USA vyvracejí dohady: Na Měsíci jsme byli

  • 72
Americká NASA se už dlouhou dobu potýká s velkým problémem - marně přesvědčuje pochybovače z celého světa, že Američané skutečně stanuli na Měsíci. K ujištění o přistání Apolla 11 na Měsíci mnohdy nestačí ani měsíční kameny, ani tvrzení astronautů. Proto nyní NASA objednala brožurku o tom, že 20. července 1969 američtí astronauti skutečně stanuli v prachu věčného souputníka naší planety.

Jak upozornila agentura Reuters, NASA se zabývá tímto sporným tvrzením již celá desetiletí. Bývalý hlavní historik NASA Roger Launius je často vyzýván zejména učiteli, aby odpověděl na tato tvrzení, a dávno chtěl napsal učební pomůcku na toto téma. V září souhlasila NASA s tím, že zaplatí aeronautickému inženýrovi Jamesi Obergovi 15 000 dolarů, aby napsal knihu, která vyvrátí tvrzení pochybovačů a odpoví skeptikům.

NASA uvádí, že pochyby zesílily, když v roce 2001 televizní síť Fox vysílala pořad "Teorie spiknutí: Přistáli jsme na Měsíci?" Tento pořad upevnil pochybovače ve víře.
Ti uvádějí, že USA neměly v době přistání Apolla technologii potřebnou k vyslání lidí na Měsíc a zoufale chtěly vyhrát závod o Měsíc se Sovětským svazem, a tak padělaly pomocí filmu celou událost.

Padělek byl prý chabý a naleznou se tam důkazy o podvodu včetně toho, že americká vlajka prý se vlní ve větru, který nemůže na Měsíci vát, a obraz musel být falšován.

Co způsobilo záhyby na vlajce USA?
Na své webové stránce NASA souhlasila, že na Měsíci nemůže být vítr pozemského typu, protože tam není ovzduší. Ale když se astronauti snažili vetknout vlajku do povrchu Měsíce a otáčeli s ní, vyvolalo to přirozeně záhyby na vlajce. Záhyby by zmizely za několik vteřin na Zemi, kde by je zastavila atmosféra, ale na Měsíci vlnění pokračovalo bez překážek, takže to vypadalo, jako by je působil vítr.

Na internetu jsou i jiná místa, například www.badastronomy.com, která míří proti podstatě tvrzení pochybovačů. Tvůrce této webové stránky, astronom Phil Plait, stroze odsoudil pochybovače, které nazývá teoretiky spiknutí. "Tato pošetilost zahrnuje lidi, kteří si myslí, že mise Apolla 11 na Měsíc byla padělána," píše Plait. Kolem této věci koluje mnoho pověstí.

Tvrzení těchto teoretiků spiknutí jsou skutečně všechna nesprávná, někdy směšná." Teoretici spiknutí se vynořili z kybernetického prostoru ztělesňovaného Bartem Sibrelem, který natočil film zpochybňující misi Apolla na Měsíc. Sibrel se střetl s astronautem Aldrinem v hotelu v Beverly Hills 9. září a žádal ho, aby přísahal na bibli, že opravdu kráčel po Měsíci. 72letý Aldrin udeřil 37letého Sibrela do obličeje.

Sibrel žádal, aby byl obviněn, ale okresní žalobci to odmítli. Videonahrávka incidentu ukazovala Sibrela, jak jde za Aldrinem s biblí v ruce a nazývá ho "zlodějem, lhářem a zbabělcem".

Již zmíněný Launius, který přešel z NASA do Národního muzea letectví a vesmíru ve Washingtonu, řekl, že nemá iluze o tom, že jeho monografie změní názory pochybovačů. "Vím, že jsou skupiny lidí, které nikdy o něčem takovém nepřesvědčíte. To není veřejnost. Veřejnost jsou ti, kteří přicházejí hledat informace a učiní si zřejmě vlastní názor, a my se budeme snažit dát jim do rukou co nejlepší informace," říká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video