Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice si u Ústavního soudu stěžuje na sněmovní schůzi o EET

  6:32aktualizováno  6:32
Opoziční strany ODS a TOP 09 podaly v úterý k Ústavnímu soudu stížnost proti sněmovní schůzi, na níž vláda prosadila zákon o elektronické evidenci tržeb. Pravicové opoziční strany jsou přesvědčené, že vládní koalice plně nerespektovala jednací řád, když předčasně ukončila rozpravu. Text stížnosti má k dispozici deník MF DNES.

Ministr financí Andrej Babiš s obřími účtenkami během jednání o elektronické evidenci tržeb na půdě Poslanecké sněmovny. (10. července 2015) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Už teď je zřejmé, že by také mohlo jít o jedno z nejsledovanějších řízení v historii. Opozice totiž podobně jako před pěti lety, kdy u soudu svědčil tehdejší předseda vlády Petr Nečas, požaduje výslech vrcholných politiků – Babiše, ale třeba i šéfa Sněmovny Jana Hamáčka nebo předsedů všech poslaneckých klubů trojice koaličních stran.

Pod stížností je podepsaná advokátka Markéta Vaňková, brněnská komunální politička ODS a také advokátka poslance této strany Pavla Blažka. Právě on vystupuje jako stěžovatel v osmistránkovém dokumentu stížnosti, jejíž znění má redakce MF DNES k dispozici.

„Ano, stížnost jsem podal, domnívám se, že má velkou šanci na úspěch. Podrobnosti zveřejníme příští týden, byť dokument, který mi ukazujete, je autentický,“ řekl Blažek.

Tři vady na schůzi

Bývalý ministr spravedlnosti si stěžuje na tři sněmovní usnesení. Předně na to, že koalice na mimořádné schůzi letošního 10. února předčasně ukončila rozpravu o zákoně, přestože byla do diskuse přihlášena ještě skupina poslanců (více čtěte zde). Rozporuje schválení evidence tržeb. A napadá postup předsedajícího tehdejší schůze Hamáčka. „Jednal tak, že zabránil stěžovateli vystoupit ve třetím čtení (...) a předložit návrh usnesení k hlasování,“ stojí v dokumentu.

Senátoři schválili elektronickou evidenci tržeb. Opozice se chce soudit

Předseda Sněmovny Jan Hamáček stížnost nekomentoval, protože text dosud nečetl, ale své řízení schůze hájí. „Všechno, co zaznít mohlo, zaznělo. Třetí čtení slouží pouze k tomu, aby byly předneseny legislativně-technické návrhy a případně aby bylo navrženo opakování druhého čtení. Oba tyto návrhy ve třetím čtení padly a Sněmovna o nich hlasovala,“ řekl.

Elektronickou evidenci tržeb poslanci projednávali od loňského června do letošního února a v prosinci, když přišel zákon do třetího čtení, spustila opozice obstrukce. Koalice se je nejdřív pokusila zkrátit omezením, že každý poslanec může vystoupit nanejvýš dvakrát po dobu deseti minut. Pak však ještě přiostřila a dohodla se, že určí přesný den a hodinu, kdy se bude hlasovat (ve středu 10. února v 11 hodin), ať bude chtít v diskusi vystupovat kdokoli.

Že mohl být porušen jednací řád Sněmovny, připustila v České televizi i místopředsedkyně ANO Jaroslava Jermanová, již chce opozice k Ústavnímu soudu také předvolat. Podle Blažkovy stížnosti totiž mělo jít o „organizované spolčení za účelem porušení práv“ opozice. „Vládní většina se fakticky vrací k praktikám před listopadem 1989,“ píše se ve stížnosti.

Mají šanci, tvrdí expert

Odborník na ústavní právo Vladimír Balaš připouští, že by opozice mohla být se stížností úspěšná. „A to s ohledem na skutečnost, že došlo k porušení zákona o jednacím řádu a mohla tím být skutečně zkrácena práva poslanců garantovaná v Listině a navíc i v ústavě, což bych považoval za nejsilnější argument,“ uvedl poté, co ho MF DNES s obsahem stížnosti seznámila.

Ústavní soud nemůže elektronickou evidenci tržeb, která má být spuštěna letos v prosinci, zrušit. Pokud by však Blažkovu stížnost uznal, ve výsledku by to zrušením – alespoň podle Balaše – skončilo.

„Bylo-li by zrušeno usnesení o ukončení projednávání zákona, nebylo by totiž možno zákon považovat za projednaný, a tím ani za schválený a celá procedura by se musela vrátit,“ vysvětluje expert Vladimír Balaš.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Jednotka ze Strakonic má pohotovost v NATO. Může jít kdykoli do akce

Protiletadlový komplet RBS-70.

Pro dvě stovky vojáků protivzdušné obrany ze Strakonic začala tříletá pohotovost v rámci Sil rychlé reakce NATO. V...

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

Najdete na iDNES.cz