Uspěje opozice, tvrdí průzkum

  • 188
Je to zřejmě facka vládě od nespokojených lidí: v evropských volbách s velkým předstihem - podle posledního průzkumu - zvítězí opoziční strany před vládními. Týden před evropskými volbami už vládní strany začínají hledat vysvětlení své porážky.

Poslední velký předvolební průzkum ukázal, že dohromady nezískají ani třetinu z 24 křesel v Evropském parlamentu vyhrazených pro Česko.

ČSSD má získat čtyři místa, lidovci dvě - a unionisté dokonce vůbec žádné. Naopak zvítězit podle víkendového průzkumu agentury SC&C pro MF DNES, Českou televizi a Český rozhlas mají opoziční strany: občanští demokraté s deseti a komunisté s pěti mandáty.

Obě opoziční strany - ODS i KSČM- přitom mohou ještě posílit. "Mají disciplinované voliče, kteří je přijdou podpořit," říká Jana Hamanová z SC&C. Průzkum u 1300 respondentů předvídá, že volit přijde o tomto víkendu 45 procent lidí. Pevně rozhodnuto je však jen třicet procent voličů.

Tak malá účast je nepříznivá hlavně pro ČSSD. "Naše šance v každých volbách rostou s volební účastí," říká lídr sociálních demokratů Libor Rouček. Nechuť lidí jít volit vysvětluje Jana Hamanová takto: "Lidé nejsou schopni si na naší politické scéně vybrat vhodný subjekt, přestože je nabídka rozšířena o množství neparlamentních a nových stran i seskupení."

Zatímco zavedené vládní strany čekají prohru, slavit mohou nová uskupení, jež si do názvu vytkla slovo nezávislí. A do čela dala známé tváře: Sdružení nezávislých kandidátů - Evropští demokraté exministra zahraničí Josefa Zieleniece získá jedno křeslo, hnutí Nezávislí s někdejším šéfem televize Nova Vladimírem Železným pak dva mandáty.

Obě tyto formace vnímají eurovolby jako vstup do vysoké politiky, zatímco favorizovaná ODS po nich chce Špidlově vládě ještě více "znepříjemňovat" život. "Myslíme si, že drtivá porážka vlády a zejména sociální demokracie nemůže zůstat bez odezvy," míní lídr ODS Jan Zahradil. Předčasné parlamentní volby však vylučuje.

Vláda si dokonce může "zatopit" sama i bez pomoci opozice. Pokud skutečně propadne US-DEU, jak ukazuje průzkum, někteří její poslanci mohou přejít k ODS a koalice tak definitivně ztratit většinu ve sněmovně.

"Je možné, že klub ODS bude mít na konci tohoto roku více poslanců," těší se Zahradil na dezertéry. Naopak nejsilnější vládní strana, sociální demokraté, tvrdí, že ani neúspěch v eurovolbách není důvodem pro zemětřesení ve Špidlově kabinetu.

Havel volí lidovce
"Neexistuje přímý vztah evropských voleb s domácí politikou či legitimitou české vlády," říká místopředseda ČSSD Martin Starec, šéf kampaně.

Jistý vztah tu však přece je: podle průzkumu bude zvoleno jedenáct poslanců. Musí pak uvolnit místa v české sněmovně, jež zaujmou jejich náhradníci, kterým místo v dolní komoře v roce 2002 těsně uniklo. Vrátí se například Marek Benda z ODS nebo František Brožík z ČSSD.

Poslední průzkum ukázal další zajímavosti: třeba tu, že dostat se za Česko do Štrasburku mají reálnou šanci jen čtyři ženy, pokud to ještě nezmění preferenční hlasy. A za ČSSD, která jinak ve svých orgánech zaručuje ženám podíl přímo stanovami, dokonce míří do EU výhradně muži.

Do eurovoleb se také vložil exprezident Václav Havel, který vůbec poprvé dal lidem konkrétní doporučení, koho volit: podpořil senátora Daniela Kroupu. Pětapadesátiletý nestraník je na posledním místě kandidátky KDU-ČSL. "Pevně věřím, že ho zakroužkuje tolik voličů, aby byl zvolen," prohlásil Havel. S Kroupou se zná léta z protikomunistického disentu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue