Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Syn je po porodu postižený. Peněz na péči se rodiče domáhali nadvakrát

  11:13aktualizováno  11:13
Manželům pečujícím o syna, který je po špatně vedeném porodu těžce postižený, dal v úterý Ústavní soud šanci na další peníze na péči. Už loni jim soud právo na náhradu nákladů - navzdory názoru všech nižších instancí - přiznal za jiné dvouleté období.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Nesoběstačnému synovi je nyní pětadvacet let. Zdraví má poškozené v důsledku nesprávně vedeného porodu v Krkonošské nemocnici ve Vrchlabí, kvůli čemuž Okresní soud v Trutnově už před časem nemocnici uložil zaplatit rodičům čtvrtmilionové odškodné.

Manželé následně nemocnici nadvakrát zažalovali ještě o náhradu nákladů na péči o postiženého syna. Nejprve o necelých 900 tisíc za období od léta 2006 do léta 2008, druhou žalobou požadovali přes 800 tisíc za navazující dva roky.

S prvním i druhým požadavkem ale narazili u okresního, městského a následně i Nejvyššího soudu. Ústavní soud však loni v srpnu stížnosti rodičů související s první žalobou vyhověl a nárok na náhradu nákladů, které by si za stejnou péči účtovala pečovatelská služba, jim přiznal (psali jsme zde).

O necelého tři čtvrtě roku později skončila u Ústavního soudu (ÚS) i druhá žaloba. Nižší instance své zamítavé rozsudky odůvodňovaly tím, že podle zákona má odškodnění požadovat člověk, kterému se péče dostává, případně jeho opatrovník, nikoli ten, kdo ji poskytuje.

Zamítavý rozsudek Nejvyššího soudu však Ústavní soud i tentokrát zrušil.

„Jelikož Ústavní soud již před časem vyhověl prakticky totožné stížnosti stejných stěžovatelů, bylo nezbytné vyhovět i v tomto případě. Stěžovatelům nelze aktivní legitimaci upřít a tím je i poškozeného fakticky připravit o peníze, protože tím v konečném důsledku dochází k porušení práva na spravedlivý proces,“ vysvětlila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Ústavní soud stížnosti vyhověl i proto, že ve starém občanském zákoníku nebyla úprava této otázky zcela jednoznačná, a tudíž si rodiče nemuseli být zcela jistí, z jaké pozice mají nemocnici o náklady žalovat.

Věc se nyní vrací Nejvyššímu soudu, který by se měl přidržet názoru ÚS a náhradu nákladů manželům přiznat. Zároveň však Ústavní soud zdůraznil, že se do budoucna nic nemění na skutečnosti, že nárok na náhradu nákladů péče má správně uplatňovat opatrovník nebo přímo poškozený.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz