Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Exministr Blažek neměl vydat Torubarova do Ruska, rozhodl Ústavní soud

  9:07aktualizováno  10:13
Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek chyboval, když loni povolil vydání ruského podnikatele Alexeje Torubarova ke stíhání do vlasti. Ústavní soud Blažkovo rozhodnutí ve čtvrtek zrušil. Tehdejší ministr měl podle soudu počkat na výsledek azylového řízení.

Alexej Torubarov na archivním snímku | foto: archiv Helpaman.org

O verdiktu informovala mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková.

Blažek rozhodl o vydání podnikatele do Ruska loni 16. dubna 2013. Ústavní stížnost na jeho postup podala Torubarova rodina. Torubarov opustil Česko za dramatických okolností, později z Ruska znovu uprchl a požádal o azyl v Maďarsku (více čtěte zde).

Podle Ústavního soudu Blažek porušil základní právo Torubarova na soudní a jinou právní ochranu, protože o jeho vydání rozhodl ještě před ukončením řízení o udělení azylu v České republice. Současný poslanec ODS Blažek ve čtvrtek nezvedal telefon a nereagoval ani na SMS.

„Ministr tímto rozhodnutím umožnil, aby byl stěžovatel v důsledku realizace vydání zbaven možnosti domáhat se účinným způsobem a za stejných podmínek projednání žádosti o mezinárodní ochranu, přitom výsledek tohoto řízení byl relevantní i ve vztahu k řízení o vydání, neboť vyhovění žádosti stěžovatele by znemožnilo jeho vydání,“ uvedla Sedláčková v tiskové zprávě. 

Ministerstvo by podle soudu mělo při vydávání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o udělení mezinárodní ochrany. Azylové a vydávací řízení obvykle probíhají paralelně. V době, kdy Blažek rozhodoval, stanovisko pléna Ústavního soudu ještě neexistovalo. Podle čtvrtečního nálezu však vydání i tak porušovalo mezinárodní dohody.

Torubarov může znovu žádat v Česku o azyl

Verdikt soudu podle Torubarova advokáta Milana Hulíka znamená, že pokud by se podnikatel ocitl na území České republiky, mohl by znovu požádat o udělení azylu. Zda to má Torubarov v plánu, nechtěl Hulík říct. „Klient mi zakázal poskytovat jakékoliv informace,“ řekl iDNES.cz advokát.

Ústavní soud uvedl, že vzhledem k tomu, že Torubarov byl do Ruska už vydán, je čtvrteční verdikt do značné míry akademický. „Má ale v oblasti ústavně zaručených práv svůj význam a plní vůči cizinci také možnou reparační funkci,“ uvedl soud. Navíc ovlivní další podobné případy (více o nich čtěte zde).

Rozhodnutí soudu přivítal místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který loni jako ministr financí chtěl neúspěšně zastavit odlet Torubarova z Prahy do Ruska, když nařídil personálu pražského letiště postavit před ruský letoun cisternu (více čtěte zde).

„Mám samozřejmě radost. Potvrdilo to něco, co jsme si s Karlem Schwarzenbergem vždycky mysleli - tedy že vydání nebylo v pořádku,“ řekl iDNES.cz Kalousek a připomněl, že kvůli svému postupu čelil několika trestním oznámením. „Říkám si, kdo tenkrát hájil právo, jestli já, nebo ti bdělí občané, kteří na mě podávali trestní oznámení a zařídili mi několik milých výslechů u policie,“ doplnil.

Obvinění z podvodu, kterým Torubarov údajně poškodil dva své společníky, vznesly ruské orgány v roce 2009, o rok později po něm začal pátrat Interpol. Policie jej zadržela na česko-rakouských hranicích, když jel autem na dovolenou do Itálie. Rusko pak uspělo se žádostí o vydání.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Fake news zneužívá Ovčáček i Babiš, tvrdí nová publikace o tomto fenoménu

Publikace Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! vznikla...

Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Tímto záměrně přepjatým titulem se honosí publikace, která...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz