Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud nařídil znovu projednat Muchovo dědictví

  15:35aktualizováno  15:35
Soud se bude muset znovu zabývat dědictvím po malíři Alfonsu Muchovi. Rozhodl tak Ústavní soud, u kterého si stěžovala nemanželská dcera Muchova syna Jarmila Plocková. Soudy nižší instance jí totiž vyloučily z dědického řízení. Podle ústavních soudců tak porušily její právo na spravedlivý proces.
O dědictví po Alfonsu Muchovi bude rozhodovat obvodní soud.

O dědictví po Alfonsu Muchovi bude rozhodovat obvodní soud. | foto: archiv MF DNES

O dědictví po spisovateli Jiřím Muchovi, jehož součástí je i dílo jeho otce, světoznámého malíře, tak teď bude rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 1.

Plocková nedávno prokázala, že je dcerou spisovatele Jiřího Muchy. Její nároky ale zpochybňovali ostatní dědicové.

Jako dědici po Jiřím Muchovi byli již dříve určeni jeho manželka Geraldine Muchová a syn John Mucha. Veškerá autorská práva po Alfonsu Muchovi i část majetku následně vložili do lichtenštejnské nadace Mucha Trust.

Nejslavnější Muchovo dílo Slovanská epopej je ale v majetku města Prahy a řada dalších děl v majetku Uměleckoprůmyslového muzea a Národní galerie, upozorňuje Plocková.

Finanční odhad Muchova díla v majetku lichtenštejnského trustu je podle ní čtyři miliony korun. "Podle mne je majetek, zahrnující například i cenné šperky, až stonásobně podhodnocen. Nemáme ani jeho soupis," uvedla Plocková.

Za jakých podmínek byl majetek na trust převeden, Plocková ani její advokáti nevědí. "Budu v první řadě usilovat o soupis Muchovy pozůstalosti a vyhlášení (jeho díla) za kulturní památku," uvedla.

Spor se točil kolem dopisu
Jádrem sporu byl dopis z ledna 1992, kterým se údajně Plocková přihlásila do dědického řízení po svém otci, spisovateli Jiřím Muchovi. Dopis se nikdy nenašel, ostatní dědici jeho existenci zpochybnili.

Pokud by se Plocková včas do řízení nepřihlásila, její šance na dědictví by se výrazně zmenšily. Jiří Mucha zemřel v dubnu 1991. Plocková odeslání ztraceného dopisu prokazovala podacím lístkem z pošty. Advokát protistrany ale tvrdil, že to nijak neprokazuje, co dopis obsahoval.

Ústavní soud upozornil, že notář o nároku Plockové musel vědět a měl jej v dané lhůtě po úmrtí Muchy vzít v úvahu - dokazuje to totiž jiný dopis, který byl součástí spisu.

Při rozhodování ústavních soudců hrál významnou roli verdikt pražského městského soudu, který v říjnu 2002 definitivně rozhodl, že Plocková je dcerou Jiřího Muchy.

Plocková rozhodnutí Ústavního soudu uvítala. "Je to tečka za třináctiletým úsilím. Věděla jsem, že mám pravdu, a teď se mi to prokázalo," řekla novinářům po vyhlášení verdiktu.

Geraldine Muchová a John Mucha napsali, že jsou z verdiktu v šoku. "Toto rozhodnutí naprosto bezprecedentním způsobem porušuje zákon o Ústavním soudu a zpochybňuje jeho smysl," uvedli. Dodali, že jsou rozhodnuti učinit "všechny nezbytné kroky k ochraně svých základních lidských práv".

Plocková spolu s Jiřím Muchou rozpracovávala nerealizované návrhy Alfonse Muchy. Jiří prý její práci považoval za kvalitní. Proto písemně vyjádřil přání, aby získala exkluzivní práva na navrhování a výrobu předmětů, například šperků inspirovaných dílem Alfonse Muchy. Muchova rodina podle ní nejprve souhlasila, po smrti Jiřího ale začala být proti.

Otcovství potvrdila i genetika
Muchova rodina se prostřednictvím svého právního zástupce snažila příbuznost Plockové vyvrátit například genetickým testem. Ten byl proveden z krevního vzorku uchovaného v jedné z francouzských nemocnic, kde byl Jiří Mucha operován. Pravděpodobnost otcovství byla prokázána na 99,99 procenta.

Jiří Mucha byl dvakrát ženatý - jeho první ženou byla skladatelka Vítězslava Kaprálová, druhou Geraldine Thomsenová pocházející ze Skotska. Od poloviny 50. let s Muchou žila spisovatelka Marta Kadlečíková. Právě od ní se Plocková poprvé dozvěděla, že je Muchovou dcerou.

Po smrti Jiřího Muchy v roce 1991 se univerzální dědičkou stala jeho žena Geraldine, která se synem Johnem žije ve Velké Británii.

Autoři: , ,


Po stopách vrahů

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kasy cinkají, zaměstnanci Škody Auto utrácejí rekordních sto tisíc hrubého

Montáž dílu v podvozku modelu Superb v závodu Škoda Auto Kvasiny.

Fronty v supermarketech, většina míst v restauracích na večer rezervovaná, plná parkoviště obchodních center. Tak to...

Dvě mrtvoly v rokli. V Mexiku zavraždili cyklisty na cestě kolem světa

Zavraždění cyklisté Krzysztof Chmielewski z Polska (vlevo) a Holger Hagenbusch...

Je to případ, který opět připoutal pozornost světové veřejnosti k eskalující epidemii násilí v Mexiku. Tamní policie...Za extrémní sucho může anomálie. Počasí v Evropě je naruby

Vyschlý rybník v Budči na Třebíčsku.

V Helsinkách se opalují, na Jadranu prší. Proto je v Česku sucho už nyní. A dva či tři deštivé dny sucho nezaženou....

Rusko slavnostně otevřelo most na Krym, Putin po něm přejel v kamazu

Ruský prezident Vladimir Putin za volantem kamazu při slavnostním otevření...

Rusko a anektovaný poloostrov Krym od úterý spojuje nový most. Slavnostně ho otevřel prezident Vladimir Putin, který po...

Matka dívky, která se ubodala, žaluje záchranáře. Soud se jich zastal

Aneta Rodová s maminkou

K soudu se dostala jedna z nejpodivnějších tuzemských sebevražd. Třiadvacetiletá Aneta Rodová zemřela v září 2014 poté,...

Další z rubriky

Policie hledá muže podezřelého z krádeže v čekárně na nádraží Florenc

Policisté pátrají po muži, který je podezřelý z krádeže v čekárně na nádraží...

Pražská policie hledá zloděje, který v čekárně na nádraží Florenc ukradl zpoza prázdného prodejního pultu peněženku a...

Deratizátoři uvěznili ptáky v opěrné zdi, všechny se zachránit nepodařilo

Záchrana ptáků uvězněných v dutinách opěrné zdi.

Deset dní byly bezbranné holubice v karlovarské Vřídelní ulici v pasti opěrné zdi bez jídla a vody. Uvěznila je tam...

Poštu na Kutnohorsku přepadl neznámý muž s nožem, pracovnici zranil

Česká pošta. ilustrační snímek

Neznámý pachatel dopoledne v Tupadlech na Kutnohorsku přepadl poštu a zranil tamní pracovnici, kterou musela odvézt...

Najdete na iDNES.cz