Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cizinky nechtějí platit za trable s porody, ÚS část zákona zrušit odmítl

  11:47aktualizováno  11:47
Ústavní soud ve středu odmítl změnu zákona o veřejném zdravotním pojištění s tím, že jeho ustanovení nejsou diskriminační vůči cizincům. Problematikou se zaobíral na základě případů dvou Ukrajinek, které v Česku delší čas pracovaly a mají zaplatit péči související s porodem.
Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek) | foto: Monika TomáškováMF DNES

Jedna z Ukrajinek byla v tuzemsku zaměstnaná od roku 2008. Když jí o pět let později skončilo pracovní povolení a tím pádem i pracovní poměr, byla zrovna kvůli rizikovému těhotenství na neschopence.

Poté, co o dva měsíce později porodila, neměla v Česku trvalý pobyt, pouze povolení k dlouhodobému pobytu. Nemocnice proto po ní náklady spojené s porodem začala vymáhat, protože podle rozhodnutí VZP se tou dobou už neúčastnila veřejného pojištění. Žena se proto začala bránit u soudu.

Podobný problém řeší i druhá z Ukrajinek, po níž Ústav pro péči o matku a dítě vymáhá skoro 700 tisíc za lékařskou péči a hospitalizaci jejího novorozeného syna. Ačkoli se žena tou dobou jako zaměstnaná účastnila systému veřejného zdravotního pojištění, její syn během hospitalizace nikoli. Žena se zavázala péči zaplatit, když hrozilo úmrtí dítěte.

Ochranu zdraví a bezplatnou péči nelze zaměňovat

Protože Městský soud v Praze a Obvodní soud pro Prahu 6, které případy řeší, dospěly k závěru, že použití příslušných paragrafů zákona o veřejném zdravotním pojištění může být vůči některým cizincům a jejich dětem pobývajícím v Česku diskriminační, obrátily se na Ústavní soud.

Napadená ustanovení stanovují, že účastníkem veřejného zdravotního pojištění je v tuzemsku český občan, člověk s trvalým pobytem na území České republiky, nebo člověk bez trvalého pobytu, pokud je zaměstnaný u českého zaměstnavatele. Udávají také podmínky vzniku a zániku účasti na něm. Návrh na jejich zrušení však Ústavní soud zamítl.

„Ústavní soud shledal, že neexistuje žádné ústavně zaručené právo, které by zajišťovalo bezplatnou zdravotní péči i dalším osobám,“ uvedl soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček.

Podle něj je potřeba odlišovat ústavní záruku práva na ochranu zdraví, které náleží každému, od práva na bezplatnou zdravotní péči, které náleží výslovně českým občanům. „Zákonodárce zde jde nad rámec, protože právo přiznává i všem s trvalým pobytem i pracovníkům zaměstnavatelů, kteří tu mají sídlo či trvalý pobyt,“ upozornil soudce zpravodaj.

Rozlišování závazků státu ze sociálních práv vůči různým skupinám obyvatelstva podle kritéria těsnosti vazby osoby ke konkrétnímu státu není podle nálezu Ústavního soudu neobvyklé či dokonce podezřelé. Systémy sociálního zabezpečení podle něj mají „výsostný teritoriální charakter“.

„Naprosto souhlasím s verdiktem. Nelze otevřít bránu pro zneužívání českého veřejného zdravotního pojištění cizinci,“ uvedl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík na Twitteru.

Případy musí znovu řešit pražské soudy

Návrhy obecných soudů na zrušení paragrafů neargumentovaly tím, že by v zákoně bylo něco špatně, ale že by tam měly být doplněny další skupin osob. „Vymezení osobního rozsahu zdravotního pojištění je politická otázka. Ústavní soud není ten, který by měl autoritativně rozhodovat, kam dále má jít zákonodárce nad rámec minimálního standardu,“ dodal.

Doplnil také, že Ústavní soud nemohl řešit přímo tyto dva konkrétní případy, protože se případ týkal takzvané kontroly norem. Upozornil však na možnost využít komerčního pojištění. Sedm z patnácti ústavních soudců vyjádřilo odlišné stanovisko, protože s nálezem nesouhlasili.

Pražské soudy nyní musí případy řešit znovu. Ústavní soud v této souvislosti poukázal na loňský nález Nejvyššího soudu, který by v řízeních mohly zohlednit. Tento verdikt by prý teoreticky mohl umožnit justici, aby zmírnila přílišnou tvrdost zákona v podobných situacích.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...

Jermanová složila mandát, při odchodu dala Kalouskovi svůj zelený svetřík

Petr Gazdík a Jaroslava Jermanová během zasedání Poslanecké sněmovny (12. února...

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová z hnutí ANO se v pátek vzdala poslaneckého mandátu, aby se mohla plně...

Část Pražského okruhu získala posudek EIA, stavbu blokují majitelé pozemků

Pražský okruh

Plánovaný úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi na východě a dálnicí D1 směřující k Brnu získal kladné posouzení vlivu...Najdete na iDNES.cz