Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecké obvody mohou zase rozhodovat

  19:19aktualizováno  19:19
Ústí nad Labem - Více než měsíční nadvláda ústeckého magistrátu nad obvodními radnicemi končí. V pátek totiž začíná platit nově schválený statut města, který opět upravuje pravomoci magistrátu a čtyř obvodních radnic. Pro jeho prosazení spojili síly zastupitelé ČSSD a ODS. Obvody z politických dohod vyšly s téměř nezměněnými pravomocemi. Zůstala jim také některými zastupiteli kritizovaná možnost schvalovat prodej majetku.

Občanskými a sociálními demokraty přijaté rozdělení práce mezi magistrát a obvody se nelíbilo poslancům z dalších koaličních pravicových stran (ODA, US, KDU-ČSL) a tak pro statut nehlasovali. Jejich zástupce Petr Novotný naopak navrhoval podstatné omezení pravomocí obvodů, které by mohlo časem vyústit až v jejich zrušení. Argumentoval hlavně penězi.

"Ročně stojí udržování úředníků na obvodních radnicích 50 -70 milionů korun, za dvanáct let jsme tak utratili skoro tři čtvrtě miliardy korun, peníze by se mohly hodit třeba na sport či kulturu," uvedl v diskuzi k návrhu Novotný. Upozornil rovněž na to, že ODS ač je její zástupce ve vedení magistrátu, nedodržuje koaliční dohody.

V nich se strany zavazují k racionalizaci mětské správy a ke snížení počtu úředníků. Podle Novotného bude nyní nutné přehodnotit také případnou další koaliční spolupráci. "Někteří představitelé ODS si berou obvodní radnice jako trafiky, připravují si je až nebudou u moci," uvedl po hlasování. 

Jak dlouho budou radnice rozhodovat
I když kompetence jsou opět rozděleny a rozhodnutí obvodů už nemusí potvrzovat "velké" zastupitelstvo či rada magistrátu, není jasné, jak dlouho by měl tento stav trvat. Například komunisté mezi obyvateli města zjišťují, zda si přejí obvody zachovat či nikoliv. Hlasování obyvatel pro ně bude prý rozhodující po podzimních komunálních volbách.

Podle starosty obvodu Neštěmice Pavla Tošovského většina obyvatel ani nepoznala, že obvodní radnice musí pracovat pod vládou magistrátu. "Jsem ale rád, že statut zastupitelstvo přijalo. Hrozilo totiž nebezpečí, že pokud by se zastupitelstvo nedohodlo, mohl by Ústavní soudu na podnět přednosty okresu zrušit původní statut, což by prakticky znamenalo zánik obvodů," uvedl pro ČTK.

Nový statut prošel až na potřetí
O statutu jednala radnice už potřetí. Loni se na něm nebyli zastupitelé dvakrát schopni dohodnout, prošel až na třetím mimořádně svolaném zasedání zastupitelstva.

Obvody zůstaly v lednu bez kompetencí
Přednosta okresního úřadu Leoš Nergl koncem ledna pozastavil obecně závaznou vyhlášku Statut města. Kompetence obvodů tak přešly na magistrát. Ten ale neměl úředníky, kteří by činnost obvodů okamžitě převzali.

Okresní úřad vyhlášku pozastavil, protože podle nového zákona o obcích mělo zastupitelstvo města přijmout nový statut do konce roku 2001. Zastupitelé sice loni projednali několik variant, ale na žádné z nich se neshodli. Nechali proto v platnosti ten starý.

"Jelikož statut upravený nebyl, je dle zákona o obcích neplatným právním předpisem. Ve svém důsledku by mohl vést ke zpochybnění právních úkonů obvodů města konaných po 1. lednu 2002. To chceme vyloučit," vysvětlil v lednu Nergl.

Obvody nesměly rozhodovat
Ústecký magistrát 30. ledna před polednem oznámil obvodům, že nesmějí přijímat žádná rozhodnutí. "Dostali jsme oficiální dopis, že kromě matriky nesmíme nic dělat. Takže nepřijímáme rozhodnutí, neproplácíme faktury. Zatím netuším, co bude dál, schůzku na magistrátu, která by to měla vyřešit, primátor svolal na čtvrtek ráno," řekla tehdy starostka obvodu město Majdalena Jelínková.

"Kanceláře jsme v žádném případě nezavřeli, je úřední den. Žádosti lidí normálně přijímáme, jen je úředníci upozorní na komplikovanou situaci a na to, že se její vyřízení může o něco protáhnout," dodala.

Platí vše, co obvody udělaly
Připustila, že problém mohou být i svatby. "Musím požádat primátora, aby to udělal on. Přece nemůžeme lidem říct, že se jejich dlouho připravovaná svatba odkládá, protože město nemá nějakou vyhlášku. To by byla ostuda," uvedla Jelínková. Dodala, že netuší, zda svatby, které vedla v letošním roce, platí.

Podle náměstka primátora Miroslava Harciníka jsou platné. "Vše, co obvody do dnešního dne (30. ledna) udělaly platí," prohlásil.

Dodal, že problém sociálních dávek, který postihl asi nejvíce lidí, již město vyřešilo. "Zaměstnanci obvodů jsou právně zaměstnanci města. Proto ze sociálních odborů nejdříve uděláme detašovaná pracoviště, která pověříme výplatou sociálních dávek. Úředníci dostanou nová razítka, aby na rozhodnutích bylo razítko magistrátu města a ne městského obvodu," řekl. Dodal, že další podrobnosti vedení města sdělí ve čtvrtek.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem
11 dětských dárků, které vám na Boží hod nepolezou krkem

Jaké vánoční dárky pro děti vybrat, aby jim dělaly radost dlouhé týdny (a vám se vyhnula migréna)?Najdete na iDNES.cz