Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nejhůř se učí děti na severu. Chybí aktivní a kvalifikovaní kantoři

  19:13aktualizováno  19:13
Ústecký, Karlovarský a Liberecký kraj mají minimálně v posledních dvou letech největší problémy s kvalitou školství. Jejich žáci i maturanti dopadají v celostátních testech České školní inspekce nejhůře. Ta mezi rizikové oblasti zařadila i Moravskoslezský kraj, kvůli sociální situaci v regionu.
Nejhůře jsou na tom školáci na severu (ilustrační snímek)

Nejhůře jsou na tom školáci na severu (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Inspekce testovala všechny děti z pátých a devátých tříd. Nejhůře v nich dopadly zmíněné severočeské regiony. Například v matematice byli deváťáci z Ústecka o bezmála sedm procent horší než žáci z Prahy. V testu z angličtiny byly rozdíly ještě o něco větší.

Celostátní prověrka základních škol potvrdila varování z roku 2011. Už tehdy výsledky státních maturit poukázaly na Ústí, Karlovy Vary a Liberec - regiony, které skončily na konci žebříčku.

Potom, co se tento negativní trend na severu Čech začíná potvrzovat, začala školní inspekce tlačit na ministerstvo školství. "Je třeba snížit výskyt problémových škol zejména v Libereckém, Karlovarském, Ústeckém a Moravskoslezském kraji, a to poskytnutím cílené podpory," uvádějí inspektoři ve své aktuální výroční zprávě.

Moravskoslezský kraj zařadili mezi rizikové regiony, přestože neskončil v trojici nejhorších a jeho výsledky byly až na francouzštinu celkově průměrné. Inspektory však zneklidňuje sociální situace v regionu.

Právě velkým množstvím sociálně vyloučených lokalit inspektoři neúspěchy vysvětlují. Jenže takové vysvětlení by bylo velmi zjednodušené a zkreslené. Ostatně i mluvčí inspekce Libor Vacek připouští, že skutečných příčin bude více. "Roli může hrát třeba také kvalita řízení školství z pozice krajských úřadů, počet středních škol v regionech, kvalifikovanost pedagogů. Ale to všechno jsou jen hypotézy, které chceme v budoucnu prověřit," říká Vacek.

Málo kvalifikovaných učitelů

Základní i střední školy v Ústeckém a Karlovarském kraji negativně ovlivňuje několik věcí. Oba regiony mají v Česku nejnižší podíl kvalifikovaných kantorů. Úspěšný Zlín jich má společně s jižními Čechami nejvíc. V Ústeckém kraji také kantoři nejsou příliš aktivní a vůbec nejméně v Česku (25 procent škol) se zapojují do projektů na podporu cizích jazyků. Na Ostravsku to byla více než polovina středních škol.

A zadruhé - kantoři tu opět nejméně v Česku využívají "volné" hodiny k tomu, aby se studenty probrali potřebné učivo. Ústecké výsledky ovlivnil patrně i fakt, že skoro čtvrtina žáků základních škol trpí poruchami učení.

"Se základními školami budeme něco dělat. Letos jsme na zkoušku zavedli přijímací testy pro žáky z devátých tříd, kteří jdou na střední školy. A podle našich informací začínají být učitelé aktivnější, aby děti byly úspěšnější," popisuje řešení mluvčí Ústeckého kraje Zdeněk Rytíř.

V Libereckém kraji mají problém s malotřídkami

Problém Libereckého kraje je odlišný. Například jejich středoškolští kantoři se nejvíc v Česku vzdělávají. "Ale máme mnoho malých základních škol s nízkým počtem žáků. Jedna má v šesté třídě šest dětí a v osmé devět. V takové situaci nemá ředitel peníze na zaplacení aprobovaných učitelů, takže jeden kantor učí i čtyři pět předmětů," vysvětlovala Jiřina Princová, vedoucí odboru školství krajského úřadu. I při velké snaze pedagogů jde kvalita dolů.

Dalším problémem regionu je množství víceletých gymnázií. Ta už nejsou útočištěm výjimečně nadaných dětí, ale chodí sem třeba i "trojkaři". O reformu středních škol se politici kraje pokoušejí již déle než osm let. Zatím provedli jen kosmetické úpravy. Razantnější kroky chce letos naplánovat nová vláda hejtmana Martina Půty.

Je pravděpodobné, že bez zavření některých tříd to nepůjde. Změny se mohou dotknout malých základních škol - zůstane jen první stupeň a děti z druhého budou dojíždět do větší obce. Tuto změnu by muselo zajistit ministerstvo školství.

Ministr Petr Fiala o reformě základních škol hovoří, avšak neříká, jak konkrétně bude vypadat. Problémové kraje tak mohou postupovat drobnějšími kroky."Moravskoslezský kraj nabízí učitelům vzdělávací kurzy," navrhuje Petra Špornová, mluvčí regionu, který i přes sociální potíže dopadl průměrně.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz