Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecký masakr před 65 lety: Němce srazili tyčemi a pak ho utloukli

  17:30aktualizováno  17:30
K vyvolání davové hysterie ten den snad nemohly panovat příhodnější podmínky. Bylo úmorné vedro, modrou oblohu zakrýval černý kouř z hořícího skladu munice. Náladu, poznamenanou děsy sotva skončené války, ještě jitřily neutuchající výbuchy a řev trýzněných lidí. 31. července 1945 se v Ústí nad Labem odehrál jeden z nejznámějších masakrů německého obyvatelstva v poválečné historii.

Fotografie zachycuje srocení davu u ústeckého Benešova mostu před masakrem na konci července 1945. | foto: Repro: MF DNES

"Slyšel jsem první menší výbuch, záhy další silnější a viděl jsem na obloze sloup kouře ve tvaru hřibu. Běžel jsem se podívat, co to bouchlo, myslel jsem, že chemička. Zjistil jsem, že je to cukrovar, kde se skladovaly zbraně a munice. Sám jsem tam jako člen strážního oddílu nalezené výbušniny odvážel. Jak to hořelo a bouchalo, granáty odsud vyletovaly do okruhu několika kilometrů a pak explodovaly. Bylo to hotové peklo," vzpomíná po pětašedesáti letech na osudovou událost ústecký rodák František Spěváček.

Bylo mu tehdy šestnáct let. V době výbuchu byl přímo ve čtvrti Krásné Březno, kde hořící cukrovar stál. Ve čtvrti snad nezůstalo jediné okno celé. Exploze zabila 26 lidí a na dvě stovky zranila.

Příčiny událostí

Možné příčiny výbuchu skladu munice

- nedbalost při nakládání s výbušninami
- útok Werwolfu
- provokace československého ministerstva vnitra na podporu požadavku odsunu Němců

Možné příčiny pouličního násilí v centru Ústí 31. 7. 1945

- spontánní výbuch nenávisti po šestileté nacistické okupaci
- řízená provokace ministerstvem vnitra

Žádnou z verzí se dosud nepodařilo jednoznačně doložit. V roce 2005 odhalilo město pamětní desku obětem masakru v roce 1945.

V tu chvíli ale František Spěváček ještě nevěděl o peklu, které exploze záhy rozpoutala v asi tři kilometry vzdáleném centru Ústí.

"Slyšel jsem výbuch a jel jsem se rychle na kole podívat, co se stalo. Předjel mě nějaký Němec. Jenže najednou přišlo pět chlapů s tyčemi, srazili ho na chodník a utloukli. Vůbec jsem nechápal, co se děje," vzpomíná na prvotní šok jiný Ústečan Josef H.

Šok z výbuchu rozpoutal ve městě doslova šílenství. Šířila se zpráva, že je to dílo obávané nacistické záškodnické organizace Werwolf. Oleje do ohně přilil i fanatický nacista, který na Benešově mostě provolával slávu Německu, a rozlícený dav ho shodil do Labe.

Z mostu bylo na hořící cukrovar nejlépe vidět. Začali se tam srocovat obyvatelé města. Mezi prvními doběhl na most tehdy dvanáctiletý Alois Stehlík.

"Zjistil jsem, co že to vybuchlo, a chtěl jsem rychle domů za mámou, protože jsme bydleli nedaleko cukrovaru. Ale stráže mě zastavily kousek od mostu. Tak jsem se tam vrátil, že půjdu druhou stranou Labe. V tom to ale začalo, postupně. Kdo měl bílou pásku - tedy Němci - tak ho vykazovali z chodníku. Ale někdo česky nerozuměl, tak mu dali přes držku. No a když upadl, tak do něj kopali," vzpomněl včera na první projevy začínajícího pogromu pamětník.

Pošťuchování se proměnilo ve vraždění

Násilí gradovalo. Podíleli se na něm nechvalně proslulé Revoluční gardy, civilisté i někteří vojáci československého a sovětského vojska. Prvotní pošťuchování a ponižování se proměnilo ve vraždění.

"Byli jsme tlačeni k mostu bitím holemi a latěmi z plotu. Tam jsem viděl, jak házeli muže a ženy do řeky. Neexistovala jiná cesta. Duchapřítomně jsem přelezl zábradlí a šplhal k místu, kde bylo Labe hlubší, a skočil. Rozedřený a krvácející jsem doplaval ke břehu," popisuje v posledním vydání německého časopisu Aussiger Bote (vydávají jej sudetští Němci, kteří zde kdysi žili) děsivý zážitek jedna z obětí Walter Zimmanyi.

Exploze skladiště munice v Krásném Březně v červenci 1945 odstartovala jeden z největších poválečných masakrů Němců.

Exploze skladiště munice v Krásném Březně odstartovala jeden z největších poválečných masakrů Němců.

Ruiny cukrovaru v Krásném Březně po explozi munice v červenci 1945.

Ruiny cukrovaru v Krásném Březně po explozi munice v červenci 1945.

Bylo mu tehdy sedmnáct let. Nepomohl mu ani průkaz antifašisty. Útočníci mu ho sebrali se slovy "Němec jako Němec".

Rozzuřený dav vhodil do Labe i matku s dvouletým dítětem. Zázrakem zachránila sebe i dítě, když se zachytila blízko kotvící holandské lodi. Posádka je ukryla v podpalubí.

"Jedné Němce vytrhli na mostě kočárek a on se rozjel dolů. Ta ženská křičela, tak snad neřve ani zvíře. Chytil jsem kočárek, přiběhl k té ženě a doprovázel ji přes most. Nechali nás projít, jen na mě křičeli, ať ji nespouštím z očí," vzpomněl na další scénu s dítětem Ústečan Josef H. Češti, kteří se podobně snažili napadeným pomoci, se také stávali terčem násilí.

Nejen na mostě se odehrávaly děsivé scény. Také na dalších místech v centru města umírali lidé. Poté, co Walter Zimmanyi vyplaval z řeky, se oklikou vracel domů. Ve městě ho ale násilníci znovu odlapili a tentokrát vhodili do protipožární betonové nádrže na Mírovém náměstí.

"Bylo tam asi 100 až 150 Němců. Dav na nás házel dlažební kostky. Mnoho lidí bylo zasaženo a utopilo se. Ztrácel jsem vědomí. Náhle nastalo ticho. Vojáci, ruští nebo českoslovenští, se zbraněmi v rukou udělali tomu nesmyslnému řádění konec," popisuje Zimmanyi.

Viníci se nenašli

Úděsné divadlo trvalo zhruba hodinu. Poslední průzkum historiků odhaduje, že masakr připravil o život mezi 40 až 100 lidmi.

Nikdy se nepodařilo jasně vyšetřit příčinu výbuchu muničního skladu ani určit viníky následného masakru. Ale událost propagandisticky využila česká i německá strana. Pro českou byl po desetiletí 31. červenec 1945 dnem největšího teroristického činu Werwolfu a doklad o neschůdnosti dalšího soužití Čechů a Němců.

V sudetoněmeckých kruzích je událost zase cynicky zveličována jako "sudetské Lidice" s 2 700 mrtvými. Ještě dnes mají na obou stranách tyto pochybné teze vášnivé zastánce.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Další z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Najdete na iDNES.cz