Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud nepovolil otci vídat syna

  10:59aktualizováno  12:06
Ústavní soud nevyhověl Václavu Křížovi, který se od roku 1991 soudí o možnost vídat svého nyní 16letého syna. Soudce sice uznal, že proces je nepřiměřeně dlouhý, ale nezrušil verdikt krajského soudu z roku 2005, podle kterého smí Kříž synovi jen psát.
Podle soudu stav chlapce nedovoluje, aby se s otcem vídal. Ilustrační foto

Podle soudu stav chlapce nedovoluje, aby se s otcem vídal. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Václavu Křížovi se v září 1991 narodil syn Milan. Už o měsíc později se obrátil na soudy, aby mu umožnily se s chlapcem vídat. Od té doby ho jen párkrát zahlédl. Většinou, když bylo třeba vypracovat nějaké znalecké posudky. Ty poslední vznikaly v roce 2005.

"Už jsem se smířil s tím, že do synových osmnácti se to nevyřeší," uvedl Václav kříž.

Rozsudku Ústavního soudu ale demonstrativně tleskal. "Je to fraška. Doufám, že si soudci budou potlesk do smrti pamatovat, když si vzpomenou na mého syna," řekl Kříž. 

Soud uznal, že byla porušena Křížova práva
Kříž se stížností na porušení svých práv uspěl i u Evropského soud pro lidská práva ve Štrasburku. Podobný verdikt zazněl i od Ústavního soudu.

"Bylo porušeno stěžovatelovo právo na projednání věci bez zbytečných průtahů, právo na spravedlivý proces a v důsledku toho i právo rodičů na výchovu dítěte," uvedl předseda senátu Vojen Güttler.

Přesto ale Ústavní soud nezrušil rozsudek, podle kterého smí otec synovi jen jednou měsíčně psát a ten mu musí nejméně jednou za dva měsíce odpovídat. Předseda senátu to odůvodnil znaleckými posudky.

Podle nich jsou oba rodiče egocentričtí, bez empatie k nezletilému. Oba se přes syna napadají a hoch se po šestnácti letech u matky otce bojí.

"Obecné soudy se svou nedůrazností podílely na vzniklém nedostatečném vztahu rodičů a nezletilého, ale negativní roli sehráli i oba rodiče," řekl soudce Gütter.

Zrušení rozsudku krajského soudu přitom nežádal jen otec, ale i právní zástupkyně městského úřadu v Černošicích, který je opatrovníkem chlapce a dokonce i advokátka matky. Té se nelíbilo, že odepisovat na dopisy od otce dostal chlapec jako povinnost.

Otec s matkou se neustále napadají
Podle právní zástupkyně matky Lenky Pavlové otec zasílal otevřené dopisy plné hanlivých a velmi vulgárních útoků na matku, ve vztahu k dítěti byla korespondence v imperativním, mentorském tónu. Tím, že byly veřejné, podle matčiny advokátky porušil právo svého syna na soukromí.

"Nic takového tam nebylo, hájil se Kříž. Uvedl, že právě proto posílal otevřené dopisy, aby bylo vidět, že v nich nic podobného není.

Do roku 2005 měl podle tehdy platného rozsudku Kříž vídat syna každou první sobotu v měsíci. Matka ale nikdy chlapce nepustila.

Byla za to odsouzena za maření úředního rozhodnutí, ale ani to její rozhodnutí nezměnilo. Nakonec krajský soud rozhodl pouze o písemném styku. Podle Kříže rezignoval před tvrdohlavostí matky.

Verdikt ústavního soudu je definitivní, nelze vůči němu podat odvolání. Případ přesto zcela nekončí. Soudy už mají na stole žádost o nové projednání kauzy.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Prezidentští kandidáti v debatě „plavali“ v jednoduchém kvízu o obraně

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Kolik má česká armáda profesionálních vojáků, jaký je roční rozpočet na obranu nebo která země vstoupila do NATO jako...

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Z kluziště u Jošta musel zmizet reklamní vůz, vadil brněnským památkářům

Bruslaře při slavnostním zahájení ve středu 6. prosince překvapilo, že kromě...

Z kluziště na Moravském náměstí v Brně v noci zmizel vystavený mercedes a spolu s ním i reklamní nápisy. Radnici...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz