Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

USA: Zabili jsme předáky Talibanu

  2:01aktualizováno  2:01
Televizní stanice CNN cituje nejmenovaný vysoce postavený zdroj z administrativy Spojených států, podle něhož při prvním nedělním bombardování zahynulo několik předáků Talibanu. Mezi nimi byli i dva příbuzní hlavy Talibanu Muhammada Umara. Ten v prvním veřejném vystoupení od začátku odvety vyzval muslimy celého světa, aby pomohli bojovat Afghánistánu proti USA. Spojenci útočili ze vzduchu čtvrtou noc. Svědci označují tuto sérii náletů za nejmohutnější.

Dvacet hodin před prohlášením Umara vyzval muslimy k džihádu a sebeobětování mluvčí teroristické organizace Al-Kajda Sulajmán Gajs ve vysílání katarské televize Al-Džazíra, které převzala stanice CNN (podrobnosti najdete v tomto článku níže).

"Muslimové by se měli od útoku na Afghánistán distancovat, a protože mají silnou víru, měli by podniknout rozhodné kroky proti egoistické mocnosti - USA," řekl Umar místnímu rozhlasovému vysílání BBC.

Vysílání talibanského rádia Šaría totiž skončilo v pondělí večer, kdy ho zasáhly spojenecké bomby. Nad Afghánistánem naopak létá americký špionážní letoun EC-130, z jehož paluby vysílá protitalibanské rádio.

USA: Nevysílejte jejich projevy, co když je v nich kód
Kvůli projevu nejhledanějšího muže světa Usámy bin Ládina odvysílaného krátce po začátku odvety napomenula sdělovací prostředky poradkyně prezidenta George Bushe pro národní bezpečnost Condoleezza Riceová.

ON-LINE ZPRÁVY
11. října

Na Floridě se nakazil snětí třetí člověk

Válka vstoupí do hlavní fáze

Jak udeří? Na to teď myslí i filmaři

Letouny útočily poprvé ve dne
(bombardování v noci
z 8. na 9. října)

Taliban hlásí 20 mrtvých civilistů
(údery začaly)

Riceová upozornila, že bin Ládinovo prohlášení může obsahovat kódované pokyny k zahájení teroristických útoků.

Americká bezpečnost chce teroristům znemožnit dostat se k případným vzkazům od Usámy bin Ládina, které by je vyzývaly k akci.

Bin Ládinův projev jako první odvysílala katarská satelitní televizní stanice Al-Džazíra, kterou vlastní tamní vláda. Stanice má kancelář v afghánské metropoli Kábulu.

"Katarský emír dbá na podporu svobody tisku a právního státu," reagoval katarský ministr zahraničí šajch Hamad bin Džasím bin Džabr Sání. "Americká kritika mě překvapila. USA totiž byly státem, od něhož jsme se naučili svobodě tisku," dodal.

Spojené státy zveřejnily seznam 22 nejhledanějších teroristů. (foto ZDE)

Spojenci čtvrtou noc křižují afghánské nebe
USA zahájily druhou středeční vlnu úderů na Afghánistán v podvečer středoevropského času. Svědkové tvrdí, že tyto útoky byly nejsilnější od neděle, kdy USA a Velká Británie údery zahájily.

Během necelých dvou hodin počínaje 20:15 místního času na Kábul shodili 18 pum ve čtyřech vlnách útoků, o několik hodin později pak ještě nejméně 12 dalších pum.

Kolem půlnoci se spojenci vrátili nad kábulské letiště, které už tuto noc několikrát bombardovali. Svědkové tu zaslechli nejméně pět silných explozí. Bombardovaný cíl zachvátil mohutný požár, plameny jsou z dálky viditelné.

"Na obloze je spousta kouře, velký oheň." Rozsah škod nebo případných obětí na životech není zatím možné zjistit kvůli zákazu nočního vycházení, které Taliban striktně vyžaduje. "Je to děsivé, máme strach. Jen tu sedíme, čekáme a posloucháme detonace a doufáme, že se další nálet nepřiblíží k nám," řekl jeden svědek agentuře Reuters.

Tento útok následoval několik hodin po několikanásobných náletech amerických letadel na Kábul. "Byly přerušeny dodávky elektrického proudu. Taliban se brání střelbou z protiletadlových děl, ale nic nezasáhl," hlásí svědek.

Bombardován byl opět i Kandahár, bašta Talibanu.

Taliban: O život přichází stále více civilistů
Afghánské vládnoucí hnutí Taliban tvrdí, že při amerických útocích přichází o život stále více civilních obyvatel. Podle talibanských zdrojů si údajně desítky mrtvých mezi civilisty vyžádaly poslední útoky na jihoafghánský Kandahár, další lidé zemřeli po dopadu rakety na kábulskou obytnou čtvrť. Od nedělního večera tak prý už přišlo o život více než 70 civilistů a přes 100 lidí bylo zraněno.

Pentagon tyto informace zatím nijak nekomentoval.

Pracovníci OSN čelí fyzickým útokům
Hněv Talibanu se začíná obracet proti pracovníkům agentur OSN a dalších nevládních organizací. "Obdrželi jsme zprávy, že pracovníci agentury, která pracuje na likvidaci min, i zaměstnanci dalších organizací, musí stále častěji čelit fyzickým útokům," uvedla mluvčí OSN Stephanie Bunkerová. Rozvášněný dav zbil pracovníky OSN v Kábulu, Kandaháru a Dželálabádu.

Podle Bunkerové zabavil Taliban agenturám OSN několik vozidel, mezi jiným tři sanitky a nákladní automobil. Talibanští přívrženci se také vloupali do úřadu OSN pro koordinaci humanitární pomoci v severoafghánském Mazare Šarífu, kde ukradli komunikační vybavení.

Český červený kříž vyhlásil veřejnou finanční sbírku na pomoc běžencům z Afghánistánu. Peníze, které poslouží k nákupu potravin, léků a zdravotnického materiálu pro obyvatele uprchlických táborů, mohou občané zasílat na účet Fondu humanity ČČK s číslem 10030-7334-011/0100, jehož variabilní symbol je 555.

Bomby dopadají i na frontové pozice
Americké letouny pokračují v náletech už od rozednění. Jedním z hlavních cílů se stalo letiště a centrum Kandaháru, jedné z bašt Talibanu na jihu země. Agentura AP s odvoláním na afghánskou opozici uvedla, že bomby dopadly také do blízkosti vesnice Šakardára. Jsou to první informace o bombardování talibanské frontové linie.

"Slyšeli jsme osm devět velkých výbuchů. Podle zpráv Američané poprvé zaútočili přímo na frontovou linii," řekl iDNES Tomáš Vavruša, který se pohybuje na územích ovládaných protitalibanskou opozicí.

Dodal, že opoziční bojovníci zatím vyčkávají, jaké škody se Spojeným státům podaří Talibanu způsobit. "Podle jejich vyjádření zatím útok na Kábul neplánují. Jejich hlavním cílem teď je konsolidovat své pozice na severozápadě Afghánistánu," doplnil Vavruša s odvoláním na ministra zahraničí protitalibanského uskupení Abdalláha Abdalláha.

Abdalláh také potvrdil, že na stranu opozice přeběhlo 40 velitelů s 1200 muži, kteří obsadili důležitou cestu vedoucí na sever země. "Taliban tak musí při cestách na sever používat dlouhé objížďky, což dává opozici možnost jeho konvoje přerušovat a napadat," říká Vavruša.

Taliban ovšem jakékoli informace o dezerci svých vojáků z bojových pozic popírá. Afghánský velvyslanec označil podobné zprávy za falešné a směšné. Podle něho jsou talibanští bojovníci ochotni položit v boji proti USA svůj život.

Spojenci už útočí i za denního světla
Protože se spojencům podařilo prakticky zlikvidovat afghánskou protileteckou obranu, mohou už druhý den létat i za světla. Volné nebe umožňuje pilotům pohybovat se v menších výškách, což zvyšuje pravděpodobnost úspěšného zásahu.

Ranní útok na Kandahár potvrdil i mluvčí Talibanu. Tři pumy prý dopadly nedaleko letiště. Talibanská obrana údajně na útočící letadla vypálila několik střel. Silné exploze se ozývaly také z centra města, kde sídlí alespoň tři stovky příznivců bin Ládina. Mluvčí tvrdí, že všichni vůdcové vládního hnutí i Usáma bin Ládin jsou po ranních náletech v pořádku.

Pro BBC mluvčí prohlásil, že hnutí zrušilo všechna omezení, která uplatňovalo vůči bin Ládinovi. Před dvěma lety Taliban oznámil, že nejhledanějšího muže světa bere pod dozor, omezuje jeho pohyb a telefonické spojení se světem.

"Po zahájení amerických útoků tato omezení už neplatí. Svatá válka je povinností všech muslimů světa," prohlásil mluvčí. "My to chceme, bin Ládin to chce a Amerika bude čelit nepříjemným důsledkům svých útoků," dodal.

ÚTERÝ
Al-Kajda slibuje další teror

"Tisíce lidí jsou připraveny zemřít v boji proti křižáckému tažení Spojených států," varoval mluvčí teroristické organizace Al-Kajda. Ve svém vystoupení, které v úterý odvysílala katarská televize Al-Džazíra vyzdvihl čin teroristů z 11. září, kteří prý přesunuli bitvu proti Američanům do srdce jejich země. "Amerika otevřela dveře, které se, pokud dá Bůh, už nikdy nezavřou," prohlásil v reakci na útoky proti Afghánistánu.

"Amerika může očekávat další útoky, protože máme mladé lidi, kteří tak moc dychtí po smrti, jako Američané dychtí po životě," prohlásil mluvčí. "Tohle je rozhodující bitva mezi ateismem a vírou," řekl.

Znovu vyzval všechny muslimy, aby se zapojili do svaté války (džihádu) a útočili na americké zájmy po celém světě.

Vojenský útok proti Afghánistánu, který začal v neděli, otevřel podle něho novou kapitolu nepřátelství. "S naší finanční a duchovní mocí a s naší vírou v Boha zvítězíme," zdůraznil.

Televize odvysílala opět předtočený videozáznam, ve kterém mluvčí Al-Kajdy vystoupil v bílé róbě, na hlavě měl bílý turban podobný tomu, který nosí Usáma bin Ládin. Ze záznamu nebylo patrné, kde se natáčelo, protože pozadí bylo neutrální.
Na obsah vysílání katarské televize si stěžuje ministerstvo zahraničí USA - více ZDE. 

Bílý dům oznámil, že jej poselství mluvčího Al-Kajdy jen utvrdilo v přesvědčení, že tuto teroristickou síť je třeba zlikvidovat. "Jestliže někdo potřeboval další důkazy, že tato skupina teroristů podnikla útoky proti svobodě a civilizaci, jediné, co musí udělat, je zhlédnout toto poselství," prohlásil nejmenovaný představitel Bílého domu.

Rumsfeld: Zaútočíme kdy chceme
Spojenci mají podle amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda připravenou v Afghánistánu půdu k tažení proti terorismu. Šéf Pentagonu oznámil, že útoky spojenců vyřadily protivzdušnou obranu země. "Věřím, že jsme teď schopní útočit 24 hodin denně, jakkoli chceme," řekl šéf Pentagonu. Americké vzdušné síly začaly třetí vlnu útoků na afghánské cíle krátce před setměním.

Jeho slova potvrdil také prezident George Bush. Odmítl ale říci, zda hodlá v Afghánistánu nasadit i pozemní vojsko. "Obloha je nyní volná, což umožňuje americkým letadlům létat, aniž by je někdo napadal, a jejich mise byly úspěšné," prohlásil Bush po schůzce s německým kancléřem Gerhardem Schröderem v Bílém domě. "Nechci ale odhalovat, zda nasadíme pozemní jednotky, nebo ne," dodal.

Dvě americká letadla svrhla na letiště poblíž Kandaháru čtyři bomby. Oproti předchozím dnům tentokrát bombardéry nečekaly na noc a přilétly ještě před setměním.

Talibanské jednotky na letouny zahájily palbu. Podle dostupných informací je ale nezasáhly. Pentagon potvrdil, že americká armáda zahájila třetí vlnu nočních útoků v Afghánistánu.

Palbu protivzdušné obrany a hukot letících letadel bylo večer slyšet také v afghánské metropoli Kábulu. Podle televize CNN útočila letadla na jihozápad afghánského hlavního města.

Část vojáků Talibanu přeběhla k alianci
Poslední výraznou známou ztrátou, kterou Taliban utrpěl, tak zůstává obsazení jediné hlavní silnice spojující sever a jih Afghánistánu. Tu v současné době kontroluje skupina bojovníků, která přeběhla od Talibanu k opoziční Severní alianci.

"Asi 40 velitelů s 1200 muži se připojilo k alianci a uzavřelo cestu," řekl ministr zahraničí Severní aliance Abdalláh Abdalláh. Dodal, že vojáci přeběhli k alianci z vlastní vůle a bez boje.

USA zaútočily i na západní provincii Herát
Úderu ze vzduchu čelil i Herát v západní části země. Cílem náletu bylo letiště a vojenské budovy na okraji města.

Podle zdroje z Talibanu dopadly tři rakety do okolí letiště už v pondělí při prvním bombardování, nepodařilo se jim však zasáhnout žádný významnější objekt.

Letadla bombardovala Afghánistán už po rozednění
Američané poprvé zaútočili za denního světla v úterý ráno. Cílem náletů byla bašta Talibanu - jihoafghánský Kandahár.

Taliban na bombardování odpovídal střelbou z protiletadlových zbraní. "Ráno se tři americké letouny pokoušely zaútočit na Kandahár. Naše obrana jim v tom však zabránila a donutila je ustoupit," prohlásil mluvčí Talibanu. Více o prvním útoku, který USA provedly za světla

Američané: Noční údery poškodily protileteckou obranu
Podle nejmenovaného amerického vojenského činitele citovaného agenturou Reuters se však podařilo při předcházejících nočních úderech výrazně poškodit protileteckou obranu Talibanu.

Nyní tak mohou ve větším měřítku následovat útoky za denního světla. "Myslím, že jich nyní uvidíme více," řekl o denním bombardování zdroj.

Letoun F-14 Tomcat startuje z paluby americké letadlové lodi Enterprise k odvetnému náletu na cíle v Afghánistánu. Spojené státy podnikly ráno v Afghánistánu první nálet za denního světla (9. října 2001).

Premiér Velké Británie Tony Blair (vpravo) poobědval 10. října na pouštní základně v Ománu s britskými vojáky, kteří jsou v zemi na společném britsko-ománském cvičení.

Pilot F-14 gestikuloval 10. října na kolegy před startem svého letounu z americké letadlové lodi Enterprise na cíl v Afghánistánu.

Děti se schovávají při bombardování do krytu ve sklepení domu v afghánském Kábulu.

Americký Federální úřad pro vyšetřování zveřejnil seznam 22 nejhledanějších teroristů světa.

Obyvatelé afghánské vesnice Deh Sabz severně od Kábulu si prohlíželi 10. října škody, které způsobil americký letecký útok.

Mluvčí teroristické organizace Al-Kajda Sulajmán Gajs ve vysílání katarské televize Al-Džazíra, které převzala stanice CNN. (9. října 2001)

Šéf sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Richard Myers ukázal snímky jedné z vojenských základen Talibanu poblíž jihoafghánského Kandaháru. Horní snímek zachycuje základnu před odvetným útokem, dolní po útoku. (10. října 2001)

Britský ministerský předseda Tony Blair, který je na cestě po Blízkém východě mezi britskými vojáky v Al Sha'afě v Ománu, 10. října 2001

Start z letadlové lodi Enterprise v noci 10. října 2001.

Start z letadlové lodi Enterprise v noci 10. října 2001.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...



USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...



Další z rubriky

Austrálie odrazuje migranty. V uprchlickém táboře panuje násilí, vedro a hlad

Kurdský uprchlík a novinář Behrúz Búčání.

Násilí ze strany policie, vedro, hmyz, nedostatek vody, přeplněné budovy a nepoživatelné jídlo. Takové podmínky panují...

V senátních volbách zvítězil demokrat Jones, porazil Trumpova favorita

Demokratický kandidát na senátora Doug Jones (12. prosince 2017)

V ostře sledovaných doplňovacích volbách do Senátu USA v Alabamě zvítězil demokratický kandidát Doug Jones. Porazil tak...

OBRAZEM: V Mexiko City se tísní miliony poutníků. Míří za Pannou Marií

K bazilice Panny Marie Guadalupské v mexické metropoli se vydaly miliony...

Na šest milionů lidí se sjelo do mexické metropole na tradiční pouť k bazilice Panny Marie Guadalupské. Informoval o...



Najdete na iDNES.cz