Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud napadl dělení dětí po rozvodu

  18:45aktualizováno  18:45
Ústavní soud poprvé napadl postup soudů, které zpravidla dávají děti druhému z rozvedených rodičů jen na víkendy či prázdniny. Je třeba zvážit i další možnosti, konstatoval. Verdiktem rozhodl spor bývalých manželů Slavíčkových z Prahy o osmiletého syna.

"Zpravidla je v případě rozvedených rodičů obecná praxe taková, že si druhý z rodičů půjčuje dítě o víkendech, je to klišé, šablona. Ústavní soud řekl, že je třeba posuzovat všechny argumenty," vysvětlil mluvčí Ústavního soudu Michal Spáčil.

Ústavní soud s ohledem na mezinárodní Úmluvu o právech dítěte zrušil rozhodnutí pražského městského soudu, který povolil Janu Slavíčkovi stýkat se s dítětem jen jednou za 14 dnů o víkendech.

"Soudy nemohou uplatňovat zažitý způsob návštěv dětí u rodiče, s nímž nežijí, pouze o víkendech," řekl ústavní soudce Jiří Nykodým, který Slavíčkovu stížnost posuzoval.

Obvodní soud pro Prahu 8 původně Slavíčkovi povolil styk se synem již od čtvrtečního odpoledne. Bývalá manželka se ale proti verdiktu odvolala a tvrdila, že se tak naruší synova školní docházka.

Městský soud jí vyhověl. Otci nepomohla jako důkaz ani synova žákovská knížka s dobrými známkami. Chtěl tak dokázat, že pobyt u něho synovo vzdělávání nenarušuje.

"Městský soud se dostatečně nevypořádal se všemi důkazy a svůj verdikt dostatečně neodůvodnil," uvedl Nykodým. "Jen fakt školní docházky nemůže být důvodem ke zúžení otcovských práv. Zájem dítěte musí být hlavním hlediskem," zdůraznil ústavní soudce.

Slavíček tvrdí, že se matka chlapce za každou cenu snaží, aby byl jeho styk se synem co nejmenší. "Je to zlá vůle," uvedl Slavíčkův advokát Petr Kšáda.

Sporem se tak musí znovu zabývat městský soud. Bude muset buď přihlédnout k názoru Ústavního soudu, nebo lépe obhájit svůj názor.

Verdikt Ústavního soudu dává naději řadě otců, kteří vedou s bývalými manželkami a partnerkami spory o délku a čas návštěv dětí.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naší práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz