Prvním projevem spolupráce Židovské obce Praha a Ústavu pro studium totalitních...

Prvním projevem spolupráce Židovské obce Praha a Ústavu pro studium totalitních režimů byla expozice v pražské Jeruzalémské synagoze. | foto: Jan Jiřička, iDNES.cz

Ústav pro totalitu pomůže pražským Židům najít mezi sebou hrdiny i zrádce

  • 70
K odhalení neznámých případů perzekuce Židů komunistickým režimem Židovské obci Praha pomůže Ústav pro studium totalitních režimů. Prvním plodem jejich spolupráce je příprava stálé expozice o poválečných osudech pražské židovské komunity.

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) a Židovská obec Praha (ŽOP) se dohodly na spolupráci 4. března. "Iniciátorem jsme byli my, protože připravujeme v Jeruzalémské synagoze výstavu Židovská obec v Praze od roku 1945 po dnešek. Ústav nám pomůže, abychom měli kvalitní informace," říká předseda ŽOP František Bányai.

Kurátor expozice Martin Šmok věří, že dohoda pro něj bude mít praktický užitek - snadnější přístup do archivu ÚSTR. "Materiály ústavu obci umožní lépe pochopit svou vlastní historii. Ukážou, jak ji viděla zločinecká organizace - StB," míní badatel.

Naopak pro ústav bude užitečná pomoc židovské obce při interpretaci těchto materiálů. "Znamená to výrazné obohacení naší badatelské činnosti," říká ředitel ÚSTR Daniel Herman.

Předseda ŽOP František Bányai

Ředitel ÚSTR Daniel Herman

S představiteli pražské židovské obce se dohodl na dlouhodobé spolupráci. Kromě vědecké činnosti se má týkat například vzdělávání veřejnosti. Konkrétní projekty se ale ještě nepřipravují.

Zásahy režimu byly brutální, tvrdí kurátor

Navázané partnerství může pomoci odhalit řadu zapomenutých případů pronásledování Židů, shodují se zástupci ústavu a obce. "Dopředu se ale nikdy nedá říct, co studium materiálů přinese," podotýká Herman.  

Dosud neznámá zjištění má odkrýt právě už chystaná výstava v Jeruzalémské synagoze. "Dozvíme se o hrdinech a zrádcích, o kterých se dodnes neví, protože kvůli vlnám emigrace tu přímých svědků zůstalo velmi málo," tvrdí Šmok, kterému se podařilo mnoho exulantů vyzpovídat.  

Výstava má podle něj ukázat, že po holocaustu na českém území dál žily židovské komunity. "Dojde i k rozbití názoru, že komunistický režim nechával židovské obce na pokoji. Ty zásahy byly opravdu velice brutální," říká kurátor.

Expozice v největší pražské synagoze podle něj také odhalí, že se komunisté nestyděli používat nacistické propagandistické prostředky. "Doufám, že pomůže i lépe pochopit, jak fungují mechanismy tvorby stereotypů o Židech a jak hluboko jsou v naší společnosti zakořeněné," dodává Šmok. 

Výstava začne zřejmě v září. "Záleží také, kdy se podaří dokončit stavební úpravy v synagoze," říká Bányai. Expozice se prý bude průběžně doplňovat o aktuální dění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video