Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

  15:11aktualizováno  15:11
Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už nikdy nárok stát se mysliveckým strážcem. Návrh podal Nejvyšší správní soud, podle něhož je podmínka bezúhonnosti pro zájemce o tuto funkci vymezena až příliš přísně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ústavní soud problematiku řešil v souvislosti s případem muže z Plzeňska, kterého příslušný odbor městského úřadu odmítl ustanovit mysliveckým strážcem s odůvodněním, že byl v roce 1976 odsouzen za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.

Podle nynější zákonné úpravy totiž podmínku bezúhonnosti myslivecké stráže nesplňuje člověk pravomocně odsouzený pro jakýkoliv úmyslný trestný čin ani pachatel mysliveckého přestupku.

Muž se proti rozhodnutí úředníků odvolal, avšak nezastal se jej městský ani krajský soud, takže případ doputoval až k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Ten zhodnotil, že současné požadavky na bezúhonnost myslivecké stráže jsou stanoveny až příliš přísně a navrhl Ústavnímu soudu (ÚS), aby příslušná ustanovení zákona zrušil.

Ústavní soud se však s náhledem NSS neztotožnil, napadená ustanovení podle něj nijak nezasahují do základního práva na rovný přístup k veřejným funkcím. Jednoduše řečeno, podmínka nikoho nediskriminuje. „Přes svou přísnost není podmínka bezúhonnosti, u níž se nepřihlíží k zahlazení odsouzení, zjevným způsobem nepřiměřená,“ uvedla soudkyně zpravodajka Milada Tomková.

Může zastavovat auta i usmrtit toulavého psa

Myslivecká stráž dohlíží v každé honitbě na dodržování zákonů a myslivecké etiky, a to ve volném čase a bez nároku na odměnu. V Česku tuto funkci zastává zhruba 13 tisíc lidí.

Stráž si může vyžádat zbrojní průkaz, lovecký lístek a povolenku, zastavovat auta a kontrolovat, zda nepřevážejí upytlačenou zvěř, i zadržet člověka přistiženého při neoprávněném lovu. K pravomocem myslivecké stráže patří také možnost usmrtit toulavého psa nebo zdivočelé hospodářské zvíře.

I s ohledem na to, že myslivecká stráž může při své činnosti na rozdíl od vodní stráže či strážců ochrany přírody aktivně používat zbraň, nikoli však jako donucovací prostředek, považuje Ústavní soud podmínku bezúhonnosti za zcela legitimní.

„Cíl této podmínky bývá v obecné rovině dvojí - snaha zákonodárce zajistit co nejkvalitnější výkon veřejných funkcí a zvýšení morálního kreditu v očích veřejnosti. Podmínka bezúhonnosti tedy jak obecně, tak konkrétně v případě myslivecké stráže, sleduje legitimní cíl,“ doplnila soudkyně zpravodajka.

Konkrétní okolnosti případu muže, kterému úředníci výkon funkce upřeli, ÚS nezkoumal. „Samozřejmě uznávám, že před rokem 1990 mohly být případy, které by nesnesly dnešní hlediska a požadavky právního státu, to však nemohl ÚS v této souvislosti zkoumat. Trestný čin zůstává trestným činem a krádež krádeží,“ doplnila Tomková s tím, že podmínky případně mohou zjemnit pouze zákonodárci.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR proběhnou na podzim 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí dle krajů:

Volby do senátu

Přehled obvodů, kde se volí a seznamy kandidátů naleznete v příloze senátních voleb.
Hlavní zprávy

Nejčtenější

Tohle hřiště je jen pro bílý! Ženy s dětmi jsou víc než dřív terčem rasistů

Ilustrační snímek

Přibývá žen s dětmi, které vyhledají pomoc kvůli tomu, že se staly terčem rasistických útoku. Musí snášet opovržlivé...

All you can eat. Triatlonista zhltal 100 porcí suši, restaurace ho vyhodila

Sushi na kulinářském festivalu Gastro Hradec.

Celebritou se v bavorském Landshutu stal třicetiletý triatlonista a bývalý kulturista Jaroslav Bobrowski. Zašel si...Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Macron: Potížisty v otázce migrace bychom měli vyhodit z Schengenu

Francouzský prezident Emmanuel Macron představil v Paříži plán na pomoc chudým....

Země, které v migrační otázce neprojevují solidaritu, by měly být vyloučeny z schengenského prostoru. Na summitu v...

Sváděla esesáky a zabíjela je, Nizozemka zemřela v nedožitých 93 letech

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k...

Freddie Oversteegenové bylo čtrnáct, když se za druhé světové války přidala k nizozemskému odboji. Přímo před očima...Další z rubriky

Příjemný podzim skončil, teploty se budou pohybovat okolo deseti stupňů

Ilustrační foto

Po tropických teplotách posledních dní spadne rtuť v teploměru příští týden v Česku i pod deset stupňů Celsia. Kolísání...

Večer se rozezněly zvony v celé Evropě na oslavu Mezinárodního dne míru

PLÁNOVANÁ ÚDRŽBA. Údržbář Christian Garamvoelgyi kontroluje zvon Gloriosa v...

Po celé zemi se v pátek podvečer rozezněly zvony kostelních věží a dalších památek. Zapojily se tím do celoevropské...

Poslední tropický den? Na osmnácti stanicích padly teplotní rekordy

Ilustrační snímek

Česko zažilo další tropický den, podle meteorologů letos pravděpodobně poslední. Teplotní rekord překonalo nebo...Najdete na iDNES.cz