Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nové konflikty přijdou rychle a budou delší, tvrdí nová strategie USA

  14:41aktualizováno  14:41
Spojené státy po čtyřech letech vydaly novou verzi Národní vojenské strategie. Koncepční dokument konstatuje, že lze v budoucnu očekávat další nové vojenské konflikty, které však propuknou daleko rychleji než v minulosti. Budou delší a složitější. Americkou strategii už ostře kritizovalo Rusko, které je v ní vylíčeno jako země „nerespektující svrchovanost svých sousedů a svolná použít sílu k dosažení svých cílů“.

Generál Martin Dempsey hovoří v Pentagonu o situaci v Sýrii a Iráku (26. září 2014). | foto: Reuters

„Dnešní globální bezpečnostní prostředí je nejnepředvídatelnější, jaké jsem viděl za čtyřicet let své služby,“ konstatoval předseda sboru amerických náčelníků Martin Dempsey, který novou Národní vojenskou strategii představil.

Poslední verzi vydal Pentagon v roce 2011 a od té doby se podle Dempseyho bezpečnostní prostředí rapidně změnilo, zatímco některé z amerických vojenských „komparativních výhod začaly erodovat“. Spojené státy sice stále udržují nejsilnější armádu světa, ale jiné země také masivně investují do vojenských schopností a americký náskok se tak podle Dempseyho zmenšuje.

„Americká armáda musí být agilnější, inovativnější a integrovanější,“ prohlásil s tím, že úspěch bude stále více záviset na síti spojenců a partnerů. Společně musí podle dokumentu čelit daleko více hrozbám ať už ze strany skutečných států, ale také nadregionálních skupin více, současné bezpečnostní problémy z tradičních státních činitelů a nadregionálních skupin.

To vše v době rychlých technologických změn. Budoucí ozbrojené konflikty tak podle dokumentu propuknou daleko rychleji, budou delší a probíhat budou na mnohem technicky náročnějším bojišti.

Za jednu z hlavních hrozeb označuje dokument islamistické extremisty představované teroristickou sítí al-Káida a takzvaným Islámským státem. Skupiny především radikalizují obyvatelstvo, šíří násilí a využívají teror k prosazení svých vizí o uspořádání společnosti. Navíc koexistují s nadnárodními zločineckými organizacemi, se kterými je spojují nezákonné obchody.

Mezi „tradiční země, na které si dát pozor“, pak dokument řadí Rusko s tím, že se snaží revidovat klíčové aspekty mezinárodního řádu.

Dokument sice uznává, že Moskva významně přispěla k řešení některých bezpečnostních výzev, jako je boj proti terorismu nebo obchodu s drogami. Na straně druhé ale Rusko „opakovaně prokázalo, že nerespektuje suverenitu svých sousedů a je svolné použít sílu k dosažení svých cílů“. Přímé vojenské akce nebo ty prostřednictvím neoznačených ozbrojenců „podkopávají regionální bezpečnost“, tvrdí dokument.

Zbytečně konfrontační, kritizuje Moskva

Moskva se proti novému znění americké strategie ihned ozvala. Je prý zbytečně konfrontační a nepomůže ke zlepšení vztahů mezi Ruskem a USA. Jak uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, konfrontační jazyk americké bezpečnostní koncepce je politováníhodný a svědčí o „konfrontační náladě, zbavené jakékoli objektivity“ vůči Rusku. Americká strategie tak podle Peskova nepřispěje k možné snaze o normalizaci vztahů a Rusko příslušná opatření nepochybně zapracuje do své bezpečnostní strategie.

O Rusku se dokument zmiňuje také v souvislosti s Evropou. „Zůstaneme pevní v našem závazku k našim spojencům v NATO. NATO poskytuje životně důležité kolektivní bezpečnostní záruky a je strategicky důležité pro odstrašení konfliktu, zejména s ohledem na nedávnou ruskou agresi,“ píše se ve strategii.

Americký dokument se rovněž věnuje Číně. „Podporujeme vzestup Číny a podporujeme, aby se stala partnerem pro větší mezinárodní bezpečnost,“ uvádí strategie. Některé kroky Pekingu nicméně zvyšují napětí v asijsko-pacifické oblasti. „Například nároky na téměř celé Jihočínské moře jsou v rozporu s mezinárodním právem,“ konstatuje dokument.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Armáda dostala první dodávku nových balistických vest, bude jich 5 500

Nové balistické vesty pro armádu

Armádní zabezpečovací centrum v Brně dostalo dodávku prvních nových balistických vest. Do konce roku 2020 má český...

Afghánská produkce opia trhá rekordy, zisky jdou do kapsy Talibanu

Makové pole

Produkce opia pro výrobu heroinu je na historicky nejvyšší úrovni, varuje zpráva OSN. Jde o 9 tisíc tun, tedy takřka...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz