustil i další z poslanců zvolených za Úsvit, Milan Šarapatka. (více zde)

Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch v úterý vyzval Okamuru, aby podnikl kroky k ukončení smlouvy se společností Celsianus, která má do konce volebního období garantováno, že jí Úsvit dá polovinu všech peněz, na které má nárok díky tomu, že se na podzim 2013 stal parlamentní stranou.

„Pokud tak neučiní, konference vyzvala předsedu, aby převzal osobní a hmotnou odpovědnost za případné soudní spory a vzniklé náklady z vypovězení smlouvy se společnosti Celsianus, která je na dobu určitou a jež dle právních analýz byla Tomiem Okamurou uzavřena velmi nevýhodně bez řádné možnosti výpovědi,“ uvedl Černoch.

Smlouva byla uzavřena již v září 2013 a Okamura tvrdí, že mu ji doporučil bývalý šéf Věcí veřejných, exministr dopravy Vít Bárta. Jediným společníkem firmy Celsianus a jednatelem je právník Josef Pisak, podle Okamura muž s úzkou vazbou na Bártu.

Pisak, který je jedním ze členů vedení Úsvitu, okolnosti smlouvy firmy s Úsvitem odmítl komentovat s tím, že je vázán mlčenlivostí. Smlouvu za Úsvit podepsali Okamura a tajemník Jan Zilvar, který dříve pracoval pro Bártu.

Okamura: Smlouvu s Celsianus jsem chtěl vypovědět já

Okamura ale tvrdí, že smlouvu s Celsianem chtěl už dvakrát vypovědět on, když si uvědomil, jak je pro hnutí Úsvit nevýhodná. To zopakoval i v úterý.

„Je to komedie, pan Pisak, člen předsednictva Úsvitu, může jménem firmy Celsianus, smlouvu vypovědět jedním škrtnutím. Já se to dvakrát pokoušel udělat za Úsvit,“ řekl iDNES.cz Okamura.  Zilvar ale podle něj odmítl podpis přidat. Zilvar uvedl, že když nyní Okamura výpověď podepíše, on svůj podpis přidá taky. 

Finanční audit v Úsvitu, o který se postarali lidé v hnutí, kteří se vzbouřili proti Okamurovi, přitom tvrdí, že smlouva je hnutí prakticky nevypověditelná. Jedině když ji poruší druhá strana - firma Celsianus - tím, že přestane Úsvitu poskytovat servis v oblasti legislativních, auditních a poradenských služeb. 

Prověrka loňského hospodaření Úsvitu podle Černocha dopadla „bez výhrad“. A to přesto, že existuje podezření na vyvádění peněz z hnutí. Úsvit se také v úterý dohodl, že podá trestní oznámení pro pomluvu a vydírání na Okamurova blízkého spolupracovníka Jaroslava Nováka, jenž si také říká „Večerníček“.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video