Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ústavní soud nechal radnicím možnost omezit zavírací doby restaurací

  • 162
Ústavní soudci sice zrušili vyhlášku města Břeclav, která stanovila zavírací dobu restaurací, ale přesto nechali obcím možnost pro její omezení. Vadou břeclavské vyhlášky byla podle soudců její neurčitost.

"Ústavní soud sice břeclavskou vyhlášku zrušil, ale připustil, že obce mají možnost stanovit zavírací hodiny restauračních zařízení," řekla iDNES.cz mluvčí soudu Jana Pelcová. "Nález nezpochybňuje jejich pravomoc, ale je potřeba například specifikovat, co je obytná zóna," dodala mluvčí.

Vyhláška určovala v obytné zástavbě zavírací dobu restaurací na 22:00. Pouze večer před volným dnem mohlo být otevřeno do půlnoci. Proti vyhlášce se ohradilo ministerstvo vnitra. Tvrdilo, že obce nemají pravomoc regulovat otvírací dobu v pohostinství, protože je to zásah do podnikatelských aktivit.

Ústavní soud sice vyhlášku zrušil, ale z jiných důvodů, než žádalo ministerstvo. "Vymezení zavíracích hodin byla neurčitá, neboť vzhledem k neurčitému pojmu 'obytná zástavba' nebylo zřejmé, na jaká zařízení se omezení vztahuje," stojí v nálezu Ústavního soudu.

Soud při vynesení verdiktu vzal v potaz i stanovisko veřejného ochránce práv Pavla Varvařovského i jeho předchůdce Otakara Motejla. Podle nich se konkrétním omezením otvírací doby v restauracích chrání nejen veřejný zájem, ale současně i právo na pokojné bydlení a spánek jakožto součást práva na ochranu soukromého a rodinného života.

Je správné, že města mohou nařizovat hospodám a restauracím, kdy mají zavřít?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 6. prosince 2010. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 11675
NE
NE 7566
,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video