Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek)

Ústavní soud v Brně (ilustrační snímek) | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Opozice neuspěla, Ústavní soud odmítl stížnosti na schvalování EET

  • 133
Ústavní soud odmítl stížnosti sedmi poslanců opozice na proces schvalování elektronické evidence tržeb, zvláště na předčasné ukončení rozpravy. Procesní postup orgánů Sněmovny nelze podle něj prostřednictvím individuálních poslaneckých stížností napadnout. Soud na svém webu uvedl, že nechce být „rozhodčím" legislativního procesu.

Opoziční strany ODS a TOP 09 podaly na začátku dubna stížnost proti sněmovní schůzi konané 10. února, na níž vláda prosadila zákon o EET. Vládní koalice podle nich nerespektovala jednací řád, když předčasně ukončila rozpravu o zákoně, i když byla do diskuze přihlášená ještě skupina poslanců (psali jsme zde). Strany také napadly postup předsedajícího schůze Jana Hamáčka.

„Ústavní soud se musel vypořádat s otázkou, zda stěžovatelé vůbec mají oprávnění k podání návrhu a zda o něm Ústavní soud může věcně rozhodnout, když Ústava České republiky ani zákon o Ústavním soudě výslovně neupravují oprávnění poslance napadnout ústavní stížností procedurální rozhodnutí Poslanecké sněmovny či postup jejího předsedy,“ upřesnila mluvčí soudu Miroslava Sedláčková.

Soudce Ludvík David dospěl k závěru, že poslanci neměli oprávnění stížnost podat. „Stěžovatelé se svými návrhy pokouší ‚obejít‘ ústavně předvídaný systém přezkumu ústavnosti přijatých zákonů, který pak zahrnuje i přezkum ústavnosti legislativní procedury. Snaží se ÚS ‚vtáhnout do hry‘, kterou však ÚS hrát nemůže,“ stojí v usnesení soudu.

Ústavní soud bude zákon o EET zřejmě řešit znovu

Ústavní soudci se budou zákonem o EET, včetně okolností jeho schvalování, přesto nejspíš zabývat, a to na základě společného návrhu na zrušení celé normy. Do konce května jej chtějí podat opoziční ODS a TOP 09. Jde o jiný typ řízení. Pravicové strany si budou stěžovat například na to, že předpis narušuje právo na podnikání a zatěžuje daňové poplatníky dalšími náklady. Namítají i to, že pod zákonem chybí podpis předsedy Sněmovny Hamáčka.

Poslanec ODS Marek Benda, který byl jedním ze stěžovatelů, věří, že Ústavní soud proces schvalování EET prohlásí za nepřijatelný. „Ústavní soud odmítl naše stížnosti na jednání Sněmovny s tím, že není oprávněn zasahovat do vnitřního chodu komor Parlamentu. V znovu podané stížnosti 41 poslanců na EET jsou všechny naše výhrady znovu uplatněny a doplněny právě návrhem na zrušení zákona, který zde Ústavnímu soudu chyběl,“ uvedl.

ODS proto doufá, že proces bude přezkoumán a shledán nepřijatelným. „Jsme rádi, že bylo rozhodnuto takto brzy a věříme, že i stížnost na EET bude rozhodnuta před účinností zákona,“ doplnil Benda.

Kromě něj neúspěšné individuální stížnosti podali Pavel Blažek, Jana Fischerová, Miroslava Němcová, Martin Novotný (všichni ODS) a Jiří Koubek s Markem Ženíškem (oba TOP 09).

„Usnesení Ústavního soudu respektuji. Je dobře, že rozhodl rychle. Podle mého názoru byli poslanci krácení na svých právech. Ústavní soud ale konstatoval, že mu nepřísluší hodnotit proces projednávání zákonů v Poslanecké sněmovně, přestože tak v minulosti již učinil,“ uvedl pro iDNES.cz Ženíšek.

„Poslanci TOP 09 a ODS podají ‚velkou‘ ústavní stížnost, která kromě pěti důležitých výhrad k obsahu zákona obsahuje také napadení postupu při hlasování,“ dodal.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video