Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Usáma žil před smrtí v luxusním sídle bez telefonu, prozradil ho kurýr

  11:14aktualizováno  11:14
Po téměř deseti letech se Američanům podařilo zabít arciteroristu Usámu bin Ládina. Nejhledanější muž planety se překvapivě neskrýval v jeskyni v horách na pákistánsko-afghánských hranicích, ale v obrovském střeženém sídle za milion dolarů asi sto kilometrů od pákistánské metropole. Prozradil ho jeho kurýr.

Hořící dům, ve kterém americké komando dopadlo Usámu bin Ládina. (2. května 2011) | foto: AP

Šéf teroristické organizace al-Káida žil navzdory desetiletému honu Američanů v klidu uprostřed pákistánského města Abbottábád, které je podle agentury Reuters populárním místem pro letní dovolenou a podle agentury AP zároveň sídlem tří regimentů pákistánské armády.

Smrt bin Ládina

Sídlo Usámy bin Ládina je až osmkrát větší než okolní domky a rozkládá se na obrovském pozemku. V roce 2005, když ho stavěli, se dům ještě nacházel na poměrně izolovaném místě. Za poslední roky ale kolem něho vyrostlo množství dalších domů.

V luxusním sídle nebyl telefon ani internet

Komplex je také velmi dobře zabezpečen před potenciálními nechtěnými návštěvníky - je obehnán zdí vysokou 3,5 až 5,5 metru s ostnatým drátem. Chrání ho také dvě přísně střežené brány. Vnitřní pozemek rozdělují další zdi, které ho dělí na různé sektory.

Zajímavým faktem je, že obyvatelé sídla prý nikdy nevyhazovali odpad do popelnic, ale pálili ho na pozemku. "Za zmínku stojí, že cena nemovitosti se odhaduje na zhruba milion dolarů. Dům nemá telefon, není ani připojen na internet," popsal nejmenovaný americký činitel.

Noční pohled na pakistánské město Abbottabad.

Noční pohled na pakistánské město Abbottábád.

Jak dlouho Usáma ve dvou až třípatrové opevněné budově se svou nejmladší manželkou skutečně žil, není zatím jasné. Američané se zprvu domnívali, že pobývá někde v oblasti afghánsko-pákistánských hranic. Před čtyřmi lety ale přišli na stopu jednomu z nejvěrnějších bin Ládinových kurýrů.

A ten je k teroristovi dovedl. Američané na kurýra přišli díky mužům, které zadrželi po teroristických útocích z 11. září 2001. "Zadržení také tohoto muže identifikovali jako jednoho z mála kurýrů al-Káidy, kterým bin Ládin věřil. Naznačili, že mohl žít s bin Ládinem, nebo jím být ochraňován," přiblížil člen Obamovy administrativy.

Když loni v srpnu tajné služby zjistily, že kurýr žije ještě s bratrem a rodinami v nezvykle přísně střežené budově, začaly tušit, kde se asi bin Ládin skrývá. "Experti, kteří se tím zabývali celé roky, vyhodnotili, že je velká pravděpodobnost, že terorista skrývající se tam, byl Usáma bin Ládin," popsal další americký činitel.

U bratrů totiž nebylo jasné, jak mohli k luxusnímu domu přijít, a analytici si uvědomili, že tam žije ještě další rodina. A ta prý odpovídala příbuzným nejhledanějšího muže planety.

Pákistánští vojáci střeží komplex v Abbottábádu, kde měl žít a zemřít Usáma bin Ládin (2. května 2011)

Pákistánští vojáci střeží komplex v Abbottábádu, kde měl žít a zemřít Usáma bin Ládin

Komplex v Abbottábádu, kde měl žít a zemřít Usáma bin Ládin (2. května 2011)

Komplex v Abbottábádu, kde měl žít a zemřít Usáma bin Ládin

"Vše, co jsme viděli, extrémně propracované zabezpečení, chování bratrů a jejich minulost, poloha komplexu, to vše sedělo do toho, jak si naši experti představovali, že bude bin Ládinova skrýš vypadat," popsal další z představitelů americké vlády.

Při zásahu zemřel syn a manželka

Zmatky kolem fotky

Pákistánské televize stáhly záběr tváře prezentovaný předtím jako fotografie Usámy bin Ládina po nočním americkém útoku. Šlo prý o snímek, který koloval na internetu už před dvěma lety a jehož autenticita není prokázaná, uvedla agentura AFP.

Americké komando zastřelilo nejhledanějšího teroristu světa - Usámu bin Ládina.

Na samotném dopadení Usámy bin Ládina se v noci na pondělí podílel speciální nepočetný tým Američanů spolu se členy pákistánských tajných služeb. Komando použilo čtyři helikoptéry. Bin Ládinovi strážci začali střílet ze střechy, jeden z vrtulníků poté spadl.

Abbottábádem otřásly dva výbuchy a rozpoutala se přestřelka. Během čtyřicetiminutové akce bin Ládina zastřelili přímo do hlavy. Kdo přesně ránu vypálil či kdo se útoku zúčastnil, americké úřady neprozradily, ministerstvo obrany jen potvrdilo účast členů námořnictva.

Při útoku zemřel i jeden z Usámových synů, další dva muži a jedna žena, která sloužila jako ochranný štít. Mohla to být bin Ládinova nejmladší manželka, jež s teroristou v komplexu žila.

Bin Ládina Američané identifikovali speciální rozpoznávací technikou, která identitu vyhodnotí na základě tvarů a rysů obličeje. Pak ho pohřbili na neznámém místě do moře, aby se z jeho hrobu nestalo poutní místo pro bin Ládinovy následovníky.

Dopadení teroristy Usámy bin Ládina
Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Český senior dostal v Hongkongu za pašování kokainu 27 let

Kokain (ilustrační foto)

K 27 rokům vězení byl v Hongkongu za pašování drog odsouzen téměř 70letý český občan, uvedl Radiožurnál. Čech vinu...

Připravte si plynové masky, velí Filipíny. Sopka Mayon je opět vzhůru

Filipínská sopka Mayon se znovu probudila. (22. ledna 2018)

Filipínské úřady v pondělí po mohutné erupci vulkánu Mayon na jihu hlavního filipínského ostrova Luzon vyhlásily...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz