Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud: Z amnestie by neměl těžit ten, kdo proces zdržoval

  13:46aktualizováno  16:32
I když Ústavní soud odmítl projednat stížnost skupiny senátorů proti druhému článku prezidentské amnestie, konstatoval, že obecné soudy by při rozhodování o zastavení jednotlivých kauz mohly zohlednit případné vyhýbání se stíhání ze strany jednotlivých obžalovaných.

Ústavní soud odmítl stížnost senátorů na amnestii (ilustrační snímek). | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Druhý článek amnestie zastavil trestní stíhání, která trvají přes osm let a u kterých trestní sazba nepřesahuje deset let odnětí svobody. Prezident argumentoval tím, že taková délka trestního řízení je nepřiměřená.

Třicítka senátorů však navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby tuto část amnestijního rozhodnutí zrušil. Byla podle nich v rozporu s hodnotami demokratického právního státu. Poukazovali rovněž na to, že zastavení trestních řízení porušuje majetková práva poškozených.

"Byť se abolice nutně - z povahy věci - práv poškozených i citelně dotýká (...), přesto jako taková coby protiústavní být uvažována nemůže," konstatoval v usnesení ÚS a upozornil, že poškození mají vždy možnost uplatnit nároky v občanskoprávním řízení.

Zájmu, který senátoři sledují, by však podle ÚS mohly vyjít vstříc soudy obecné, a to v řízeních o tom, na koho a jak abolice dopadá. "Kupříkladu v případě obviněných, kteří se jako uprchlí vyhýbali trestnímu stíhání, by mohlo být uváženo, zda do rozhodné doby trestního stíhání tomu korespondující dobu nezapočítat," napsali ústavní soudci.

Podle většinového stanoviska je však amnestie v zásadě nezrušitelná. "Bylo by i logicky protismyslné, kdyby si 'vyvažovaná' moc soudní mohla zásah proti sobě samé odstranit tím, že by příslušný akt prostě 'zrušila'," vysvětlují svůj postoj soudci.

Celý text usnesení ÚS si můžete přečíst zde

Rezignace na hledání a nalezení pravdy

Čtyři z dvanácti ústavních soudců však uplatnili odlišné stanovisko. Jedním z nich byl i předseda ÚS Pavel Rychetský. Podle něj měla být stížnost řádně projednána a závěry poté zohledněny v nálezu (byť zamítavém). Senátorský návrh podle něj nabízel kvalitní materiál k argumentaci.

Ústavní soud podle Rychetského stál mezi dvěma možnostmi - principem, podle něhož státní moc lze uplatňovat v případech a mezích stanovených zákonem, a nepřipuštěním možnosti, že bude existovat nepřezkoumatelné a nezrušitelné rozhodnutí. "Mrzí mě, že se (většina, pozn. red) neuchýlila ani k minimální cestě, v jejímž rámci měla možnost konstatovat, že takový stav je v demokratickém právním státu dlouhodobě nepřijatelný," uvedl Rychetský k tomu, že převážila první varianta.

K Rychetskému se připojila i Ivana Janů. Většina se podle ní dostala do rozporu, když na jedné straně říká, že amnestie není přezkoumatelná, neboť není právním aktem. Na druhé straně však připustila, že v extrémních případech by přezkum a případné zrušení v úvahu připadalo. "Pokud je Ústavní soud jednou k řízení o takovém návrhu nepříslušný, nelze v budoucnu příslušnost založit jakoukoliv vlastní úvahou," domnívá se Janů.

Amnestie by podle ní neměla být výrazem libovůle. "Potom již nemusí být aktem milosrdenství, nýbrž prostou rezignací na hledání a nalezení pravdy, rezignací na rozhodnutí o vině, tím zároveň zpronevěřením se jedné ze základních funkcí státu," píše Janů v disentu.

Soudce Vojen Güttler potom souhlasil se senátory, když podle něj bylo zasaženo do práv poškozených. "Námitka, že mohou žalovat občanskoprávně, se jeví spíše jako výsměch," konstatoval. Kromě toho tímto zásahem došlo i k narušení důvěry v právo.

327 zastavených kauz

Podle údajů z února zatím abolice zastavila 327 trestních stíhání včetně závažných kauz hospodářské kriminality. Zhruba třetina zastavených trestních stíhání se týká závažnějších trestných činů, u kterých horní hranice trestní sazby převyšuje pět let.

Převážná většina zastavených trestních stíhání trvala podle nejvyššího státního zástupce přes osm let proto, že stíhání byla dlouhodobě přerušena kvůli nepřítomnosti obviněného, přičemž v těchto starších případech nebylo obviněného možné stíhat v jeho nepřítomnosti jako uprchlého.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Nová vláda s důvěrou vznikne během tří měsíců, předvídá Zeman

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Jednání o nové vládě budou podle prezidenta Miloše Zemana trvat dva až tři měsíce. Předpokládá, že Andrej Babiš sestaví...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....

Vandalové počmárali ústí Albeřické jeskyně, ohněm ohrozili netopýry

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poškodili vandalové.

Ústí Albeřické jeskyně v Krkonoších poničili vandalové. I přes zákaz vstupu do I. zóny Krkonošského národního parku...Najdete na iDNES.cz