Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ze staré nemocnice památku nechceme, hájí univerzita její demolici

  8:27aktualizováno  8:27
Vedení ústecké univerzity chce zbourat chátrající pavilon A bývalé nemocnice v areálu kampusu a místo ní postavit moderní budovu. Ministerstvo kultury však na podnět skupiny zastánců stavby rozhoduje o tom, zda ji prohlásí za kulturní památku. Univerzita se bojí, že přijde o dotaci, která má stavbu zaplatit.

Budovu staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem nechá ústecká univerzita přes protesty architektů zbourat. | foto: Petr KreutzerMF DNES

"Usnesením vlády má UJEP na výstavbu nového objektu přislíbeno 590 milionů. Tato částka by ale v době, kdy ministerstvo musí šetřit, kde se dá, mohla lehce padnout na oltář úspor," varuje rektor UJEP René Wokoun. Univerzita totiž musí peníze využít do roku 2015, jinak o ně přijde.

Z nemocnice kampus

Budova staré Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem půjde kvůli stavbě kampusu k...

Přestavbu původně řadové budovy nemocnice na moderní a rozlehlou funkcionalistickou stavbu projektoval v roce 1926 architekt německého původu Franz Josef Arnold. Dokončena byla roku 1937.

Vedle správní budovy Spolchemie, paláců Grand a Savoy je to nejvýraznější zástupce moderní monumentální architektury v Ústí. Areál vlastnila ústecká nemocnice 111 let, roku 2006 ho převzala univerzita a začala budovat kampus.

Univerzita dlouhodobě plánovala, že na místě bývalé porodnice, která je nyní v dezolátním stavu, postaví centrum pro přírodovědecké a technické obory. Podle ní to vyjde levněji než rekonstrukce zdevastovaného objektu a potřebám univerzity navíc nový objekt lépe vyhoví.

S demolicí budovy se mělo podle rektora Wokouna začít právě letos. "Ministerstvo školství z daného programu pro letošní rok uvolnilo na úpravu těchto prostor 65 milionů korun. Tyto prostředky vzhledem k průtahům, které nyní nastávají, už v letošním roce nedokážeme využít," upozornila kvestorka UJEP Jana Janáková.

Na rekonstrukci budovy podle vedení UJEP státní příspěvek nelze použít. "V rozhodnutí vlády je přímo řečeno, že vláda schvaluje částku 590 milionů korun na výstavbu nové budovy," uvedla Janáková.

Vadí nám buldozerový přístup, oponuje zastánce staré budovy

Podle jejích slov univerzita jednoznačně nepreferovala výstavbu nové budovy, ale nechala si zpracovat jak studii pro rekonstrukci, tak studii pro výstavbu nového objektu. "Pokud porovnáme čísla z obou studií, výhodnost nové budovy je zcela jednoznačná," dodala Janáková.

Architekt Jiří Němeček, který podal se sdružením 400/27 na ministerstvo kultury podnět na prohlášení stavby za kulturní památku, oponuje. Podle něj vedení univerzity nepromyslelo rozmístění fakult do jednotlivých částí kampusu, když do "Áčka" chce poslat ty, které jsou na studijní zázemí nejnáročnější.

"To je problém celkové koncepce vznikajícího kampusu. UJEP se nesnaží najít cestu, jak jednotlivé budovy co nejúčelněji využít, ale razí cestu - stojí to tam, překáží nám to, zbouráme to a jedeme dál. Tenhle buldozerový přístup nám vadí," vyjádřil se architekt.

Vedení univerzity vyjádřilo údiv nad tím, že podnět na ministerstvo kultury přišel až nyní, kdy je vše připraveno k zahájení náročného projektu a může ho to ohrozit. O demolici pavilonu se diskutuje již několik let.

Zastavení stavby zbrzdí růst, míní univerzita

"Věřili jsme, že s tím UJEP něco udělá, a ne že to totálně zlikviduje. Proto jsme to podali až nyní, kdy bylo jasné, že to chce UJEP strhnout," reagoval Němeček.

Fotogalerie

Univerzita pošle ministerstvu školství usnesení, v němž vyslovuje jednoznačný souhlas s demolicí staré budovy a poukazuje na nutnost výstavby nového objektu.

"Považovali jsme za důležité formulovat svůj názor. Naším dozorčím orgánem je ministerstvo školství, chceme ho informovat o našem názoru i o tom, že vystupujeme naprosto jednotně," řekl Martin Balej, předseda akademického senátu UJEP.

Vedení univerzity podotýká, že pokud se zastaví výstavba nové budovy, zpomalí se tím růst celé instituce a doplatí na to všechny fakulty. Na nákladnou údržbu zdevastované budovy navíc univerzita nemá finance.

Na ochranu nemáme peníze, tvrdí škola

"Nemáme na výběr. Máme prostředky pouze na novostavbu, nemáme ani korunu na ochranu případné památky. Teď už je to jen torzo budovy, je vytržené ze svého původního kontextu," zmínil Vladimír Švec, prorektor pro rozvoj UJEP.

"A když bude zachováno, neznamená to, že bude zachráněno - těžko se někde seženou stovky milionů na jeho opravu. Město ani památkáři pro něj navíc nemají žádný program. Mně se ten dům také líbí, ale nelze zachovat vše, co se nám líbí," doplnil Švec.

Architekt stanovisko rozporuje jednoduše. "V poločasu rozpadu je spousta objektů, které jsou už prohlášené za kulturní památky. A některé z nich jsou chráněné na nejvyšší úrovni," říká.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Turisty v Orlických horách nemá kdo obsluhovat, pracovníky vysála Škoda

Odborníci doporučují předškolákům strávit na svahu hodinu, šestiletí už...

V Orlických horách chybí kuchaři, servírky, ale třeba také lyžařští instruktoři. Zaměstnavatelé v turistickém ruchu jen...

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz