Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Usámovu zkázu přinesly netušené tiché vrtulníky a zbraň boha Neptuna

  13:13aktualizováno  13:13
Konec teroristy Usámy bin Ládina odhalil existenci dosud netušené zbraně: radarem těžko zachytitelných a neobvykle tichých vrtulníků. Američané je do Pákistánu vyslali vzdor riziku ztráty, což jen podtrhuje, jaký význam akci s mírně nepřesným jménem Neptunovo kopí přisoudili.

Jeden z možných vzhledů modifikovaného vrtulníku Black Hawk podle Davida Cenciottiho | foto: David Cenciotti

"Vítězí ten, kdo sám vždy ve střehu dokáže překvapit nepřipravené," stojí ve známé prastaré čínské učebnici strategie nazvané Umění války.

Trojzubec: zbraň Neptuna i SEALs

Neptun byl v římské mytologii obrazem řeckého boha moří Poseidona. Měl trojzubec, kterým dovedl vyvolávat bouře či zemětřesení.

Trojzubec je součástí odznaku elitních komand Navy SEALs, která se zřejmě akce zúčastnila.

Operace se ale jmenovala Neptune's Spear (kopí), nikoliv trident (trojzubec).

Usámu bin Ládina osudově překvapila zbraň, o jejíž existenci, natož zařazení do výzbroje, se dosud jen spekulovalo: obtížně zjistitelné vrtulníky. Lidově se jim říká "neviditelné" (stealth), ale pro zaskočení Usámových strážců a znemožnění útěku bylo klíčové ošálení sluchu.

Vývoj těchto strojů šlo předvídat na základě zvěstí a předpokladu, že speciální síly podobné vrtulníky potřebují. Důkaz ale chyběl až do havárie jednoho stroje. Snímky trosek oblétly svět. Proč přesně vrtulník havaroval, ale není jasné. Američané to nekomentovali.

Zbraň dává válčení nový rozměr

Co přesně Američané do útoku vyslali za stroje, Pentagon tají. Podstatné ale je, že obtížně zjistitelné helikoptéry vůbec existují. Když ve 30. letech 20. století vznikaly první výsadkové jednotky, cílem bylo právě to, dostat za bojovou linii elitní jednotky. Teď se dostanou tam i zpět. V noci, rychle a hlavně nepozorovaně.

Trosky americké helikoptéry u Abbottábádu (1. května 2011)

Trosky americké helikoptéry u Abbottábádu

Analytik Lukáš Visingr soudí, že Američané při konstrukci obtížně zjistitelné helikoptéry prakticky jistě vycházeli z typu UH-60 Black Hawk, případně varianty MH-60 určené pro speciální jednotky.

"Podle fotografií a výpovědí bývalých členů speciálních sil se dá usoudit, že šlo o poměrně rozsáhlé úpravy celé konstrukce. Je tedy otázkou, zda se pořád ještě dá hovořit o Black Hawku, nebo zda už je to fakticky nový typ," přemýšlí Visingr.

Miliardové stroje

Že do akce Američané vyslali pozoruhodné stroje, potvrdil možná neúmyslně i americký prezident Barack Obama. "Ztratili jsme stroj za 60 milionů dolarů a nemáme metr?" povytáhl obočí, když si jeden z vojáků musel lehnout vedle Usámova těla, aby mohli odhadnout jeho výšku. Zmíněná částka (přes miliardu Kč) značně přesahuje cenu Black Hawku.

Vrstva zlata na překrytu kokpitu a "tichý chod"

Prvků ke "zneviditelnění" je celá řada. Například pro snížení radarového odrazu překrytu kokpitu lze použít tenkou napařenou vrstvu vysoce vodivých kovů včetně zlata. Ta odvádí energii radarových vln a je průhledná.

Další cenný kov, stříbro, zase bývá součástí absorpčních nátěrů zmenšujících například tepelnou stopu. "Složitější vícevrstvý nátěr nejen tlumí infračervené vyzařování, ale díky mikroskopickým tělískům ze speciálních slitin železa také pohlcuje radarové paprsky," popsal iDNES.cz Visingr.

Klíčové pro v malých výškách operující helikoptéry je snížení hlučnosti. Tomu pomáhá například jiná než pravoúhlá konfigurace listů rotoru, existují i modely s nepravidelně rozmístěnými pěti listy. Rotor s více listy může běžet v menších otáčkách. "Nelze ale tvrdit, že právě tak tomu bylo u strojů nasazených v té operaci," upozorňuje letecký publicista Martin Velek.

"Snížení hlučnosti se zřejmě dosáhlo především použitím speciálních rotorů, jejichž listy mají odlišný profil a konce skloněné dolů. Ale nepřekvapilo by mě, kdyby byl použit také tzv. antihluk, tedy vysílání zvukových vln s posunutou fází, takže se oba akustické signály vzájemně vyruší," nabízí další pohled Visingr.

To sice zní hodně futuristicky, ale princip antihluku je známý už desítky let. Svědci z místa hovořili o nečekaně tichém příletu vrtulníků. A bývalý pracovník Pentagonu a bezpečnostní expert Dan Goure pro ABC News okamžiky před útokem popsal takto: "Že letí přímo k vám, byste nepoznali. Přesně o to šlo, protože přilétaly rychle a nízko. A když to nezní jako vrtulník, nezareagujete, dokud není pozdě."

Vrtulník slyšitelný jen na sto metrů létal už ve Vietnamu

Postavit obtížně zjistitelné vrtulníky zkoušeli Američané už za vietnamské války. Už tehdy podle Air & Space Magazine disponovali strojem, který bylo těžké poslechem lokalizovat, dokud se nepřiblížil na sto až dvě stě metrů.

Průzkumný vrtulník RAH-66 Comanche s prvky technologie stealth

Průzkumný vrtulník RAH-66 Comanche

Jedním z nejznámějších projektů "stealth" vrtulníků byla průzkumná helikoptéra RAH-66 Comanche, do jejíhož vývoje nateklo sedm miliard dolarů. V únoru 2004 byl program zrušen mimo jiné ve prospěch bezpilotních průzkumných prostředků.

Fakt, že do honu na Usámu generálové vyslali špičkové utajované stroje, jen svědčí o důležitosti cíle, pro jehož eliminaci se vyplatilo riskovat i přísně střeženou technologii. Hodně to vypovídá o úsilí utajit celou akci před samotnými Pákistánci. Zda ale šlo o mimořádné nasazení, nevíme. Ty vrtulníky už se mohly účastnit celé řady akcí; jen je neviděl a neslyšel nikdo, kdo by o tom podal zprávu.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

V Británii a Itálii komplikuje sníh dopravu, Němci se obávají záplav

Sníh komplikuje dopravu také v Londýně (11. prosince 2017)

Evropu dál trápí rozmary počasí. V Německu po víkendovém přívalu sněhu hrozí v některých částech povodně. K normálu se...

KLDR vyvíjí novou ponorku, bude schopna odpalovat balistické střely

KLDR testovala balistickou střelu schopnou odpalu z ponorky už letos na jaře.

Severní Korea zřejmě vyvíjí nový typ ponorky, který bude schopen odpalovat balistické rakety. Spojené státy a jejich...

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz