Vladimír Železný

Vladimír Železný | foto: Michal Sváček, MAFRA

Ústavní soud potvrdil Vladimíru Železnému podmínku za krácení daní

  • 5
Ústavní soud odmítl stížnost bývalého ředitele televize Nova Vladimíra Železného v kauze krácení daní při dovozu obrazů ze zahraničí. Dvouletý trest vězení se stejně dlouhým podmíněným odkladem tak definitivně platí.

Obhajoba ve stížnosti argumentovala například tím, že Železný daň sám zaplatil, a to ještě předtím, než byl dluh oficiálně vyměřen. Podle ústavních soudců ale Železný už tehdy dobře věděl, že se o případ zajímají státní orgány. Měl za sebou jednání s pracovníkem celní správy a kontaktovala jej policie.

"Tyto poznatky objektivně musely u stěžovatele, vzdělaného, nesporně inteligentního a společensky všestranně orientovaného člověka - nadto zastupovaného a poučovaného advokáty - logicky vést k odůvodněnému závěru, že dovoz předmětných obrazů je v šetření orgánu státu," uvedl Ústavní soud s odvoláním na dřívější argumentaci Nejvyššího soudu.

Podle Ústavního soudu tak Železný zaplatil až pod bezprostřední hrozbou trestního stíhání, které začalo hned následující den.

Případ se vleče řadu let. Nejvyšší soud jej projednával dvakrát. Napoprvé zrušil odsuzující verdikt nad Železným. Vrchní soud v Praze ale Železného znovu odsoudil, jen zkrátil zkušební lhůtu. Napodruhé pak Nejvyšší soud již verdikt potvrdil. Spoluobžalovaný Čechoameričan George Novotný byl už v minulosti pravomocně odsouzen k dvouletému trestu s podmíněným odkladem na čtyři roky.

Kauza se týká dvou transakcí z roku 1998. V prvním případě Železný podle spisu koupil v londýnské aukční síni několik obrazů od Emila Filly, Andreje Nemese a Alfreda Justitze. Po dohodě se Železným je ale do Česka dopravil Novotný jako svůj osobní majetek, který dováží při stěhování do ČR. Stát tak neměl nárok na clo a daně spojené s dovozem.

Ve druhém případě jde o obraz Jákobův žebřík od Marka Chagalla, který Železný získal za 750 tisíc dolarů v americké galerii a uložil ho v depozitáři ve Švýcarsku. Novotný i tentokrát podle pravomocného verdiktu předstíral, že jde o jeho majetek, který si veze do Česka.

Bývalý šéf Novy obžalobu odmítal. Tvrdil, že v prvním případě obrazy v cizině vydražil Novotný, on prý díla zaplatil až po koupi v Česku převodem z účtu. V druhém případě pak prý o obraz časem ztratil zájem, a s Novotným se proto dohodl na výměně za jiná díla.

Při dovozu Chagalla do ČR byl podle Železného jeho majitelem Novotný. Obhájci obou mužů již dříve navíc uvedli, že podle tehdejších zákonů a dohod neměly úřady požadovat clo ani daně. Soud to ovšem v minulosti odmítl s tím, že se na díla vztahovala DPH.

Železný stál před soudem také v jiných kauzách. Vrchní soud v Praze jej letos zprostil obžaloby z pokusu o poškozování věřitele - společnosti Central European Media Enterprises (CME). Bývalý šéf Novy se podle obžaloby naoko zbavoval majetku, aby CME nemusel splatit pohledávku. Už dříve jej vrchní soud zprostil také obžaloby z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů ve společnosti CET 21.

,

Video