Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecká ČSSD nakonec jediné křeslo přijala

  20:35aktualizováno  20:35
V následujících letech povede Ústecký kraj opět ODS a ČSSD. Pro sociální demokraty je ale spojení nevýhodné. Šéf severočeské ČSSD Jaroslav Foldyna nesouhlasil, ale nebylo mu to nic platné. Dohodu o spolupráci s ODS před čtvrt na osm večer s Jiřím Šulcem musel podepsat.

Podle informací MF DNES byl Foldyna jedním z deseti sociálních demokratů, kteří zůstali na zasedání vedení severočeské ČSSD přehlasováni. Jedenáct vrcholných členů naopak kývlo na podmínky ODS a přijalo jediné místo v jedenáctičlenné radě kraje.

Hejtmanem bude i nadále Jiří Šulc. Ve funkci je potvrdí úterní zasedání zastupitelstva.

Co ČSSD podpisem získala? ODS si ji jednoduše "koupila" za ono jedno místo placeného radního a dvě nově placená místa šéfů kontrolní a finanční komise.

A co ztratila? Její vedení se rozhádalo a jedním místem v radě je v podstatě rukojmí ODS.

"Spolupráce neznamená koalici,  jen jsme se zavázali, že spolu budeme konzultovat rozhodnutí," uvedl Jiří Šulc.

ODS v krajských volbách získala většinu hlasů a mohla vládnout v kraji sama. V zastupitelstvu mají občanští demokraté většinu - 28 hlasů, ČSSD 10 a KSČM 17. Ústecký kraj byl posledním regionem, kde ještě nebyla rada definitivně potvrzena.

Padala i ostrá slova
Velmi hlučné a složité bylo pondělní, už několikáté, jednání krajského výkonného výboru ČSSD o povolební spolupráci.

Debata v sídle strany v Ústí nad Labem probíhala ve vypjaté atmosféře přes půl druhé hodiny. Regionální vedení sociálních demokratů bylo opět - podobně jako minulý týden při schůzi s ODS - velmi nejednotné.

Jednání výboru se několikrát zvrhlo v hádku. Novináři, kteří čekali na chodbě, slyšeli i skrze zavřené dveře, jak se politici doslova přeřvávali. Několikrát bylo slyšet z úst sociálních demokratů i značně jadrné výrazy. "Uvědomte si, že jsme v p...," křičel v jednací místnosti jeden z účastníků.

Poté, kdy politici odhlasovali pro stranu nepříliš výhodnou spolupráci, opustilo několik členů výboru předčasně jednání.

Jako první z jednací síně odešel děčínský poslanec Vladimír Laštůvka. "Je to znehodnocení programových ideálů ČSSD. Nechci s tím mít nic společného," prohlásil při odchodu z jednání.

Krátce po Laštůvkovi odešli ze schůze tři členové výboru delegovaní za ústecký okres. "My už nemáme o čem jednat. Ústecký okresní výbor se jasně vyjádřil, že bychom na podmínky ODS neměli přistoupit," vysvětlil předseda ústeckého okresního výboru ČSSD Vladimír Kozubek. Další sdělili, že se za rozhodnutí o spolupráci stydí.

Oním jediným radním, který bude brát za svou funkci mzdu, se má stát Pavel Kouda. Ten měl podporu především od chomutovských, teplických a mosteckých členů.

"Potřebuji, aby do regionu proudilo od vlády co nejvíce peněz. Jestli propukne nepřátelství s ODS, tak by to bylo složité. Dnes není čas na nějaké  bouchání dveřmi a podobné furiantství," tvrdil před jednáním poslanec Vlastimil Aubrecht z Bíliny na Teplicku.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Katastrofa ČSSD mě zasáhla, napsal Zeman. Hašek mluvil o puči proti němu

Miloš Zeman komentuje výsledky prvního kola prezidentských voleb. (13. ledna...

Prezident Miloš Zeman se týden před druhým kolem volby na Hrad vložil do situace v ČSSD. Podpořil platformu Zachraňme...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz