Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústecká ČSSD jako první pokárala neposlušné senátory

  17:09aktualizováno  17:09
Ústecký krajský výkonný výbor ČSSD je prvním stranickým orgánem, jenž pokáral senátory, kteří byli proti novele volebního zákona. Vyslovil hluboké znepokojení nad postupem senátorů Egona Lánského, Ivana Havlíčka a Jaroslava Musiala při pátečním hlasování a podle mluvčího Oldřicha Dvořáka k jejich chování přihlédne při nominacích na další volby. Tito senátoři tak mají malou naději, že se v příštích volbách dostanou na kandidátky své strany.

Ústecká organizace tak navázala na sobotní jednání ústředního výkonného výboru ČSSD, který sice přímo nevyzval k odstavení neposlušných senátorů, ale šel na to z druhé strany: pochválil poslušné.

"My všichni předpokládáme, že k tomuto hlasování se přihlédne při zařazování na příslušné kandidátky v příštích volbách,"  prohlásil v sobotu Zeman.

Lánský se hlasování o novele volebního zákona nezúčastnil, Havlíček sice nakonec pro novelu hlasoval, ale do poslední chvíle prezentoval svůj opačný postoj, a Musial se zdržel hlasování.

"Konstatovali jsme, že nejsme spokojeni s jejich přístupem," řekla reportérovi TVD o neposlušných senátorech předsedkyně výkonného výboru ČSSD Ústeckého kraje Marie Součková. "Když vstoupíme do nějaké strany, jsme vázáni jejími usneseními," poznamenala. Tvrdí však, že senátoři nebudou perzekvováni. "Jen se o tom při příští nominaci bude diskutovat a záleží jen na nich, zda svou pozici obhájí," dodala.

Nejstarší senátor ČSSD Musial, rozhořčený postupem ústeckých sociálních demokratů,  řekl, že za svůj názor byl trestán "za Hitlera, Stalina, Gottwalda, Husáka i Jakeše" a že věřil, že po roce 1989 tato praxe skončí. Předválečná sociální demokracie by podle něj takto nikdy nepostupovala. "Vracíme se zpátky k jakési normalizaci, k potlačování názoru," uvedl. Dodal, že v dalším volebním období již na funkci senátora kandidovat ani nehodlá.

Hrozby před hlasováním
Předseda Miloš Zeman už před hlasováním v Senátu pohrozil odbojným zákonodárcům vyloučením ze strany. O možných sankcích hovořil i předseda klubu poslanců Zdeněk Škromach. Nakonec však ústřední výkonný výbor ČSSD jen pochválil poslušné poslance a doporučil stranickým orgánům, aby to při sestavování kandidátek pro příští volby vzaly v úvahu.

Předseda poslanců ČSSD Zdeněk Škromach dodal, že nebyl zájem poslance "popravovat". "Dokázali jsme poděkovat našim poslancům a senátorům a doporučit i organizacím, aby k tomuto postupu přihlédli. Kádrování a personální politika patří k dobrému mravu v každé dobré organizaci," dodal.

Během zasedání však Škromach, navrhovatel části usnesení, které se týká poslanců, s novináři hovořil pouze o poděkování zákonodárcům. O druhé části usnesení pomlčel.

Podle předsedy klubu senátorů ČSSD Zdeňka Vojíře nešlo v pátek při hlasování o novele v horní komoře parlamentu o čest a morálku, ale o věc názoru. Odvahou bylo spíš hlasovat pro přijetí změny volebních pravidel než proti, dodal.

Senátoři podle Vojíře zvažovali všechna pro a proti. Schválení novely podle něj může být příčinou prohry ČSSD v příštích volbách do Poslanecké sněmovny, jejich nepřijetí by však mohlo přivodit pád vlády a výsledky dvouletého vládnutí ČSSD by pak zúročili jiní. Vojíř proto nepovažuje za ideální ani jednu z těchto možností.

Pochvala pro poslušné
Ústřední výkonný výbor pochválil poslušné zákonodárce, kteří hlasovali pro. Toto usnesení však prošlo nejtěsnějším poměrem 51:49 procentům zúčastněných.

Předseda klubu poslanců ČSSD Zdeněk Škromach z těsného výsledku neměl příliš radost, ale omlouval to tím, že jeho kolegové nepochopili význam usnesení. "Zatím jsme si nezvykli na to, že bychom měli někoho i chválit," uvedl. Předseda prý chce pochvalou své lidi motivovat k další práci.

Naopak jeden z "neposlušných" poslanců Lubomír Zaorálek, který ve sněmovně hlasoval proti přijetí novely volebního zákona, považuje těsné hlasovaní za svědectví o rozpacích, které v ČSSD nad schválením kontroverzního zákona panují.

Slova předsedy ČSSD Miloše Zemana, který v pátek v Ostravě hovořil o vylučování poslanců a senátorů, což by prý prosazoval, kdyby chtěl setrvat v čele strany, Zaorálek označil za scestná a nepochopitelná. Zeman podle něj prý své ostravské výroky, které pronesl v den, kdy o novele volebního zákona hlasoval Senát, pouze zlehčoval, ale nevysvětlil je.

Mnoho členů ČSSD podle Zaorálka cítí, že takové výroky sociální demokracii škodí. Zaorálek vidí mezi sociálními demokraty naopak snahu ČSSD před volbami stmelit, ne rozdělovat. "Mám za to, že si stále více lidí v sociální demokracii uvědomuje, že chce-li být sociální demokracie vlivnou politickou stranou, pak se bude muset hodně zamýšlet nad svým vystupováním, chováním nad svým politickým stylem," uvedl poslanec.

Podle Zaorálka by se neměla ČSSD držet opoziční smlouvy s ODS za každou cenu. Otázkou podle něj je, zda se hlasováním pro novelu volebního zákona již nedostala "za hranici věrohodnosti". "V případě volebního zákona si myslím, že jsme ustoupili dál, než jsme ustoupit mohli," uzavřel.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....Najdete na iDNES.cz