Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Usvědčený vrah se kvůli kouření ve vězení obrátil na Ústavní soud

  14:20aktualizováno  14:20
Až k Ústavnímu soudu se dostala stížnost Alberta Žirovnického, který žádá deset milionů korun za to, že ve věznici Valdice musel čichat kouř z cigaret. Tvrdí, že český stát zastoupený Vězeňskou službou nechránil právo na zdraví nekuřáků v celách. Muž si odpykává šestnáctiletý trest za vraždu.

Odsouzený vrah Albert Žirovnický. | foto: ČTK

Žirovnický zatím neuspěl u Městského ani Vrchního soudu v Praze, proto podal ústavní stížnost, o níž Ústavní soud rozhodne v úterý.

"Obsahem ústavní stížnost je návrh na zrušení rozhodnutí (Městského a Vrchního soudu v Praze), a to pro porušení práva na spravedlivý proces. Ústavní soud stojí před otázkou, zda postupem soudů mohlo být toto právo porušeno a zda případně nebylo zasaženo i do základního práva na nedotknutelnost osoby," uvedl generální sekretář Ústavního soudu Tomáš Langášek.

Soudní kverulant Žirovnický

V české justici je Albert Žirovnický znám tím, že využívá všech běžných i mimořádných opravných prostředků, které má k dispozici. Podává mnoho různých žalob a stížností. Mnohokrát se obrátil také k Ústavnímu soudu, například ve snaze o obnovu řízení. Od ministerstva vnitra Žirovnický neúspěšně požadoval odškodné 50 milionů korun za údajně nezákonný postup policie při zadržení a domovní prohlídce. Od ministerstva spravedlnosti chtěl peníze za odposlechy, které byly podle něj nezákonné.

Porušení práva na zdraví Žirovnický spatřoval v tom, že byl dlouhodobě vystaven účinkům pasivního kouření a musel vdechovat rakovinotvorné zplodiny. Kromě odškodného žádal také omluvu.

Podle mluvčího Vězeňské služby ČR Roberta Káčera je však nepravděpodobné, že by Žirovnický skutečně musel dlouhodobě čichat kouř z cigaret spoluvězňů. "Na ložnicích je kouření zakázáno," řekl Káčer. Každá věznice má podle Káčera pro kuřáky určené místo.

Městský soud v Praze žalobu zamítl s vysvětlením, že zákon o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami z roku 2005 se nevztahuje na věznice. Oporu pro odškodné nenašel soud ani v občanském zákoníku. Jeho stanovisko pak potvrdil Vrchní soud v Praze.

Žirovnický je bývalým ředitelem pražského Discolandu Sylvie. Podle obžaloby v roce 2000 uspal a prádelní šňůrou uškrtil svého kamaráda, prodavače fotoaparátů. Z prodejny pak ukradl věci za více než 200 tisíc korun. K činu se nikdy nepřiznal.

Obžalobě z vraždy předtím již jednou čelil. Podíl na smrti jeho babičky se mu však nepodařilo prokázat. Právě obchodník s fotoaparáty tehdy svědčil proti Žirovnickému. Podle jedné z vyšetřovacích verzí byla jeho vražda aktem pomsty.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Obžalovaní v kauze „losovaček“ znají tresty, zaplatí desítky milionů

Ivana Salačová u Městského soudu v Praze (2. února 2016)

Za zmanipulování elektronického losování veřejných zakázek rozdal soud čtrnácti obžalovaným tříleté a dvouleté...

Muži obviněnému z vraždy v Černolicích u Prahy hrozí až výjimečný trest

Policie vyšetřuje vraždu v Černolicích u Prahy. Prohledává okolí. (17.1.2018)

Kriminalisté zahájili trestní stíhání muže, kterého zadrželi po úterní vraždě v Černolicích v Praze-západ. Obvinili...

OBRAZEM: Plameny, kouř a lidé na římsách. Podívejte se na zásah v hotelu

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali operátoři v sobotu v 18:03. O tři minuty...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz