Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 1998.

Usáma bin Ládin na archivním snímku z roku 1998. | foto: AP

Usámovy děti chtějí po devíti letech pryč z Íránu. Kdo je přijme?

  • 16
Američané naznačili, že by přijali členy mé rodiny, kteří devět let "uvázli" v íránském Teheránu. Tvrdí to Umar, v pořadí čtvrtý syn Usámy bin Ládina, který se svého otce zřekl. Potomkům nejhledanějšího muže světa nejspíš pomůže s pasy Katar.

Být blízkým příbuzným Usámy bin Ládina jistě není snadné. Strávit kvůli tomu téměř devět roků v íránském domácím vězení, to však je opravdu kruté. Teď dvě desítky členů Usámovy rodiny čekají na odjezd z Íránu. Jen stále není jasné, kam se zprvu vydají. Zdá se být jisté, že do Saúdské Arábie - ba ani do USA - to nebude. Navzdory nabídce, kterou prý bin Ládinovi dostali...

Ale od začátku. Loni v listopadu dorazila na saúdskoarabskou ambasádu v Teheránu zvláštní návštěva. Zhruba sedmnáctiletá roztřesená dívka, která tvrdila, že je Imán, dcera zakladatele teroristické sítě Al-Kajda Usámy bin Ládina.

Umar to zařídí, otce se již zřekl

Záhy bylo jasné, že nelhala. Ona a její příbuzní - mezi nimi další potomci i jedna z manželek patrně nejhledanějšího muže světa - žili v Íránu od roku 2001. Tedy od doby, kdy sem před americkou invazí utekli z Afghánistánu, kam původně následovali hlavu rodiny.

Vzpomínky na bin Ládina

Usámu trápily žárlivé manželky, vzpomíná bodyguard

Íránské bezpečnostní síly celou skupinu umístily do jakéhosi domácího vězení na okraji Teheránu. Rodina tu žila sice klidně a pohromadě, přesto izolována. Spolu jedli, četli, dokonce tu prý došlo ke sňatku mezi těmi vzdálenými příbuznými, kterým to islámské normy povolují. Čas od času mohli ven, na nákupy, čehož využila Imán. Utekla na ambasádu země, ve které se její otec narodil. A které býval občanem.

Osud bin Ládinových blízkých se tak začal propírat v médiích. Případu se ujal Umar, v pořadí čtvrtý nejstarší syn nechvalně proslulého otce. Devětadvacetiletý mladík je miláčkem médií nejen proto, že se podobně jako zbytek bohatého klanu zřekl otce.

Umar bin Ládin

Umar bin Ládin

Především bulvár si všímá i jeho v Británii narozené ženy Zajny, původním jménem Jane Felix-Brownové. Ženské magazíny pak těší fakt, že Zajna je o bezmála pětadvacet let starší. Právě Umar se stal mluvčím v Teheránu žijící skupiny. Tuto neděli se opět ozval přes média, jmenovitě televizi Al-Arabíja.

"Myslím, že přišel čas, aby mí příbuzní opustili Írán. Jenže nemají příslušné dokumenty, cestovní pasy - budeme tedy potřebovat pomoc země, která je přijme. Asistenci některé třetí země, nikoli Saúdské Arábie, kam je Írán odmítl vydat," uvedl pro stanici Umar.

Jak jeho slovům rozumět? Zřejmě tak, že Teherán je ochoten se Usámovy rodiny zbavit, ale nikoli tím, že je pošle do Saúdské Arábie, která je jeho regionálním, politickým i náboženským rivalem. Ostatně internace bin Ládinových v Íránu vyvolává řadu otázek. Držel si Teherán rukojmí? Nebo jen dbal o osud pronásledovaných? Oč mu vlastně šlo?

Katar zřejmě pomůže s pasy

Těžko říci. Co se týče osudu zadržovaných, zdá se, že problém vyřeší v zásadě liberální emirát Katar, který se v muslimském světě rád staví do role prostředníka. Ostatně Umar bin Ládin podle dostupných zpráv žije právě tam.

Nicméně Umar ve svém vystoupení zmínil, že požádal o pomoc i Sýrii, kde již bydlí část Usámových příbuzných. Ba co více, ruku mu údajně podaly i Spojené státy. Ty prý podle Umara dokonce naznačily, že by nebyly proti tomu, aby rodina odcestovala do USA.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video