Yekta Uzunoglu

Yekta Uzunoglu | foto: Radek Cihla, MAFRA

Ústavní soud zamítl stížnost Uzunoglua na exekuci, zvolil špatný postup

  • 14
Ústavní soud z procesních důvodů odmítl stížnost kurdského lékaře a publicisty Yekty Uzunoglua proti exekuci, která mu hrozí za čtyřicetitisícový dluh u operátora Telefónica 02. Podle Uzunoglua jde o poplatky z doby, kdy byl neoprávněně ve vazbě a telefonní linku vůbec nemohl využívat.

Ve stížnosti Uzunoglu poukazoval na údajné chyby v exekučním řízení. Ústavní soudci stížnost zamítli s tím, že měl sám zvolit jiný procesní postup.

"Dle názoru Ústavního soudu v projednávaném případě obecné soudy postupovaly v rámci daném příslušnými procesními předpisy, které se vztahují na exekuční řízení," uvedl v usnesení senát se zpravodajem Stanislavem Balíkem.

Uzunoglu strávil v polovině 90. let v české vazbě dva a půl roku kvůli obviněním z údajných podvodů, přípravy vraždy a mučení. Trestně stíhán byl celkem 13 let, soudy jej pak ale nakonec zprostily všech obvinění. Podle Uzunoglua za jeho zatčením a vazbou stáli lidé, jimž překážel svými obchodními aktivitami.

Český Telecom, předchůdce Telefóniky 02, začal už v 90. letech vymáhat dlužné poplatky u Českého telekomunikačního úřadu, který Uzunogluovi ustanovil v řízení opatrovnici. Podle Kurda to však byla chyba, protože si úřad mohl snadno zjistit jeho pobyt a komunikovat přímo s ním.

Opatrovnice obdržela rozhodnutí telekomunikačního úřadu v březnu 1999 a neodvolala se proti němu. Uzunoglu se prý o údajné pohledávce nedozvěděl a nemohl se účinně bránit.

Exekuci nařídil Okresní soud Praha-východ v roce 2008. Uzunoglu se neúspěšně obrátil na Krajský soud v Praze a Nejvyšší soud. Poté se nechal zastoupit advokátem Janem Kalvodou a podal ústavní stížnost.

Ve stížnosti především zpochybňuje okolnosti řízení před Českým telekomunikačním úřadem. Nebyly prý splněny podmínky pro ustanovení opatrovníka, exekuční titul nebyl nikdy řádně doručen a soudy případ hodnotily nesprávně.

Ústavní soudci zjistili, že Uzunoglu dokonce v minulosti podal stížnost i proti postupu úřadu, konkrétně právě proti ustanovení opatrovníka. Posléze ale vzal stížnost zpět, ačkoliv se již schylovalo k rozhodnutí.

"S ohledem na zásadu 'nechť si každý střeží svá práva' Ústavní soud konstatuje, že není jeho úkolem suplovat vůli stěžovatele a napravovat jeho procesní postup," uvedl Balík.

Uzunoglu stanul před Ústavním soudem také loni, kdy žádal o prominutí soudních poplatků v žalobách na ochranu osobnosti. Tehdy tvrdil, že nemá žádné stálé příjmy a na jeho nemovitý majetek je uvalena nezákonná exekuce.

"Byl jsem kdysi nejbohatší cizinec v České republice. Ale 13 let stíhání zruinovalo celé mé zázemí," řekl soudu.

Po pravomocném zproštění všech obvinění Uzunoglu podal řadu žalob proti státu i médiím. Pražský městský soud se například ve středu 28. dubna bude zabývat hned dvěma odvoláními Uzunoglua ve sporu o mnohamilionové částky za údajný zásah do nemajetkových práv a za údajný ušlý zisk.


Nejlepší videa na Revue