Jiří Večeř (vlevo) a Milan Šišma u soudu

Jiří Večeř (vlevo) a Milan Šišma u soudu | foto: Radek Miča, MAFRA

Ústavní soud vyhověl trojici souzené za vraždu. Kauza se táhne léta

  • 3
Vrchní soud v Olomouci loni chyboval ve vleklé kauze vraždy podnikatele kvůli obchodům s lehkými topnými oleji. Kauza se táhne řadu let, oběť zemřela už v roce 1995.

Chyba spočívala v tom, že vrchní soud přidělil kauzu jinému trestnímu senátu Krajského soudu v Brně. Vyplývá to z nálezu, jímž v úterý Ústavní soud částečně vyhověl stížnostem obžalovaných Milana Šišmy, Jiřího Večeře a Jana Marcinka.

Krajský soud v Brně tři muže postupně čtyřikrát zprostil obžaloby, ale Vrchní soud v Olomouci rozhodnutí vždy zrušil, dvakrát navíc přidělil případ jinému senátu krajského soudu. Naposledy to učinil loni v červnu.

Právě tehdejší rozhodnutí zpochybnila ústavní stížnost tří obžalovaných.

Krajský soud v Brně už od té doby stihl znovu rozhodnout. Večeře napopáté poslal na 21 let do vězení a Šišmu s Marcinkem kvůli nedostatku důkazů znovu zprostil obžaloby.

Prosincové rozhodnutí ale podle soudce Ústavního soudu Stanislava Balíka pozbylo platnosti, protože ho vynesl senát, který k tomu nebyl příslušný. Při novém, již šestém projednávání se kauza vrátí předchozímu senátu.

"Ve věci bude opětovně rozhodovat nalézací soud. Ten rozhodne, a poté, pokud bude znovu podáno odvolání, bude opětovně rozhodovat odvolací soud," popsal následující postup olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan.

Nájemná vražda se stala v roce 1995 v Kvasicích na Kroměřížsku. Výbuch nálože pod osobním autem tehdy zabil podnikatele, který byl podle policie zapleten do obchodů s lehkými topnými oleji. Podle obžaloby zavražděný obchodník spolupracoval se Šišmou v roli "bílého koně", ale nechtěl se dělit o peníze. Šišma se podle žalobců rozhodl, že jej nechá odstranit.

Prostředníkem byl údajně Večeř, jenž prý vraždu za půl milionu korun objednal u Marcinka.

Večeř se původně přiznal, ale později přiznání odvolal. Ostatní vinu vždy popírali. Proces začal v Brně v listopadu 2004. Krajský soud postupně čtyřikrát zprostil obžalované viny pro nedostatek důkazů. Státní zástupkyně se ale pokaždé odvolala a Vrchní soud v Olomouci verdikt vždy zrušil. Loni se nově kauzou začal zabývat trestní senát vedený soudcem Michaelem Vrtkem.

,

Video