Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ústav pro studium totalit chce vést devět lidí včetně dvou cizinek

  22:18aktualizováno  22:18
O horké křeslo ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů se utká devět lidí. Mezi kandidáty jsou také dvě ženy ze zahraničí - francouzská historička Muriel Blaiveová a historička z Německa Eugenie Trüzschlerová. Ředitele Rada ústavu vybere 12. srpna.

Martin Pulec (vpravo) bývalý ředitel Archivu bezpečnostních služeb a současný kandidát na ředitele ÚSTR. | foto: ČTK

KANDIDÁTI NA ŘEDITELE

- Lubomír Augustin
- Muriel Blaiveová
- Daniel Herman
- Milan Hulík
- Marek Junek
- Antonín Kostlán
- L. Ptáčková Melicharová
- Martin Pulec
- Eugenie Trüzschlerová

"Jsem mile překvapen. Celkem přišlo deset přihlášek, jedna musela být z formálních důvodů stažena. Bude z čeho vybírat," řekl místopředseda rady Patrik Benda.

Ten doufá, že nový ředitel uklidní chaos, který v ústavu panuje mimo jiné kvůli personálním změnám a činnosti Archivu bezpečnostních složek.

Mezi kandidáty je současný náměstek ředitele ÚSTR Marek Junek, Lubomír Augustin a Martin Pulec z Archivu bezpečnostních složek, který spadá pod ÚSTR, bývalý mluvčí České biskupské konference Daniel Herman, advokát a obhájce disidentů Milan Hulík, historik Antonín Kostlán, který se již hlásil v minulém výběrovém řízení, a náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová.

Nový ředitel nahradí dočasného ředitele Zdeňka Hazdru, jehož radní pověřili vedením ústavu poté, co odvolali jeho předchůdce Jiřího Pernese. Tento historik byl vybrán v únoru, ale vydržel na místě velice krátce. Bylo to kvůli kritice za aktivity během komunismu, skončil však hlavně kvůli podezření z plagiátorství. (čtěte Rada ÚSTR odvolala ředitele Pernese)

V květnu ho na dočasnou dobu a narychlo nahradil Hazdra a ústav současně vypsal nové výběrové řízení na ředitele. I Hazdra, třebaže instituci vede po omezenou dobu, se dostal kvůli stylu šéfování do sporu s radou. Bylo to kvůli tomu, že odvolal šéfa Archivu bezpečnostních složek Ladislava Bukovszkého.

Ústav pro studium totalitních režimů má za úkol zkoumat, analyzovat a nestranně hodnotit dobu nesvobody a období komunistické totalitní moci.

Předpokládá se, že nový ředitel ÚSTR bude zvolen na pět let. Má mít mimo jiné vysokoškolské vzdělání nejlépe v oblasti moderní historie, praxi v řídicí funkci, negativní lustrační osvědčení a znalost angličtiny. Funkce se ujme 15. srpna.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Devět vražd během pěti dní. Nic podobného nepamatuju, říká policista

Policisté v zahrádkářské kolonii u Střížovic, kde byli nalezeni tři mrtví.

Ubodaný host v restauraci, tři mrtví v chatové oblasti a zavražděný pár v obytném přívěsu. To je jen část tragických...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Předseda pražské ČSSD Ludvík oznámil rezignaci, nahradí ho Pavlík

Ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík v pořadu Rozstřel (3. února 2017)

Ředitel nemocnice v Motole Miloslav Ludvík odstoupil z pozice předsedy pražské ČSSD. Funkci složil na páteční krajské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz