Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Životní prostředí šetří, národní parky opustí až třetina zaměstnanců

  5:57aktualizováno  5:57
Resort životního prostředí čekají v následujících letech rozsáhlé škrty. Ministerstvo kvůli nim letos opustí více než pětina zaměstnanců, národní parky Šumava a Krkonoše musí v následujících letech propustit až třicet procent lidí. Pohorší si také Český hydrometeorologický ústav.

NP Šumava a KRNAP budou muset propustit 20 až 30 procent zaměstnanců. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

"Loni došlo ke snížení početních stavů pracovníků ministerstva o pět procent, rok letošní přinese další snížení o více než dvacet procent stavu," sdělila iDNES.cz mluvčí úřadu Marta Machková. Nyní na ministerstvu pracuje 594 lidí, z nichž 523 je placeno státem. Už k 1. květnu o práci přijde zhruba dvacítka lidí.

Úspory se připravují ve vnitřním chodu ministerstva, více by se například měly využívat elektronické aukce. Dalším místem, kde by se mohlo ušetřit, je zastoupení úřadu v různých národních a mezinárodních organizacích. V tomto případě by ministerstvo nemuselo platit poplatky za účast a zaměstnance, kteří se touto agendou zabývají.

Peníze se ale hledají i všude jinde, tedy v organizacích, které pod ministerstvo spadají. Už na začátku roku padl za oběť reorganizaci Geofond - Česká geologická služba. Na dvě stě lidí, tedy asi třetina zaměstnanců, by do roku 2014 mělo opustit také Agenturu ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Meteorologové musí ušetřit třetinu rozpočtu

Mnoho lidí budou muset propustit i národní parky. Ministerstvo počítá s tím, že do roku 2014 odejde dvacet až třicet procent zaměstnanců. "Snížení stavu pracovníků je zatím obtížné opřít o redukci úkolů, které musí Správa národního parku plnit," připustil ředitel správy NP Šumava Jan Stráský.

"Jak konkrétně dopadnou úspory v příspěvku ze státního rozpočtu na stavy zaměstnanců, nyní nejsme schopni říci. V rozpočtu Správy KRNAP tvoří příspěvek ze státního rozpočtu asi 25 - 30 procent, zbytek zajišťujeme vlastní činností a z prostředků různých grantových programů, kde se nám daří úspěšně uplatňovat naše projekty," uvedl náměstek ředitele KRNAP Jakub Kašpar s tím, že už loni bylo propuštěno sedmnáct lidí, v roce 2010 to bylo dokonce 46.

Park provádí úsporná opatření už od roku 2008. Patří k nim reorganizace, zefektivnění práce tak, aby ji zvládlo méně zaměstnanců a rušení neefektivních činností. "Díky těmto opatřením a díky tomu, že se nám úspěšně daří připravovat projekty, podpořené především z evropských fondů, je hospodaření Správy KRNAP zcela zdravé a daří se nám úspěšně hospodařit s minimálně vyrovnanými rozpočty," upřesnil Kašpar.

Škrtům se nevyhne ani Český hydrometeorologický ústav. "Rozpočet ČHMÚ bude snížen od roku 2014 oproti roku 2012 až o 30 procent," uvedla Machková.

"Beru to jako fakt, nic s tím neuděláme, takže se budeme snažit, aby základní funkce zůstaly zajištěné," řekl iDNES.cz ředitel ústavu Václav Dvořák s tím, že šetřit se bude jak na režijních nákladech, nákladech na věcnou agendu, tak na mzdách. Bude se tedy i propouštět.

Inspekce omezí kontrolní činnosti, které nesouvisejí s prostředím

Zaměstnanci České inspekce životního prostředí přijdou kvůli úsporám o desetinu peněz určených na mzdy. "Budou omezeny kontrolní činnosti, které mají minimální vliv na životní prostředí. Návrh redukce a úsporných opatření dodrží úroveň zajištění ochrany životního prostředí," upřesnila mluvčí.

Ministr Tomáš Chalupa oznámil změny také v případě Státního fondu životního prostředí (SFŽP). Záleží prý ale na tom, kolik peněz z Evropské unie se bude v dalších letech rozdělovat. "SFŽP má stále ještě nevyřešené úkoly. Je třeba dotáhnout program, který bude navazovat na Zelenou úsporám apod. Teprve až budou tyto úkoly dořešené, naskýtá se otázka co dál," dodala Machková.

V minulých letech hospodařilo ministerstvo životního prostředí s rozpočtem kolem čtyř miliard korun, letos je to ale jen 2,8 miliardy. Rozpočet navíc bude dál klesat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Nová čtvrť na Smíchově po výhradách lidí zeštíhlí, přibude zeleň

První dva domovní bloky a široký bulvár mezi nimi má být základem nové čtvrtí...

Pokud se nezdrží administrativní přípravy, měl by koncem roku 2018 začít vznikat obří developerský projekt Smíchov City...

Piráti podpoří Gazdíka proti komunistovi Grospičovi. Okamuru ani Filipa ne

Petr Gazdík je poslancem, krajským radním a volebním lídrem hnutí Starostové a...

O post předsedy mandátového a imunitního výboru, který bude jednat o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka ke...

Lidovci se nezúčastní volby šéfa Sněmovny, na protest proti ANO

Pavel Bělobrádek a Jan Bartošek pojednání klubu KDU-ČSL

Lidovci se nezúčastní volby předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky, ale nehodíme je do urny,“ řekl šéf...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz