Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA začaly sbírat otisky prstů

  0:01aktualizováno  0:01
Ničeho nezákonného se nedopustili, přesto museli i čeští pasažéři v pondělí po příletu do USA odevzdat americkým imigračním úředníkům své otisky prstů. Češi, kteří odlétali z Ruzyně do USA, mají na americké opatření různé názory. Když to zaručí moji bezpečnost, proč ne, říkají někteří.

Jiní se ohrazují, že nejsou kriminálníci. "Je toho už trochu moc. Když jsem letěl před Vánocemi do Prahy, skoro mě vysvlékli do půl těla, člověk se teď bude cítit skoro jako zločinec," poznamenal v letištní hale Milan Babík letící do Bostonu.

Washington si od přísnějších opatření - kromě otisku prstů je pasažér také vyfotografován - slibuje větší bezpečí před terorismem. Pomocí otisků se má lépe monitorovat, kdo ze zahraničí do země vstupuje.

Elektronicky odebrané otisky, které musí poskytnout i každý žadatel o vízum, úředník okamžitě porovná s databází zločinců a teroristů. "Souhlasím s tím. I já dávám své otisky, když žádám o americký pas," říká Josef Jelínek, žijící v USA od konce 60. let.

Také podle Hynka Suchana z Prahy stojí za to ztratit část svého soukromí s vědomím, že se tím zvýší jeho bezpečí. Postup USA však vyvolává u řady lidí na světě protesty. Ohradilo se i české ministerstvo zahraničí. Podle něho není toto opatření vůči zemi, která je spojencem a za pár měsíců vstoupí do EU, správné.

Diplomacie také kritizuje Američany za to, že poslední kroky více nevysvětlila. Ambasáda USA s odebíráním otisků ještě nezačala, ale plánuje to ještě v tomto roce. Nové nařízení se nevztahuje na země, které mají s USA bezvízový režim.

Autoři:


Témata: Terorismus

Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš nese na Hrad demisi, druhý pokus má jistý. Čeká se na sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Po 43 dnech v úřadu podává zimní menšinová vláda Andreje Babiše demisi. Šéf ANO ji dopoledne přinese na Hrad prezidentu...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Najdete na iDNES.cz