Obviněný z nájemné vraždy chtěl uniknout vazbě, Ústavní soud mu nevyhověl

  11:52aktualizováno  11:52
Ústavní soud v úterý zamítl stížnost muže z Litvínovic u Českých Budějovic obviněného z přípravy nájemné vraždy svého obchodního partnera. Muž se cítil dotčen na svých ústavně zaručených právech tím, že o uvalení vazby rozhodoval Obvodní soud pro Prahu 1 a ne soud v místě jeho bydliště.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu muže obvinili z přípravy nájemné vraždy loni 19. září. Viní jej z toho, že si za úplatu objednal fyzickou likvidaci muže, s nímž měl obchodní spor. Hned v říjnu ho vzal Obvodní soud pro Prahu 1 do vazby.

Obviněný se však odvolal k Městskému soudu v Praze s tvrzením, že o jeho vazbě rozhodoval špatný soud. Nabídl také složení slibu, že neuteče a zůstane s justicí v kontaktu a k tomu záruku důvěryhodného člověka, protože prý vazba zpřetrhá jeho vztahy s rodinou a znemožní mu vydělávat.

Městský soud se sice neztotožnil s argumentem obvodního soudu, že by muž mohl spolu s dalšími spoluobviněnými chtít skutek dokončit, avšak zdůraznil, že podle policie měl jednomu z údajných kumpánů předat 60 tisíc eur, tedy přes 1,6 milionu korun, jako zálohu za likvidaci obchodního partnera. To společně s 12 až 20 lety, které muži za přípravu vraždy hrozí, shledal jako dostatečný důvod pro vazbu.

Tvrzení obviněného, že to byla krátkodobá půjčka, o níž nepožadoval žádné potvrzení, označil městský stejně jako obvodní soud za nedůvěryhodné. Stejně tak odmítl, že by Obvodnímu soudu pro Prahu 1 rozhodování nepříslušelo. V Praze 1 se údajná oběť o přípravách své vraždy dozvěděla.

Soud, který řešil odposlechy, správně řešil i vazbu

Obviněný následně využil ještě poslední možnost a podal stížnost k Ústavnímu soudu. „Kritérium místa, kde čin vyšel najevo, je v hierarchii nejníže a smí se uplatnit toliko tehdy, nelze-li místní příslušnost určit ani na základě místa, kde se čin stal, ani na základě místa, kde obviněný bydlí, pracuje nebo se zdržuje. V nyní projednávaném případě však právě tato situace nastala,“ uvedl soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Vysvětlil, že stejný pražský obvodní soud rozhodoval už předtím o vydání příkazu k odposlouchávání mužových telefonních hovorů. „Stěžovatel v okamžiku podání návrhu na vydání příkazu k záznamu telekomunikačního provozu ještě nebyl obviněn, neměl tedy postavení obviněného ale pouze podezřelého ze spáchání trestného činu,“ doplnil Fenyk.

Ve chvíli, kdy ještě nebylo zahájeno trestní stíhání, se podle něj nelze řídit příslušným paragrafem trestního zákoníku o příslušnosti k soudu, i když je jméno včetně kontaktních údajů dotyčného známé.

„Jestliže takto byla založena příslušnost soudu k úkonům v přípravném řízení, trvá tato příslušnost až do skončení přípravného řízení a vztahovala se následně i na rozhodování o vazbě stěžovatele. Proto jsme dospěli k závěru, že ústavní stížnost není důvodná,“ doplnil soudce zpravodaj.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Průšvih Bulovka. Elitní ortoped objednával implantáty za miliony u syna

Ortoped Pavel Dungl

Kontroloři, které ministr Adam Vojtěch poslal do Nemocnice Na Bulovce, objevili, že špitál bez soutěže objednal léky za...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Český voják zemřel při útoku v afghánském Herátu, dva byli zraněni

Základna Bagrám v Afghánistánu

Při pondělním útoku na vozidlo na základně Šindánd v afghánské provincii Herát byl zabit jeden z českých vojáků. Další...Další z rubriky

Kvůli nádoru málem přišel o nohu. Chlapec dostal protézu, která roste s ním

V nemocnici Na Bulovce lékaři vůbec poprvé v Česku úspěšně implantovali...

Úspěch slaví lékaři z pražské nemocnice Na Bulovce. Podařilo se jim implantovat první neinvazivně rostoucí endoprotézu...

Ředitel gymnázia jde na kobereček. Psal, že zahrabal Zemana do kompostu

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman.

Ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman se bude zpovídat za facebookovou reakci na vulgární výroky prezidenta Miloše...

SOUTĚŽ 100 LET: Ověřte si, co víte o republice, a vyhrajte vyhlídkový let

„Zeptal se mě, jak se jmenuji a kde mám maminku,“ vzpomíná na setkání s...

Od vzniku samostatného Československa uběhlo sto let. Výročí věnujeme sérii pěti vědomostních kvízů, kde si můžete...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz