Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústavní soud dostal třetí stížnost na reformy v krátkém sledu

  16:23aktualizováno  16:23
Skupina levicových a středových senátorů podala v pátek ústavní stížnost na reformní zákon o zdravotních službách. Ten začne platit 1. dubna 2012 a je součástí jádra zdravotnické reformy. Ústavní soud už také ví, kdo ze soudců dostal na starost stížnost ČSSD na způsob prosazení reforem ve Sněmovně.

Jednání ústavního soudu (ilustrační snímek) | foto: Igor ŠefrČTK

Pod žádostí o zrušení některých částí zákona o zdravotních službách jsou dvě desítky jmen. Podepsali ji zejména senátoři za ČSSD, KSČM a KDU-ČSL, symbolicky v jejich čele stojí Alena Dernerová ze hnutí Severočeši.cz. Ta je zároveň členkou představenstva České lékařské komory, která stížnost iniciovala.

Senátoři napadli vznik Národního zdravotního informačního systému s daty o konkrétních pacientech, vysoké pokuty pro zdravotnická zařízení za delikty, které nejsou jasně vymezeny a nutnost přeregistrace pro všechna zdravotnická zařízení.

"Signatáři návrhu jsou přesvědčeni, že shromažďování důvěrných informací o zdravotním stavu pacientů způsobem, který nezajišťuje jejich řádnou ochranu, je porušením základních práv občanů České republiky," řekl prezident ČLK Milan Kubek.

Signatáři nesouhlasí ani s vysokými pokutami, které mohou podle zákona dávat krajské úřady soukromým lékařům, považují to za šikanu. Za neústavní zásah do nabytých práv považují povinnost zdravotnických zařízení znovu absolvovat přeregistraci. Kvůli tomu prý mohou být někteří pacienti ukráceni na svém právu svobodně si zvolit ošetřujícího lékaře.

Stížnost sociální demokracie bude řešit hlavně Rychetský

Zákon o zdravotních službách není jedinou současnou prací, kterou Ústavnímu soudu zařídili politici.

Soudce zpravodaj

Rychetského pozice "soudce zpravodaje" je pro výsledek řízení nejdůležitější. Právě on připraví koncept nálezu, o kterém pak hlasuje plénum, tedy sbor všech 15 soudců. Jen výjimečně se stane, že zpravodaj svůj postoj neprosadí, protože většina soudců zaujme jiný postoj. Poté musí být jmenován jiný zpravodaj, který připraví nový nález.

Opoziční ČSSD poslala minulý týden ústavní stížnost na 14 reformních zákonů. Vadí jim, že vláda prosadila reformy ve sloučené rozpravě poté, co se ukázalo, že opozice místo rozpravy hodlá jen zdržovat. Sněmovní legislativci tehdy koalici varovali, že tento postup je snadno napadnutelný.

Obsáhlý padesátistránkový návrh dostal na starost jako soudce zpravodaj předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ten býval dříve senátorem za ČSSD, už osm a půl roku ale je šéfem Ústavního soudu.

Sociální demokraté zpochybňují například zákony druhé části zdravotní reformy, sociální a důchodovou reformu a změny v dani z přidané hodnoty. Žádají soud o přednostní projednání návrhu, nelze ale předjímat, zda jim soudci vyhoví.

Kromě toho už v prosinci ČSSD napadla u Ústavního soudu první část zdravotnické reformy. Výtky nejsilnější opoziční strany se týkají rozdělení péče na standardní a nadstandardní a zvýšení poplatku za pobyt v nemocnici o 40 korun na 100 korun za den.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Ostravskem otřáslo zemětřesení o síle 3,5. S lidmi se zhouply postele

Denní záznam seismografu ve stanici OKC na Ostravsku

Před čtvrtou hodinou ranní probudilo lidi z Ostravska řinčení sklenic či houpání postelí. Podle seismologů oblastí...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...Najdete na iDNES.cz