Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: KrajemUhlí.cz

Ústecký radní „odepsal“ limity těžby sám, kolegům to dal jen na vědomí

  • 14
Náměstek ústecké hejtmanky Pavel Kouda z ČSSD při administrativním "odstřelu" obcí ohrožených těžbou uhlí předešel rozhodnutí svých kolegů. Ministerstvu průmyslu poslal dokument, že kraj souhlasí se zrušením limitů těžby dřív, než takové stanovisko odsouhlasila krajská rada. Krajskému úřadu ani ministerstvu to divné nepřijde.

"Byl tam termín na odeslání. Tak se to odsouhlasilo jakoby zpětně. Pokud se k tomu budeme muset vrátit, tak se vrátíme," uznává Kouda, že odeslat připomínky na ministerstvo a teprve pak o nich jednat v radě, není standardní.

Těžební limity

Hranice mezi dobývacím prostorem a okolím, ve kterém jsou zásoby uhlí odepsané. V roce 1991 je vytyčilo usnesení vlády pro uhelné lomy Bílina, ČSA a Nástup - Tušimice. Vláda se tím chtěla zaručit obcím v okolí, že se mohou nerušeně rozvíjet.

Těžaři a někteří politici se dlouhodobě snaží limity zrušit, aby těžba mohla pokračovat i za tyto hranice. Pokud by se to stalo, těžba by na Mostecku mohla zničit město Horní Jiřetín a vesnici Černice

Řeč je o připomínkách k připravované státní energetické koncepci, které Kouda odeslal na ministerstvo průmyslu a obchodu 22. listopadu. Přiklonil se v nich k variantě s prolomením limitů těžby. Tyto hranice dobývacích prostorů stanovené vládou v roce 1991 v Ústeckém kraji brání před těžbou městečko Horní Jiřetín a sousední Černice.

"Rozhodování ve věcech vyjadřování se k návrhům státních orgánů, které se dotýkají působnosti kraje, bylo usnesením rady Ústeckého kraje svěřeno hejtmance kraje, respektive jejímu statutárnímu zástupci v případě její nepřítomnosti. Na svém nejbližším jednání rada Ústeckého kraje pouze vzala na vědomí zásadní připomínku uplatněnou Ústeckým krajem," popsala šroubovaně mluvčí krajského úřadu Magdalena Hanáčková skutečnost, že Kouda své stanovisko k prolomení limitů nemusel s nikým konzultovat a ostatním radním ho už jen oznámil.

Koudův vstřícný postoj ke zrušení limitů je známý. V loňském kole každoroční ankety ekologické organizace Děti Země získal Zelenou perlu za rok 2009 výrokem "Prostě jsem pro prolomení limitů, aby se ta kultura tady trošičku zvedla" (více zde).

Zásady rozvoje kraje jsou pružný materiál, říká Kouda

"Prošlo to u nás nějakým kolečkem, skončilo to u mě. Je to jen připomínkové řízení, my o prolomení rozhodovat nebudeme, to je v rukách vlády. Vyzvali nás k připomínkám a to jsme udělali," komentoval výběr varianty se zrušením limitů Kouda.

Krajské zastupitelstvo přitom před dvěma měsíci schválilo zásady územního rozvoje kraje, které se zachováním limitů počítají. "To je pružný materiál," tvrdí Kouda.

Ministerstvu průmyslu Koudův podpis stačí. "Právo podávat připomínky má hejtmanka nebo její zástupce. Pokud to tak udělal a rada to pak vzala na vědomí, je to legislativně správně," sdělil mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Představitelům ODS, kteří jsou s ČSSD v krajské koalici, se ale nelíbí, že je Kouda takto obešel.

"Asi je ten postup špatně. Rada vzala na vědomí jak návrh koncepce, tak odpověď hejtmanky. Byl jsem proti, protože s tím nesouhlasím. Navíc jsem přesvědčený, že to bylo v rozporu s dřívějším rozhodnutím zastupitelstva kraje, které jasně mluví o tom, že limity jsou závazné," řekl radní Jiří Šulc.

Zrušení limitů chce hlavně mostecká ČSSD

Podobně vnímá situaci i zastupitel z klubu ODS Vlastimil Doležal, který už napsal hejtmance. Žádá jí, aby vyjádření kraje k Státní energetické koncepci respektovalo zásady územního rozvoje kraje, které s limity nadále počítají.

Zrušení těžebních limitů prosazuje hlavně ČSSD na Mostecku, kde tím získává hlasy horníků a zaměstnanců přidružených oborů a firem. Sociální demokraté z Mostu proto ostře reagovali na slova předsedy strany Bohuslava Sobotky, který se postavil za zachování limitů (více zde).

Předseda sociálních demokratů v kraji Arno Fišera ještě minulý týden tvrdil, že v otázce limitů by mělo rozhodnout krajské referendum. Nyní už v této otázce odkazuje na Koudu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video