Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Ústavní soud nechal policistům 150 hodin přesčasů bez nároku na odměnu

  • 144
Ústavní soud zamítl návrh na zrušení části zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů. Skupina poslanců ČSSD a KSČM chtěla zrušit paragraf, který policistům nebo například hasičům nařizuje odsloužit až 150 hodin přesčasů ročně zdarma.

Napadené ustanovení říká, že součástí ročního příjmu každého příslušníka je také případných 150 hodin přesčasů. Další peníze dostanou policisté nebo třeba hasiči až po překročení této hranice.

Opatření je podle některých poslanců nespravedlivé především vůči těm, kteří 150 hodin skutečně odpracují, aniž za to mají náhradní volno nebo odpovídající odměnu. Jejich plat je stejný jako příjem kolegů, kteří neodsloužili ani jedinou přesčasovou hodinu.

Pětačtyřicet levicových poslanců z ČSSD a KSČM se proto obrátilo na Ústavní soud. Tvrdili, že zákon je v rozporu s právem zaměstnance na spravedlivou odměnu za práci. Ústavní soud jim ale nevyhověl.

Podle ústavních soudců je odměňování příslušníků bezpečnostních sborů záležitostí a kompetencí zákonodárců a vlády. Je na nich, jak podmínky nastaví, aby zajistili řádný chod sborů.

Soud zohlednil také to, že někteří levicoví poslanci v minulosti zákon o služebním poměru včetně sporných ustanovení podpořili v různých fázích legislativního procesu. Později se ale podepsali pod návrh na zrušení části normy.

"Budí to zdání účelovosti argumentace návrhu, který nepřináší vysvětlení změny názoru části navrhovatelů," uvedl ústavní soudce zpravodaj Stanislav Balík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video