Ústavní soud nařídil znovu projednat Muchovo dědictví

  15:35aktualizováno  15:35
Soud se bude muset znovu zabývat dědictvím po malíři Alfonsu Muchovi. Rozhodl tak Ústavní soud, u kterého si stěžovala nemanželská dcera Muchova syna Jarmila Plocková. Soudy nižší instance jí totiž vyloučily z dědického řízení. Podle ústavních soudců tak porušily její právo na spravedlivý proces.
O dědictví po Alfonsu Muchovi bude rozhodovat obvodní soud.

O dědictví po Alfonsu Muchovi bude rozhodovat obvodní soud. | foto: archiv MF DNES

O dědictví po spisovateli Jiřím Muchovi, jehož součástí je i dílo jeho otce, světoznámého malíře, tak teď bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1.

Plocková nedávno prokázala, že je dcerou spisovatele Jiřího Muchy. Její nároky ale zpochybňovali ostatní dědicové.

Jako dědici po Jiřím Muchovi byli již dříve určeni jeho manželka Geraldine Muchová a syn John Mucha. Veškerá autorská práva po Alfonsu Muchovi i část majetku následně vložili do lichtenštejnské nadace Mucha Trust.

Nejslavnější Muchovo dílo Slovanská epopej je ale v majetku města Prahy a řada dalších děl v majetku Uměleckoprůmyslového muzea a Národní galerie, upozorňuje Plocková.

Finanční odhad Muchova díla v majetku lichtenštejnského trustu je podle ní čtyři miliony korun. "Podle mne je majetek, zahrnující například i cenné šperky, až stonásobně podhodnocen. Nemáme ani jeho soupis," uvedla Plocková.

Za jakých podmínek byl majetek na trust převeden, Plocková ani její advokáti nevědí. "Budu v první řadě usilovat o soupis Muchovy pozůstalosti a vyhlášení (jeho díla) za kulturní památku," uvedla.

Spor se točil kolem dopisu
Jádrem sporu byl dopis z ledna 1992, kterým se údajně Plocková přihlásila do dědického řízení po svém otci, spisovateli Jiřím Muchovi. Dopis se nikdy nenašel, ostatní dědici jeho existenci zpochybnili.

Pokud by se Plocková včas do řízení nepřihlásila, její šance na dědictví by se výrazně zmenšily. Jiří Mucha zemřel v dubnu 1991. Plocková odeslání ztraceného dopisu prokazovala podacím lístkem z pošty. Advokát protistrany ale tvrdil, že to nijak neprokazuje, co dopis obsahoval.

Ústavní soud upozornil, že notář o nároku Plockové musel vědět a měl jej v dané lhůtě po úmrtí Muchy vzít v úvahu - dokazuje to totiž jiný dopis, který byl součástí spisu.

Při rozhodování ústavních soudců hrál významnou roli verdikt pražského městského soudu, který v říjnu 2002 definitivně rozhodl, že Plocková je dcerou Jiřího Muchy.

Plocková rozhodnutí Ústavního soudu uvítala. "Je to tečka za třináctiletým úsilím. Věděla jsem, že mám pravdu, a teď se mi to prokázalo," řekla novinářům po vyhlášení verdiktu.

Geraldine Muchová a John Mucha napsali, že jsou z verdiktu v šoku. "Toto rozhodnutí naprosto bezprecedentním způsobem porušuje zákon o Ústavním soudu a zpochybňuje jeho smysl," uvedli. Dodali, že jsou rozhodnuti učinit "všechny nezbytné kroky k ochraně svých základních lidských práv".

Plocková spolu s Jiřím Muchou rozpracovávala nerealizované návrhy Alfonse Muchy. Jiří prý její práci považoval za kvalitní. Proto písemně vyjádřil přání, aby získala exkluzivní práva na navrhování a výrobu předmětů, například šperků inspirovaných dílem Alfonse Muchy. Muchova rodina podle ní nejprve souhlasila, po smrti Jiřího ale začala být proti.

Otcovství potvrdila i genetika
Muchova rodina se prostřednictvím svého právního zástupce snažila příbuznost Plockové vyvrátit například genetickým testem. Ten byl proveden z krevního vzorku uchovaného v jedné z francouzských nemocnic, kde byl Jiří Mucha operován. Pravděpodobnost otcovství byla prokázána na 99,99 procenta.

Jiří Mucha byl dvakrát ženatý - jeho první ženou byla skladatelka Vítězslava Kaprálová, druhou Geraldine Thomsenová pocházející ze Skotska. Od poloviny 50. let s Muchou žila spisovatelka Marta Kadlečíková. Právě od ní se Plocková poprvé dozvěděla, že je Muchovou dcerou.

Po smrti Jiřího Muchy v roce 1991 se univerzální dědičkou stala jeho žena Geraldine, která se synem Johnem žije ve Velké Británii.

Autoři: , ,
Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Trest za zardoušení a vyhození družky z okna platí, nové řízení nebude

Miroslav Sabol

Čtyřiapadesátiletý Miroslav Sabol si musí dál odpykávat šestnáctiletý trest za to, že před čtyřmi lety zardousil družku...

Mladík v noci boural opilý a přišel o řidičák, ráno jel pod vlivem znovu

Ilustrační snímek

Hned dvakrát sedl mladík z Přerovska během pár hodin za volant opilý. Nejprve způsobil nehodu, po které mu policie...

Ústavní soud odmítl stížnost vraha taxikářů, který si odpykává doživotí

Obžalovaný David Virgulák u Městského soudu v Praze (21. listopadu 2016)

Ústavní soud odmítl stížnost Davida Virguláka, jenž si odpykává doživotní trest vězení za vraždy tří pražských...

Najdete na iDNES.cz