Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústav: Skládka skutečně škodí zdraví

  22:00aktualizováno  22:00
Kladno - Obyvatelé Vinařic na Kladensku se mohou cítit podvedeni. Zatímco zástupci různých institucí na Kladensku jim dosud tvrdili, že tamní halda Barré jejich zdraví neškodí, potvrzená měření říkají něco jiného. A mnohem vážnějšího. Státní zdravotní ústav ve čtvrtek potvrdil správnost nedávného měření ministerstva životního prostředí. Podle něho je v ovzduší poblíž hořící haldy až stonásobně víc rakovinotvorných látek, než je bezpečné.

"Vím, že laboratoře, které tam měřily, to naměřily správně," řekla ve čtvrtek večer pro televizi Nova pracovnice ústavu Dagmar Kazmarová.  Její vyjádření přišlo jen několik hodin poté, co se objevila zcela odlišná informace,  podle které se u měření ministerstva životního prostředí stala chyba.
 
Připustil to dokonce ministr životního prostředí Miloš Kužvart, podle kterého se při přepisování naměřených hodnot u jedné látky jeho ministerstvo zmýlilo. "Bude mne zajímat, jak k tomu mohlo dojít," řekl. Více situaci kolem haldy komentovat nechtěl.

"Počkáme až na konečné vyhodnocení z hlediska rizik. Bude-li prokázáno, že halda má na zdraví lidí vliv, pak se to pokusíme napravit. Rozebrání haldy je sice finančně hodně nákladné, ale peníze by se určitě našli," slíbil Kužvart.

Jiná pracovnice ústavu Růžena Kubínová ještě ve čtvrtek odpoledne tvrdila, že naměřené hodnoty nejsou tak výrazné. "Zvýšené riziko tam je, ale to je i na jiných místech republiky," poznamenala.

Kladenský přednosta Václav Mikulecký ve čtvrtek oznámil, že je připraven nést osobní zodpovědnost, pokud se škodlivost haldy na zdraví lidí prokáže. "Já mám svědomí čisté. Udělali jsme vše pro to, aby halda zdraví lidí neškodila. Dosavadní měření od roku 1991 nikdy neprokázala nadlimitní hodnoty škodlivin," tvrdil.

U haldy, kde loni onemocnělo šest lidí rakovinou, chce Státní zdravotní ústav v létě provést další kontrolní měření. Teprve pak bude výklad výsledků i jejich interpretace naprosto přesná a bude možné definitivně určit míru rizika pro obyvatele.

Těžba uhlí v dolu Barré skončila v roce 1920. Halda, na níž končil odpad z těžby, byla zakryta zeminou a poté na ní vznikla zahrádkářská kolonie. Při hloubení základů pro zahradní chatky byl v roce 1991 její povrch rozrušen. Voda a vzduch způsobily, že zbytky uhlí se vznítily a zplodiny začaly unikat do okolí.

Okresní úřad poté pozemky vykoupil a haldu utěsnil. Ani to však hoření nezastavilo.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

Česko, obří staveniště. Ťok chce letos stavět 360 kilometrů nových silnic

Stavba dálnice D8 v Prackovicích nad Labem.

Ministr dopravy Dan Ťok slibuje, že promění Česko v obří staveniště. Během letošního roku by podle plánu úřadu měli...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz