Nezávislost soudců zpochybnil předseda soudu Pavel Rychetský. Místopředsedkyně Eliška Wagnerová připouští, že „to v řadě případů může sedět“.

Nezávislost soudců zpochybnil předseda soudu Pavel Rychetský. Místopředsedkyně Eliška Wagnerová připouští, že „to v řadě případů může sedět“. | foto: Igor Šefr, ČTK

Ústavní soudci nemusí být nezávislí, naznačil jejich šéf Rychetský

  • 122
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zpochybnil nezávislost a nestrannost svých kolegů. "Nelze spoléhat na to, že blížící se konec mandátu, s jistým výhledem na možnost si jej prodloužit, neovlivní soudce v rozhodování," řekl Rychetský Hospodářským novinám.

Zpochybnění justice jednou z jejích špiček je mimořádné. Předseda Ústavního soudu Rychetský se k němu odhodlal pár dní poté, co Ústavní soud rozhodl, že změna volebního zákona, která v Praze vyšachovala malé strany, byla v pořádku. Rychetský s dalšími čtyřmi kolegy si to nemyslel, v plénu soudu ale byli v menšině.

Předseda soudu nicméně listu řekl, že rozhodnutí o pražských volbách "žádný úlet není".

"Nikdo ze čtrnácti přítomných soudců nepochyboval, že došlo jak k omezení soutěže politických stran, tak práva menšiny na ochranu. Rozdíl byl v tom, kde je hranice, kterou má ještě Ústavní soud tolerovat. Většina byla názoru, že hranice překročena nebyla," řekl v rozhovoru.

Rychetský nicméně podotkl, že není nejlepší řešení, když mohou být ústavní soudci jmenováni dvakrát po sobě. Možnost prodloužit si mandát podle něj může ovlivnit soudce v rozhodování, které může mít vliv na ty, kteří o jmenování rozhodují.

Nové ústavní soudce navrhuje prezident republiky, podléhají schválení Senátu. Václava Klause čeká do konce funkčního období výběr dvou soudců - nástupců Elišky Wagnerové a Františka Duchoně.

TOP 09 chce změnit pravidla výběru soudců, Benda je proti

Pravidla pro jmenování soudců by se přitom mohla změnit. "Pan Rychetský možná odhalil pravdu, která se jenom šuškala. Budeme navrhovat změnu Ústavy, aby byl mandát ústavních soudců dvanácti- až třináctiletý a neopakovatelný," řekl HN Stanislav Polčák z TOP 09.

Místopředseda ústavněprávního výboru Sněmovny Marek Benda z ODS je ale proti. Vzhledem k délce prezidentského mandátu podle něj nemůže žádný prezident dvakrát jmenovat stejného soudce - a že by soudci tipovali, kdo bude dalším prezidentem, to pokládá za absurdní.

Podobný názor jako Benda má ústavní soudkyně Dagmar Lastovecká: "Každé dva roky jsou senátní volby, soudce by těžko mohl zvažovat, jak si v obměňujícím se Senátu tu podporu zajistit."

Konkrétně v případě pražských voleb, kde na změny doplatily malé strany, ale její argumentace příliš neplatí. Malé strany, které se cítí poškozené - například zelení či Věci veřejné - těžko kdy sestaví senátní většinu, které by se ústavní soudci s výhledem na další mandát mohli obávat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue