V Česku je soudcovská mafie, říkají zděšení obyvatelé domů H-Systemu

  • 1044
Ústavní soud v úterý odmítl stížnost družstva Svatopluk proti verdiktu, podle kterého mají lidé vyklidit domy v Horoměřicích u Prahy. Jde o bývalé klienty H-Systemu. Členové družstva si domy sami dostavěli, opustit je nechtějí. Informovala o tom Česká televize. Konkurzní správce H-Systemu Josef Monsport verdikt potvrdil.

Informaci o zamítnutí stížnosti pro iDNES.cz potvrdila mluvčí Ústavního soudu Miroslava Sedláčková. „Ano, mohu tuto informaci potvrdit. Částečně to bylo pro nepřípustnost, částečně také pro zjevnou neopodstatněnost,“ uvedla a dodala, že se jedná o poměrné rozsáhlé odůvodnění, se který je potřeba se řádně seznámit. To má na webu Ústavního soudu zveřejnit později odpoledne. 

K verdiktu se vyjádřil i premiér Andrej Babiš, podle kterého je Ústavní soud ohledně exklientů H-Systemu třeba respektovat. Poradí se s ministryní spravedlnosti, zda může stát ve věci něco udělat.

Rozhodnutí potvrdil i Josef Monsport. Dotčené nemovitosti v Horoměřicích jsou podle něj nyní „právně čisté“ a lze je zpeněžit. Lidé, kteří v domech bydlí, k nim podle něj nemají jakékoliv právo. Odmítl ale, že by chtěl nyní obyvatele dostavěných domů vystěhovat. Domy by rád prodal jako celek jednomu majiteli, který by je současným obyvatelům dál pronajímal.

„Nechci přistoupit k radikálním krokům, které by znamenaly vyhození lidí na ulici. To ať už si uváží věřitelský výbor, až se sejdeme,“ řekl Monsport. Výbor ale podle jeho názoru bude mít stejný pohled. Monsport dodal, že by domy rád prodal jako celek jednomu majiteli, který by je současným obyvatelům dál pronajímal. Termín další schůze věřitelského výboru zatím není známý.

Obyvatelé jsou z rozhodnutí Ústavního soudu zděšeni, z domů nevychází. „Několik sousedek mi už volalo, brečely mi do telefonu,“ řekl Martin Junek, předseda družstva Svatopluk.

„Když už přijdu o byt, ať mě třeba zavřou. Hlavním viníkem této kauzy je (advokátka Hana) Marvanová, konkurzní soudkyně (Eva) Hodačová i soudce (Kamil) Kydalka a další. A samozřejmě věřitelský výbor, který nám neumožnil, abychom něco podnikli,“ řekl ČTK jeden z obyvatel dotčených domů Richard Stadler. Dodnes nechápe, proč družstvo Svatopluk jako druhý největší věřitel zkrachovalé H-Systemu nemůže rozhodovat o tom, co se bude s nemovitostmi dít.

„Věřím, že je tady soudcovská mafie, jak to řekla paní doktorka (ministryně spravedlnosti Marie) Benešová. Nemám čemu věřit. Věřil jsem Ústavnímu soudu, ale bohužel, zklamal mě,“ dodal Stadler.

Nejvyšší soud před rokem rozhodl, že družstvo Svatopluk musí do měsíce vyklidit byty v osmi domech v Horoměřicích u Prahy. Nemovitosti totiž spadají do konkurzní podstaty. NS tak vyhověl dovolání správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josefa Monsporta. Lidé, kterých se rozhodnutí týká a kteří si domy po zkrachovalém H-Systemu sami dostavěli, se odstěhovat odmítají.

Termín vystěhování byl původně do 23. srpna. Ústavní soud ale vykonatelnost červencového rozhodnutí Nejvyššího soudu odložil, než kauzu z podnětu družstva sám přezkoumá. I rok od rozhodnutí Nejvyššího soudu žijí lidé v Horoměřicích stále v nejistotě.

