Podle zákona se klecová lůžka mají stát minulostí. Ilustrační foto

Podle zákona se klecová lůžka mají stát minulostí. Ilustrační foto | foto: Michal Klíma, MF DNES

Ústavy se od ledna musí obejít bez klecových lůžek

  • 10
Od 1. ledna 2007 by už ústavy sociální péče neměly používat klecová a síťová lůžka. Vyplývá to ze zákona o sociálních službách, ve kterém už lůžka nejsou uvedena mezi omezujícími prostředky. Po semináři v Senátu to potvrdil Martin Žárský z ministerstva práce a sociálních věcí.

Podle ředitele Ústavu sociální péče Tuchořice Pavola Dvorského překvapil výklad zákona i některé zástupce ústavů.

Zákaz si vyžádá více nákladů
Dvorský upozornil na to, že k zákonu, který už v březnu podepsal prezident, ministerstvo dosud nevydalo prováděcí vyhlášku. Vydá ji zřejmě až v září. Zrušení síťových a klecových lůžek si také asi vyžádá víc peněz a personálu.

V ústavu, který Dvorský spravuje, klecová lůžka nepoužívají. Zařízením, která je využívají, mohou podle odhadů vzrůst roční náklady o statisíce korun. "Budou muset vybudovat místnosti, potřebovat budou také peníze na asistenty a jejich vyškolení," řekl Dvorský.

Zákon jako celek však vítá. "Cesta do budoucna je jasná - osobní asistence v kombinaci s léky. S tím se ale zatím budeme těžce vypořádávat," řekl ředitel Ústavu sociální péče ve Slatiňanech na Chrudimsku Miroslav Kubín.

Podotkl, že budou zřejmě muset zřídit pro určité klienty jednolůžkové pokoje, což někteří těžce snášejí. Ostatní se budou muset naopak sestěhovat, čímž se jim sníží komfort.

Mnohde už síťová lůžka zrušili
Vedoucí odboru sociálních věcí Pardubického kraje Danuše Fomiczewová uvedla, že v několika zařízeních, například v Domově důchodců v Rychmburku, již tato lůžka zrušili. "Snažíme se apelovat na ředitele, aby našli způsoby, jak klienty zvládnout i bez jejich používání. Někdy se to daří individuálním přístupem, někdy musí být klienti převezeni do psychiatrické léčebny," dodala.

Personál se také učí povoleným metodám chvatových úchopů. Náměstek středočeského hejtmana pro oblast sociálních věcí Josef Vacek řekl, že podle odborníků jsou tato lůžka v určitých situacích prospěšná. V ústavech sociální péče ve Středočeském kraji se nyní používá pět síťových a jedno klecové lůžko; kraj jejich odstranění plánuje do konce roku.

"Měli jsme jich 40, postupně jsme počet snížili," dodal Vacek. Kraje i ústavy se shodují na tom, že odstranění síťových a klecových lůžek stojí v cestě nedostatek peněz na mzdy personálu. "Ideální by bylo, kdyby na jednoho klienta připadal jeden zaměstnanec," uvedla Fomiczewová. Kubín poukázal na situaci v Británii, kde se o jednoho chovance starají tři ošetřovatelé.

Za síťová a klecová lůžka kritizovala Českou republiku řada nevládních organizací. Česko je podle Střediska pro práva lidí s mentálním postižením jedinou evropskou zemí, která je v ústavech sociální péče stále používá.

V roce 2004 zde bylo celkem 654 lůžek se sítí či mříží, od té doby se ale jejich počet snížil. Kromě ústavů sociální péče využívají klecových lůžek i v psychiatrických léčebnách, těch se však nový zákon netýká.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video