Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

14:54
Rozhodnutí Ústavního soudu o restitucích je odloženo na pondělí, 16:00. Dnešní jednání končí. Děkujeme za pozornost.
14:36
"Přál bych si, abyste to nebrali jako součást běžného politického boje, ale jako něco týkající se charakteru tohoto státu," vzkázal Zaorálek ústavním soudcům v závěru svého emotivního vystoupení.
14:28
Hrádelova závěrečná řeč trvala asi čtyři minuty. Zaorálek mluví už téměř dvacet minut.
14:26
"Co ti mrtví, co neměli šanci na odškodnění, na nic?" volá Zaorálek na Rychetského a mává rukama. "Věřím, že tu je souvislost mezi tím, co se děje dnes a co se dělo tehdy," vrací se k nenapraveným bezprávím minulosti.
14:19
Lubomír Zaorálek se stylem vystoupení, hlasitostí i způsobem argumentace blíží spíš vystoupení v Poslanecké sněmovně. Nemluví o případné protiústavností zákona, ale o tom, že v jeho kraji jsou invalidé, kterým vláda snižuje dávky.
14:16
Advokát Hrádela hovoří o odkazu předků, kteří bojovali za Československo a umírali v koncentračních táborech (včetně své rodiny), o odkazu prezidenta Masaryka. To vše by podle něj restituce pošlapaly.
14:15
V závěrečné řeči advokát Hrádela řekl, že zákon o restitucích ovlivní život v České republice "na staletí" a že daný zákon nemá obdoby.. "Stalo se poprvé v historii, že projednáváme zákon, kde lidi nevěří ve spravedlnost," říká dramatickou dikcí Hrádela.
14:13
Soud nevyhověl ani návrhu na písemné výpovědi, které navrhoval Lubomír Zaorálek. Ten si s výmluvným gestem rychle sundal brýle. Dokazování končí, účastníci řízení přednesou závěrečné návrhy. Opoziční návrh směřuje k porážce na všech frontách.
14:05
Soud se rozhodlo čtveřici zákonodárců VV nevyslechnout s poukazem na to, že má k dispozici stenozáznamy ze schůze Poslanecké sněmovny, které poskytují přesnější formulace.
14:00
Další patnáctiminutové přerušení. Soudci se rozhodnou, zda vyhoví dalšímu návrhu na doplnění dokazování, který vznesl advokát Hrádela.
13:58
Lubomír Zaorálek ještě žádá předsedu soudu Rychetského, aby svědci, jejichž výslech neúspěšně navrhoval, poskytli písemná vyjádření. Tedy ministři kultury a zemědělství, ředitelé Lesů ČR a pozemkového fondu, bratrské jednoty baptistů a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera.
13:55
Ústavní soud odmítl všechny dosavadní návrhy na doplnění dokazování.
13:53
Jednání pokračuje. Advokát Hrádela navrhuje výslech poslanců VV Johna, Bárty, Klasnové a Babáka - dvou předsedů strany a dvou lidí, kteří za ni vyjednávali o restitucích.
12:06
Předseda soudu Rychetský přerušil jednání do 13:45. "Dokazování se nekončí, účastníci ještě budou mít možnost se vyjádřit," řekl.
12:00
Ministr Mlsna obvinil ve svém doplnění Lubomíra Zaorálka, že necitoval přesně. Zaorálek teď požádal Rychetského, aby mohl na Mlsnu reagovat. Dostal svolení. Trochu to teď v budově Ústavního soudu připomíná Sněmovnu, kdy se politici navzájem přebíjejí, kdo co řekl špatně, a vzájemně reagují jeden na druhého. Vlastně tomu nasvědčuje i Zaorálkova břitká dikce, známá ze sněmovních projevů.
12:00
"Já jsem četl články pana arcibiskupa, které jsou veřejně dostupné. A pan arcibiskup v nich sděloval, že jeho církev by měla nárok na 98 procent majetku, ale římskokatolická církev velkoryse nabídla 20 procent ostatním církvím. To je docela zásadní… kdo by to nevzal? Pokud takovým způsobem vznikalo to rozdělení, posiluje to naše přesvědčení, že nejde o vyrovnávání majetkových křivd," řekl Zaorálek.
11:44
Lubomír Zaorálek z ČSSD, který vystupuje jako vedlejší účastník řízení, navrhuje výslechy dalších svědků: ministryně kultury Aleny Hanákové, ministra zemědělství Petra Bendla kvůli způsobu, jakým resort oceňoval předmětnou půdu, pověřeného ředitele Lesů ČR Michala Gaubeho, ředitele Státního pozemkového úřadu Petra Šťovíčka, předsedu výkonného výboru Bratrské jednoty baptistů (kteří restituce odmítli) Milana Kerna a olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera, na základě jehož textů prý Zaorálek o restitucích pochybuje.
11:30
Změna tématu. Advokát Hrádela nyní rozebírá dění ve Věcech veřejných, puč Kristýny Kočí atd. Cituje z tajných nahrávek, které stranu skandalizovaly. Nemělo se dnes mluvit o restitucích?
11:11
"To není snaha o spravedlnost, ale o bezpráví. To je snaha o zničení toho, na čem stojí naše vlast," apeluje na soudce Hrádela.
11:08
"Dochází k diskriminaci a dáváme někomu peníze, které v podstatě může použít k podnikatelské činnosti," uvedl Hrádela. Obrací se na Ústavní soud s tím, že tento zdůrazňoval, že na restituce právní nárok není, ale že je nutno vypořádat vztahy s církvemi.