Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústeckou ČSSD rozdělila autobusová krize

  11:38aktualizováno  11:38
Sociální demokracie v Ústeckém kraji opět není jednotná. Příčinou je autobusová krize. Šéf ČSSD Jiří Paroubek kvůli ní požadoval odstoupení nebo odvolání hejtmana Jiřího Šulce a radního pro dopravu Milana France, oba jsou z ODS. Většina krajských zastupitelů ČSSD jej ale odmítla podpořit.

Ústečtí sociální demokraté nejsou jednotní kvůli krizi autobusové dopravy v kraji.

ČTĚTE TAKÉ:
Autobusy vypovězeného dopravce zablokovaly Ústí
Smlouvy s novými autobusovými dopravci budou na 8 let

Dva z nich hlasovali na jednání krajského zastupitelstva proti odvolání France, čtyři se zdrželi. Za Paroubkovým názorem tak stál jen Jaroslav Foldyna, který hlasoval pro odvolání radního.

Řadovým sociálním demokratům v Ústeckém kraji se tato nejednotnost krajských zastupitelů ČSSD nelíbí. Poukazují na to, že strana se touto dvojakostí stává pro voliče nečitelnou. Foldyna dokonce řekl, že zastupitelé, kteří hlasovali proti odvolání France, straně škodí. Neměli by proto zůstat jejími členy, dodal.

Předseda klubu ústeckých sociálních demokratů Pavel Kouda, který hlasoval proti odvolání France, ale řekl, že jen plnil povolební dohodu mezi ODS a ČSSD. "Pokud bychom požadovali personální změnu ve vedení kraje, museli bychom podle této dohody, kterou schválil krajský výkonný výbor, nejdříve jednat s ODS," uvedl Kouda a zdůraznil, že on podepsané dohody ctí. Navíc návrh na odvolání France podle něj podali opoziční komunisté.

Dohoda zajistila ČSSD křeslo v radě
ČSSD uzavřela po krajských volbách v roce 2004 s ODS dohodu o povolební spolupráci. Díky ní získala sociální demokracie jedno místo v jedenáctičlenné radě právě pro Koudu. Kromě toho byla zřízena i nová placená místa pro členy ČSSD, například funkce předsedy kontrolního výboru.

ODS v Ústeckém kraji získala ve volbách v krajském zastupitelstvu nadpoloviční většinu. Proto nepotřebovala uzavírat s ČSSD koaliční smlouvu, ale spokojila se s dohodou o spolupráci.

Paroubek označil postup dvou krajských zastupitelů, kteří hlasovali proti odvolání France, za politickou chybu. "Určitě to budeme diskutovat, aby se taková chyba neopakovala," řekl severočeskému vydání Mladé fronty Dnes.

Ústecko zažilo dopravní kolaps začátkem srpna, kdy na čtyři dny přestaly jezdit autobusy Dopravního podniku Ústeckého kraje. Samospráva dopravci smlouvu vypověděla, protože požadoval pro letošní rok na uhrazení ztráty z osobní dopravy 315 milionů korun. Loni dostal od kraje 180 milionů. - více zde

Do 8. září ještě zajišťoval dopravu Dopravní podnik na základě tak zvaného vrchnostenského nařízení krajského úřadu. Nyní jezdí na autobusových linkách v regionu několik dopravců. V některých oblastech problémy přetrvávají.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Kvilda obnoví hřbitov z 19. století zničený armádou, využijí jej místní

Kvildský hřbitov je za kostelem Nalezení těla sv. Štěpána.

Starý německý hřbitov chce letos znovu obnovit a připravit k pohřbívání Kvilda na Prachaticku. Areál kolem kostela, kde...

Okamurovi vadí Šlechtová, Ťok a Pelikán. Chce „vládu odborníků“

Tomio Okamura na sjezdu SPD

Pětadvacet konkrétních bodů programu SPD chce lídr hnutí Tomio Okamura řešit při jednání o nové vládě s premiérem a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz