Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud zrušil letošní snížení platů soudců, budoucí úspory platí

  14:19aktualizováno  15:23
Stát letos nemůže počítat s úsporami na platech soudců. Plány mu opět překazil Ústavní soud. Zrušil letošní sníženou platovou základnu soudců. Ti tak budou moci žádat zpětné dorovnání mezd.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

"Ústavní soud zrušil platovou restrikci, která říká, že od 1. ledna do 31. prosince 2011 činí platová základna pro soudce 54 005 korun," řekla iDNES.cz mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

V praxi to znamená, že letošní základna neplatí a ministerstvo práce a sociálních věcí musí stanovit novou, která bude respektovat rozhodnutí Ústavního soudu. Platy soudců se tak nejspíš zvýší.

Navíc soudci mají možnost žádat zpětné dorovnání platů. První z nich to už udělali. Například u Městského soudu v Brně se částky 21 500 korun dožaduje soudce Okresního soudu Brno-venkov. Podle ČTK leží u českých soudů desítky podobných žalob. A soudy jim budou muset nejspíše vyhovět. Snížení mezd totiž ztratilo oporu v zákoně.

Platy soudců

Platová základna soudců se pro letošní rok snížila o pět procent na 54 005 korun. Pro následující tři roky by měla činit 56 849 korun. Poté by se měly soudcovské platy trvale vypočítávat podle sníženého koeficientu, jímž se násobí průměrný plat státních zaměstnanců z předminulého kalendářního roku. Zatímco podle bývalé zákonné úpravy by soudcovské platy měly být trojnásobné, od ledna 2015 má jít jen o 2,5násobek.

Zdroj: ČTK

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil sdělil, že pokud soudy nižší instance nerozhodnou o zpětném dorovnání platů, vláda jim peníze automaticky nepošle. "Pokud Ústavní soud neřekl, že vláda musí peníze doplatit, předpokládám, že tak aktivně činit nebude," řekl Pospíšil v České televizi.

V minulosti přitom Pospíšil už jednou po prohraném sporu soudcům platy sám dorovnal a nečekal na případné žaloby. Chtěl tak ušetřit soudní poplatky, které by resort musel platit.

Ústavní soud možná neřešil platy naposledy

Na Ústavní soud se kvůli snižování platů obrátil Městský soud v Brně. V návrhu požadoval zrušit část zákona, která od začátku letošního roku dočasně snížila platovou základnu pro soudcovské mzdy. A také část, která počítá s tím, že v budoucnu klesne koeficient, který určuje poměr mezd soudců a průměrného platu v rozpočtové sféře.

První části návrhu v úterý Ústavní soud vyhověl. "Shledal platové restrikce vůči soudcům za protiústavní pro rozpor s principy demokratického právního státu a nezávislého soudnictví," dodala Pelcová s tím, že soud navázal na svá předchozí rozhodnutí.

"Mrzí mě, že se musíme opakovaně obracet na Ústavní soud prakticky každý rok znovu a znovu, abychom se domohli svých zákonných práv. Domnívám se, že je to velmi nedůstojné," reagoval na nález prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník. Nevyloučil, že pokud zákonodárce nepřijme nějakou "rozumnější úpravu" pro následující rok, může se otázka platů soudců vrátit znovu k Ústavnímu soudu

Ustanovení o platové základně pro roky 2012 až 2014 ponechal Ústavní soud v platnosti. Stejně jako snížení koeficientu. Pokud by se už letos platy začaly počítat podle sníženého koeficientu, činila by základna 57 750 korun. Podle původního trojnásobného koeficientu by soudci brali plat od základny 69 300 korun.

Nedotknutelnost platů soudců je součástí kompenzací za řadu omezení v soukromém a profesním životě. Soudci se nesmějí odborově organizovat, stávkovat ani kolektivně vyjednávat. Kvůli zachování nezávislosti jsou omezeni ve výdělečné činnosti. Nesmějí podnikat, mít vedlejší pracovní poměr, poskytovat právní služby, působit v představenstvech a dozorčích radách. Výjimkou jsou příjmy ze správy vlastního majetku, vědecké, pedagogické a umělecké činnosti.

Ústavní soud se už v několika starších sporech o mzdy postavil na stranu soudců, a to především, když šlo o 13. a 14. platy. Čtyřprocentní snižování platů zrušil Ústavní soud loni v září.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Za jízdu načerno se může zažalovat i nezletilý, potvrdil Ústavní soud

Revizor (ilustrační foto)

Kvůli dluhům z černých jízd městskou hromadnou dopravou lze žalovat i nezletilého, nikoliv jen zákonného zástupce,...

Znalec: Projevy Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu

Adam Bartoš a jeho Národní demokracie se soudí se státem kvůli zprávám o...

Projevy předsedy krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše mi připomínají třicátá léta v Německu, uvedl u...

Dostálová o Čapím hnízdě: Dodržovala se pravidla, která to umožňovala

Kandidátka na post ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO)

Jednou z priorit nové ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (ANO) je zákon o sociálním bydlení. Na něj by měli...Najdete na iDNES.cz