Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

  15:11aktualizováno  15:11
Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už nikdy nárok stát se mysliveckým strážcem. Návrh podal Nejvyšší správní soud, podle něhož je podmínka bezúhonnosti pro zájemce o tuto funkci vymezena až příliš přísně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ústavní soud problematiku řešil v souvislosti s případem muže z Plzeňska, kterého příslušný odbor městského úřadu odmítl ustanovit mysliveckým strážcem s odůvodněním, že byl v roce 1976 odsouzen za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.

Podle nynější zákonné úpravy totiž podmínku bezúhonnosti myslivecké stráže nesplňuje člověk pravomocně odsouzený pro jakýkoliv úmyslný trestný čin ani pachatel mysliveckého přestupku.

Muž se proti rozhodnutí úředníků odvolal, avšak nezastal se jej městský ani krajský soud, takže případ doputoval až k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Ten zhodnotil, že současné požadavky na bezúhonnost myslivecké stráže jsou stanoveny až příliš přísně a navrhl Ústavnímu soudu (ÚS), aby příslušná ustanovení zákona zrušil.

Ústavní soud se však s náhledem NSS neztotožnil, napadená ustanovení podle něj nijak nezasahují do základního práva na rovný přístup k veřejným funkcím. Jednoduše řečeno, podmínka nikoho nediskriminuje. „Přes svou přísnost není podmínka bezúhonnosti, u níž se nepřihlíží k zahlazení odsouzení, zjevným způsobem nepřiměřená,“ uvedla soudkyně zpravodajka Milada Tomková.

Může zastavovat auta i usmrtit toulavého psa

Myslivecká stráž dohlíží v každé honitbě na dodržování zákonů a myslivecké etiky, a to ve volném čase a bez nároku na odměnu. V Česku tuto funkci zastává zhruba 13 tisíc lidí.

Stráž si může vyžádat zbrojní průkaz, lovecký lístek a povolenku, zastavovat auta a kontrolovat, zda nepřevážejí upytlačenou zvěř, i zadržet člověka přistiženého při neoprávněném lovu. K pravomocem myslivecké stráže patří také možnost usmrtit toulavého psa nebo zdivočelé hospodářské zvíře.

I s ohledem na to, že myslivecká stráž může při své činnosti na rozdíl od vodní stráže či strážců ochrany přírody aktivně používat zbraň, nikoli však jako donucovací prostředek, považuje Ústavní soud podmínku bezúhonnosti za zcela legitimní.

„Cíl této podmínky bývá v obecné rovině dvojí - snaha zákonodárce zajistit co nejkvalitnější výkon veřejných funkcí a zvýšení morálního kreditu v očích veřejnosti. Podmínka bezúhonnosti tedy jak obecně, tak konkrétně v případě myslivecké stráže, sleduje legitimní cíl,“ doplnila soudkyně zpravodajka.

Konkrétní okolnosti případu muže, kterému úředníci výkon funkce upřeli, ÚS nezkoumal. „Samozřejmě uznávám, že před rokem 1990 mohly být případy, které by nesnesly dnešní hlediska a požadavky právního státu, to však nemohl ÚS v této souvislosti zkoumat. Trestný čin zůstává trestným činem a krádež krádeží,“ doplnila Tomková s tím, že podmínky případně mohou zjemnit pouze zákonodárci.

Autor:Hlavní zprávy

Nejčtenější

Všichni z thajské jeskyně jsou už venku, jako poslední vyšel trenér

Záchranáři přenáší na nosítkách jednoho z chlapců, zachráněných z jeskynního...

Ze zatopené jeskyně v Thajsku potápěči vyvedli všechny zbývající chlapce. Jako poslední jeskyni opustil trenér Ekkapol...

Babiš desítky minut hájil vládu. Podpořil ji Zeman, ale ztratila hlas

Premiér Andrej Babiš hovoří k poslancům před hlasováním Sněmovny o důvěře...

Ztrátou jednoho hlasu začal pro menšinovou vládu ANO a ČSSD podporovanou komunisty den, kdy nejspíš získá důvěru...Babiš získal důvěru Sněmovny. Chtěl mluvit s demonstranty, létaly lahve

Premiér Andrej Babiš na výzvu opozice vyšel mezi demonstranty.

Vláda ANO a ČSSD podporovaná komunisty získala důvěru Poslanecké sněmovny 105 hlasy poslanců těchto stran. Česko má...

Češi si utahují ze sedícího Zemana. Na oficiálním snímku státníků však stojí

Zástupci členských zemí NATO na summitu v Bruselu. Zcela vpravo prezident Miloš...

České sociální sítě ve středu obletěly snímky ze společného focení státníků na summitu NATO, kde si unavený prezident...

Hasiči ukončili prohledávání sutin v nestabilní budově v centru Prahy

Při záchraně hasiči používají sací bagr na sutiny. Budova je podle statiků...

V Praze 1 poblíž Národní třídy se v úterý před polednem propadla klenba stropu opravovaného domu a trosky zavalily...Další z rubriky

Zeman má 250 tisíc, k průměrné mzdě je na tom lépe než Merkelová

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě čtyřicet nových soudců. (10....

Prezident Miloš Zeman má ze středoevropských politiků nejvyšší plat při porovnání k průměrné mzdě ve své zemi. Je na...

Policie navrhla obžalovat extajemníka SPD kvůli podněcování nenávisti

Tajemník SPD Jaroslav Staník (uprostřed) nechal přivolat policii, aby odvedla...

Policisté podali návrh na obžalobu bývalého tajemníka SPD Jaroslava Staníka, kvůli podněcování nenávisti a kvůli...

Exministryně Šlechtová navrhne, aby každý člen vlády musel mít prověrku

Ministryně obrany Karla Šlechtová na tiskové konferenci bilancuje své působení...

Bývalá ministryně obrany Karla Šlechtová, která je nyní řadovou poslankyní za hnutí ANO, navrhne, aby všichni členové...Najdete na iDNES.cz