Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

  15:11aktualizováno  15:11
Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už nikdy nárok stát se mysliveckým strážcem. Návrh podal Nejvyšší správní soud, podle něhož je podmínka bezúhonnosti pro zájemce o tuto funkci vymezena až příliš přísně.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ústavní soud problematiku řešil v souvislosti s případem muže z Plzeňska, kterého příslušný odbor městského úřadu odmítl ustanovit mysliveckým strážcem s odůvodněním, že byl v roce 1976 odsouzen za rozkrádání majetku v socialistickém vlastnictví.

Podle nynější zákonné úpravy totiž podmínku bezúhonnosti myslivecké stráže nesplňuje člověk pravomocně odsouzený pro jakýkoliv úmyslný trestný čin ani pachatel mysliveckého přestupku.

Muž se proti rozhodnutí úředníků odvolal, avšak nezastal se jej městský ani krajský soud, takže případ doputoval až k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS). Ten zhodnotil, že současné požadavky na bezúhonnost myslivecké stráže jsou stanoveny až příliš přísně a navrhl Ústavnímu soudu (ÚS), aby příslušná ustanovení zákona zrušil.

Ústavní soud se však s náhledem NSS neztotožnil, napadená ustanovení podle něj nijak nezasahují do základního práva na rovný přístup k veřejným funkcím. Jednoduše řečeno, podmínka nikoho nediskriminuje. „Přes svou přísnost není podmínka bezúhonnosti, u níž se nepřihlíží k zahlazení odsouzení, zjevným způsobem nepřiměřená,“ uvedla soudkyně zpravodajka Milada Tomková.

Může zastavovat auta i usmrtit toulavého psa

Myslivecká stráž dohlíží v každé honitbě na dodržování zákonů a myslivecké etiky, a to ve volném čase a bez nároku na odměnu. V Česku tuto funkci zastává zhruba 13 tisíc lidí.

Stráž si může vyžádat zbrojní průkaz, lovecký lístek a povolenku, zastavovat auta a kontrolovat, zda nepřevážejí upytlačenou zvěř, i zadržet člověka přistiženého při neoprávněném lovu. K pravomocem myslivecké stráže patří také možnost usmrtit toulavého psa nebo zdivočelé hospodářské zvíře.

I s ohledem na to, že myslivecká stráž může při své činnosti na rozdíl od vodní stráže či strážců ochrany přírody aktivně používat zbraň, nikoli však jako donucovací prostředek, považuje Ústavní soud podmínku bezúhonnosti za zcela legitimní.

„Cíl této podmínky bývá v obecné rovině dvojí - snaha zákonodárce zajistit co nejkvalitnější výkon veřejných funkcí a zvýšení morálního kreditu v očích veřejnosti. Podmínka bezúhonnosti tedy jak obecně, tak konkrétně v případě myslivecké stráže, sleduje legitimní cíl,“ doplnila soudkyně zpravodajka.

Konkrétní okolnosti případu muže, kterému úředníci výkon funkce upřeli, ÚS nezkoumal. „Samozřejmě uznávám, že před rokem 1990 mohly být případy, které by nesnesly dnešní hlediska a požadavky právního státu, to však nemohl ÚS v této souvislosti zkoumat. Trestný čin zůstává trestným činem a krádež krádeží,“ doplnila Tomková s tím, že podmínky případně mohou zjemnit pouze zákonodárci.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Majitel části hřiště si ohradil pozemek, kůly zabetonoval před brankou

Majitel čtvrtiny fotbalového hřiště v Přešťovicích  si svůj pozemek ohradil...

Jámy a v nich zabetonované železné kůly vyrostly takřka přes noc na fotbalovém hřišti v Přešťovicích na Strakonicku....

Další z rubriky

Český velvyslanec konečně dostal v Rusku vízum, do Moskvy zamíří v květnu

Vítězslav Pivoňka, velvyslanec České republiky v Rusku

Vítězslav Pivoňka, který na pozici velvyslance v Moskvě vystřídal Vladimíra Remka, dostal ruské vízum a může nastoupit...

Teplý pátek zlomil rekordy na 102 stanicích. V Praze bylo přes 28 stupňů

Praha, teplo, počasí, slunce, Vltava, ilustrační foto

Teplý pátek překonal rekordy na 102 meteorologických stanicích, které měří déle než 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na...

Šéf Hospodářské komory Dlouhý bude Zemanovým poradcem

Vladimír Dlouhý a Miloš Zeman na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal členem jeho...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz