Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud: Pokud se obžalovaný omluví z jednání, verdikt nesmí padnout

  13:11aktualizováno  13:57
Soudy nemohou odsoudit obviněného ve veřejném jednání bez jeho účasti, pokud se dotyčný řádně omluví, požádá o odročení a výslovně nesouhlasí s tím, aby soud jednal bez něj. Vyplývá to z verdiktu Ústavního soudu, který vyhověl ústavní stížnosti Libora Michálka z Jihlavy.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Ústavní soud zrušil výroky Krajského soudu v Brně a Nejvyššího soudu v Brně, které se Michálkova případu týkaly. Podle verdiktu soudy porušily jeho práva na soudní proces vyplývající z Listiny základních práv a svobod.

Michálek byl na podzim 2006 odsouzen za poškozování cizí věci k trestu obecně prospěšných prací. Důvodem byl konflikt s řidičem na silnici na Jihlavsku v témže roce, při kterém zničil zpětné zrcátko motoristova automobilu v hodnotě téměř 10 tisíc korun.

Michálek se proti trestu odvolal. Krajský soud v Brně nařídil několik jednání, kterých se ale Michálek nezúčastnil a vždy se omluvil s ohledem na špatný zdravotní stav doložený zprávou od lékařky. Soud nakonec rozhodl i přes omluvu a žádost o odročení v jeho nepřítomnosti.

Podle Ústavního soudu se ale Michálek omluvil včas a řádně. Výslovně také prohlásil, že se chce veřejného jednání o jeho odvolání zúčastnit. Uvedl také, že nesouhlasí s veřejným projednáním bez své přítomnosti. Michálek proto postup napadl dovoláním u Nejvyššího soudu, který mu ale nevyhověl. Nejvyšší soud sice uznal, že jeho práva byla narušena, ale ne natolik, aby šlo o nespravedlivý proces.

Ústavní soud se odvolává i na evropské právo

Podle ÚS má každý právo, aby jeho věc byla projednána v jeho přítomnosti a aby se mohl vyjádřit ke všem prováděným důkazům. "S ohledem na ústavní právo obviněného vyplývající z listiny práv a svobod je třeba obviněnému umožnit účast na veřejném zasedání, a to zejména v případě, kdy na tom sám trvá," uvedla ve zdůvodnění rozsudku soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká.

Právo obviněného osobně se zúčastnit řízení před soudem je podle Lastovecké zakotveno i v judikatuře Evropského soudu pro lidská práva. Toto právo je považováno za základní prvek práva na spravedlivý proces.

"Musí se uplatnit zejména za situace, kdy obviněný včas a řádně soudu oznámí, že se nemůže z objektivních důvodů veřejného zasedání zúčastnit a vyjádří zájem, aby se mohl zúčastnit v budoucnu," uvedla Lastovecká.

Záleží na okolnostech omluvy, říká soudce

Podle čestného předsedy Soudcovské unie není možné tento verdikt zobecňovat. "Největší problém bude vždy spočívat v tom, co je a co není řádná omluva. To bude třeba posuzovat v každém konkrétním případě. Tento nález bude třeba velmi pečlivě prostudovat, ale zcela určitě ho nebude možné brát paušálně," řekl iDNES.cz Libor Vávra.

"Pokud člověk ví tři čtvrtě roku dopředu, kdy bude hlavní líčení, a ví to například proto, že jsou povoláváni svědci ze zámoří, a pak se omluví, že rekonstruuje barák nebo je na dovolené, to pak z mého pohledu nemůže být porušeno žádné právo. Tu situaci si zvolil on sám," uvedl příklad.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidič se otáčel a nedával pozor, při nehodě se zranili tři lidé

Nehodu v nejdecké Nádražní ulici způsobil řidič hondy, který se otáčel na...

Nepozornost při otáčení na s ilnici se vymstila řidiči na Karlovarsku. Způsobil dopravní nehodu, při které se zranili...

Za pád vrtulníku v Brně zřejmě může chyba pilota. Nezvládl přistání

Vrtulník havaroval poblíž brněnského letiště.

Za čtvrteční pád lehkého vrtulníku v Brně-Tuřanech s největší pravděpodobností mohla chyba pilota. Šlo o kondiční let,...

Chlapec vyzkoušel pouta nalezená u popelnic, pak už nešla sundat

Ilustrační foto.

Čtrnáctiletý chlapec našel ve Vysokém Veselí na Jičínsku pouta a chtěl si je vyzkoušet. Zapomněl však na to, že k nim...Najdete na iDNES.cz