Venuše Kindlová

Venuše Kindlová | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ústecký kraj zaplatil bývalé úřednici za kancléřovu šikanu

  • 55
Ústecký krajský úřad vyplatil bývalé zaměstnankyni Venuši Kindlové 53 900 korun. Žena vyhrála soudní spor, v němž si stěžovala na to, že ji šikanoval vedoucí kanceláře hejtmanky Aleš Konopásek, bývalý důstojník StB s krycím jménem Kaprál, a neoprávněně jí odebíral osobní ohodnocení.

"Peníze jsem již dostala," uvedla Kindlová. "Jsem ráda, že to takhle dopadlo a že jsem se konečně dočkala spravedlnosti," komentovala výsledek sporu.

Téměř 54 tisíc korun nebylo jedinou částkou, kterou musel krajský úřad vyplatit. "Na nákladech řízení a právního zastoupení paní Kindlové jsme uhradili 52 912 korun," přiblížila mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Kdo je Aleš Konopásek

Konopásek za komunistů pracoval u StB pod krycím jménem Kaprál.

Když odcházel od policie, zřídil pro něj bývalý hejtman Jiří Šulc (ODS) funkci u sebe na úřadu. Hejtmanka Jana Vaňhová z ČSSD Konopáska "zdědila" a v úřadu si ho ponechala. Konopásek se ovšem rychle vypracoval a stal se doslova její pravou rukou.

Podle vyjádření nadřízených jim Aleš Konopásek ukázal negativní lustrační osvědčení.

Kolik stály služby právníka, který zastupoval úřad, je obtížné určit. "Náš právní zástupce je hrazen formou paušálu," uvedla mluvčí.

Za chybu nezaplatí Konopásek, ale krajský úřad

Aleš Konopásek se nemusí obávat postihu, byť si právě na jeho chování Kindlová stěžovala. "Chybu podle soudu neudělal pan Konopásek, ale zaměstnavatel, tedy krajský úřad," zopakovala včera Hanáčková své dřívější vyjádření.

Je zajímavé, že zatímco zaměstnanci krajského úřadu bývají trestáni za absurdní nesmysly, což je právě případ Kindlové, více než stotisícová chyba prokázaná soudem nakonec nemá konkrétního viníka a zaplatil ji úřad.

Sám Konopásek se k případu nevyjádřil, nebral mobil a nereagoval ani na sms, ve které se ho redakce ptala, zda krajskému úřadu věnuje ze svého celou, nebo část sumy, kterou musel úřad kvůli jeho chybě vyplatit.

Vytýkací dopisy a naschvály nadřízeného

Případ se vleče přes pět let. Venuše Kindlová bývala uznávanou odbornicí na krizové řízení, cenili si jí kolegové i v jiných krajích a na Úřadu vlády.

Kancléř ústecké hejtmanky Aleš Konopásek.

V létě 2006 přišel na krajský úřad Konopásek a stal se bezpečnostním ředitelem a vedoucím odboru kanceláře hejtmana. Schopné úřednice se po čase chtěl zbavit a v říjnu 2008 jí dal jako její nadřízený najednou hned tři vytýkací dopisy.

Stály v nich malichernosti, jako že při rozhovoru "obrací oči v sloup", při víkendovém teambuildingovém tmelení kolektivu odmítla s kolegy se zavázanýma očima tahat kelímky a stavět z nich věž. Další výtkou bylo, že použila nezdvořilý tón, když komentovala úkol, který jí nepříslušel, ale přesto ho splnila.

Když odmítla dát sama výpověď, oznámil jí, že jí navždy bere osobní příplatek. Pak jí dělal naschvály.

Kindlová u soudu popsala, jak si ji třeba Konopásek zavolal, a když vyjela výtahem do jeho patra a přišla k jeho kanceláři, ve dveřích pronesl, že přišla pozdě. Nebo ji nechal čekat na chodbě i dvě hodiny, aby jí řekl, že na ni stejně nemá čas. Když ji ani to nezlomilo a ona odejít nechtěla, v srpnu 2009 nakonec dostala výpověď.

Krajský soud: příplatek není za loajalitu, ale za dobrou práci

Kindlová podala dvě žaloby, v jedné chtěla vrátit osobní ohodnocení, ve druhé, která stále běží, žádá zpět místo a doplatit ušlou mzdu. Okresní soud loni v únoru konstatoval, že kdo chce příplatek, musí být patřičně vstřícný k nadřízenému.

"Aleš Konopásek byl nepřiměřeně tvrdý, choval se na pokraji šikany. Jenže osobní příplatek je za nadstandardní jednání, patří do něj i loajalita k nadřízenému," prohlásil soudce Viktor Vaške.

Loni v listopadu však krajský soud rozhodl opačně. "Její prohřešky nebyly takového charakteru, aby měly vliv na odebrání osobního příplatku, který jí byl přiznán na základě kvalitní a dlouhodobé práce," uvedla mluvčí krajského soudu Irena Jeřábková.

S prohrou se však krajský úřad nechce smířit a 12. ledna podal dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně. Stává se to v podobných případech jen velmi zřídka, ale pokud by s dovoláním uspěl, případ by znovu musely řešit ústecké soudy.

Pokud by krajský soud změnil své předešlé rozhodnutí ve prospěch krajského úřadu, bylo by jen na Kindlové, jestli by chtěla peníze vracet, protože peníze obdržela v dobré víře z předešlého rozhodnutí soudu. V opačném případě by se úřad mohl obrátit s žádostí o odškodnění na stát.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video