Monsport navíc letos v červenci podal na bytové družstvo Svatopluk žalobu o zaplacení 21 milionů na nájem za užívání 60 bytů v osmi domech v Horoměřicích za poslední tři roky.

Společnost H-System uzavřela po svém založení v roce 1993 se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 zkrachovala, dokončila jen 34 rodinných domů. Tisícovka lidí přišla po pádu H-Systemu o miliardu korun. Majoritní akcionář Petr Smetka si za vytunelování firmy odpykal 12 let ve vězení. Situace členů Svatopluku je specifická tím, že si byty sami dostavěli, ovšem bez souhlasu konkurzního soudu.

Kauza H-System

listopad 1993 – Podnikatel Petr Smetka založil stavební firmu H-System, která měla stavět cenově dostupné rodinné domky.

1995 – Výstavba prvních domků ve Velkých Přílepech a Horoměřicích u Prahy začíná. Firma dokončila zhruba 30 rodinných domů.

září 1997 – Věřitelé podali návrh na konkurz. Byl vyhlášen v listopadu 1998.

říjen 1997 – Část poškozených klientů založila Stavební bytové družstvo (SBD) Svatopluk s cílem pokračovat ve výstavbě. Správce konkurzní podstaty K.Kudláček to za určitých podmínek povolil, nástupce Josef Monsport však později vyzval obyvatele, aby nemovitosti vyklidili a umožnili jejich prodej. Ze získaných peněz měly být uspokojeny pohledávky všech věřitelů.

prosinec 1999 – Policie obvinila v souvislosti s krachem H-Systemu z podvodu Smetku a tři někdejší manažery J.Vítka, J.Eliáše a L.Tůmu.

červenec 2000 – Začalo trestní stíhání dvou představitelů SBD Svatopluk I.Krále a P. Středy. Podle žalobce navzdory konkurzu vyvedli z H-Systemu část majetku.

srpen 2001 – Na Smetku a tři exmanažery H-Systemu podána obžaloba pro podvod. V kauze přišlo minimálně 1095 lidí o více než 980 milionů korun.

únor 2004 – Soud vyměřil Smetkovi 12 let vězení, Vítkovi, Eliášovi a Tůmovi 9,5 roku. Představitelé SBD Svatopluk Král a Středa dostali podmíněné tresty v délce 3 a 2 let.

leden 2013 – Kvůli amnestii prezidenta soud zastavil stíhání Vítka, Tůmy a Eliáše. Smetky se amnestie netýkala. 

leden 2015 – Pražský městský soud rozhodl, že klienti H-Systemu nemusí vyklidit byty v Horoměřicích dostavěné z vlastních prostředků. 

červen 2015 – Pražský vrchní soud zamítl žalobu správce konkurzní podstaty Monsporta o vyklizení domů v Horoměřicích.

říjen 2016 – Zakladatel H-Systemu Smetka byl po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si celý trest.

červenec 2018 – Nejvyšší soud rozhodl, že byty v Horoměřicích,  které bývalí klienti firmy sdružení v družstvu Svatopluk na vlastní náklady dostavěli, do konkurzní podstaty H-Systemu. Nařídil lidem z družstva Svatopluk, aby se z bytů do měsíce vystěhovali. Rozhodnutí se týká 60 rodin.

srpen 2019 – Politici se kauzou a možným odškodněním klientů zabývali i letos, ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) oznámila, že nenašla právní prostředky, kterými by bylo možné odškodnění vyřešit. Premiérovi Babišovi proto doporučila možnost mimořádného opatření vlády. Předseda vlády to ale odmítl s tím, že nechce lidi odškodňovat ze státního rozpočtu. Místo toho podpoří změnu zákona, který by umožnil pro klienty použít prostředky, získané prodejem majetku lidí, kteří je podvedli.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video